Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na zajímavé příslušenství, které dokáže výrazně usnadnit přenos dat mezi počítačem a iPhonem. Řeč bude konkrétně o flashce iXpand Flash Drive od SanDisku, která nám nedávno dorazila do redakce a kterou jsme v uplynulých týdnech řádně prověřili. Jaká tedy v praxi je?

Technické specifikace

SanDisk iXpand Flash Drive lze jednoduše popsat jako atypický flash disk s koncovkami USB-A a Lightning. Polovina flashky je klasicky kovová, druhá pak pryžová a tedy i poddajná. Díky tomu je tak velmi jednoduché disk připojit k telefonu, aniž by jakkoli výrazně “trčel”. Co se týče rozměrů flashky, ty jsou 5,9 cm x 1,3 cm x 1,7 cm při hmotnosti 5,4 gramů. Lze jí tedy bez jakékoliv nadsázky zařadit mezi kompaktní modely. Rychlost čtení je u produktu dle mého měření 93 MB/s a zápis pak 30 MB/s, což rozhodně nejsou špatné hodnoty. Pokud by vás pak zajímaly kapacity, vybírat můžete z modelu s 16 GB úložným čipem, 32 GB čipem a 64 GB čipem. Za nejmenší kapacitu zaplatíte 699 korun, za střední 899 korun a nejvyšší vás vyjde na 1199 korun. Cenově se tedy rozhodně nejedná o nic šíleného. 

K plné funkčnosti flashky je zapotřebí do vašeho iOS/iPadOS zařízení nainstalovat aplikaci SanDisku, která slouží pro správu souborů na flashce a potažmo snadné transporty z ní do telefonu a naopak. Fajn je, že v tomto směru prakticky nejste omezeni verzí iOS, jelikož je aplikace dostupná od iOS 8.2. Nicméně je nutné zmínit to, že k přesunu některých typů souborů je nutné využívat nativní aplikaci Soubory, takže se člověk využití novějšího iOS stejně nevyhne. 

Testování

Jakmile do telefonu výše zmíněnou aplikaci nainstalujete, můžete začít flashku naplno využívat. Není totiž nutné žádné její formátování či podobné věci, což je jistě fajn. Zřejmě nejzajímavější věcí, kterou lze přes aplikaci ve spojení s flashkou provádět, je velmi jednoduše přenášet soubory z telefonu do počítače a naopak. Fotky a videa přenášená z počítače na telefon se objeví v jeho fotogalerii, ostatní soubory pak v aplikaci Soubory, kde si iXpand vytvoří po zasunutí vlastní složku, přes kterou se se soubory manipuluje. Pokud byste pak chtěli posílat soubory opačným směrem – tedy z iPhonu na flashku -, je to právě přes Soubory možné. Fotky a videa posílaná z telefonu na flashku se pak přemisťují pomocí aplikace SanDisku, která má pro tuto věc vytvořené rozhraní. Super je, že přenos dat probíhá díky slušným přenosovým rychlostem poměrně rychle a hlavně pak spolehlivě. Za dobu svého testování jsem se nesetkal s jediným zásekem či pádem přenosu.

Flash disk nemusíte využívat jen jako snadný transportér vašich dat, ale třeba i jako zálohovací prvek. Právě zálohování totiž aplikace též umožňuje a to poměrně rozsáhlé. Zazálohovat přes ní totiž jdou knihovny fotek, sociální sítě (mediální soubory z nich), kontakty či kalendáře. Pokud tedy nejste příznivci cloudových zálohových řešení, tato vychytávka by vás mohla potěšit. Je však potřeba brát v potaz to, že zálohování tisíců fotek a videí z telefonu může zkrátka nějaký ten čas zabrat. 

Třetí zajímavou možností využití iXpandu je konzumace multimediálního obsahu přímo z něj. Aplikace totiž disponuje vlastním jednoduchým přehrávačem, přes který si můžete pouštět hudbu či videa (ve standardních světově nejvyužívanějších formátech). Přehrávání jako takové funguje bez jakéhokoliv problému ve formě sekání či podobných nepříjemností. Z hlediska uživatelského komfortu se však o výhru samozřejmě nejedná. Přeci jen, zapíchnutá flashka v telefonu se na jeho ergonomii držení podepíše. 

Poslední věc, která stojí za zmínku, je určitě možnost focení či natáčení videa přímo na iXpand. To funguje jednoduše tak, že přes jednoduché rozhraní fotoaparátu začnete snímat okolí, přičemž veškeré takto pořízené záznamy nejsou uloženy do paměti telefonu, ale rovnou na flash disk. Z  něj si pak můžete samozřejmě záznamy jednoduše přenést do telefonu. Stejně jako v předešlém případě nicméně platí, že z hlediska ergonomie není toto řešení zrovna ideální, jelikož budete muset najít pro fotografování úchop, který nebude limitován zasunutým flash diskem. 

Resumé

Marně přemýšlím, co vše mi ve finále na iXpandu vadilo. Jasně, mít u ní USB-C místo USB-A by určitě od věci nebylo, jelikož by jej šlo rázem využít bez jakékoliv redukce i s novými Macy. Určitě by nebylo špatné ani to, kdyby byla její provázanost s nativními Soubory větší než je tomu nyní. Avšak na druhou stranu – nejsou to věci, které se jí vzhledem k nízké ceně a jednoduché využitelnosti i navzdory jim dají odpustit? Dle mého určitě. Za sebe bych tedy SanDisk iXpand Flash Drive označil za jedno z nejužitečnějších příslušenství, které si můžete v současnosti dokoupit. Pokud potřebujete čas od času přetahovat soubory z bodu A do bodu B, budete z něj nadšeni. 

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Problém téhle flashky je nekompatibilita s macOS. A je to problém všech flashek s lightning konektorem. Jak se to projevuje? Vytvořte si na iPhonu nějaký soubor, který bude mít v názvu diakritiku, např. obrázek.jpg, životopis.doc, rozpočet.xls nebo cokoliv podobného. Nebo si ho pošlete na mail – to je naprosto běžná vec. Tenhle soubor si na iPhonu uložte na tuhle flashku, flashku pak píchněte do vašeho Macu a … a nic. V Macu ten soubor neuvidíte. To je průser, co? K čemu je pak taková flashka? Abyste neustále mysleli na to, že nefunguje úplně stoprocentně? Ne, nebrat, zahodit, k ničemu. Měl jsem jí, vyzkoušel a vrátil. Škoda, že tuhle zatraceně důležitou zkušenost se tu v recenzi nedozvíte. Navíc je tu to krkolomné omezení – pro transfer je nutné používat výhradně speciální aplikaci, která fakt není kdo ví co dokonalého. Pokud tedy chcete 100% funkční flešku jak k počítači, tak k iPhonu, vykašlete se na všechny flashky s lightningem (sám Apple mi potvrdil nekompatibilitu), ale sáhněte po Sandisk Connect Wireless Stick – funguje naprosto skvěle. Jinak pak až flashky s USB-C k novému iPadu Pro – tam to šlape tak, jak by měly fungovat (a nefungují) ty lightning flashky.

    Je pravda, že soubory s diakritikou jsem nepřesouval, protože jsem zvyklý vše ukládat bez ní. To je ale takový problém to dělat stejně? Nemyslím si. A co se týče aplikace – rozhodně špatná není, byť omezující samozřejmě do jisté míry je. Celkově ale za ty peníze, které SanDisk za flashku chce, dostanete muziky až až.

    Vysvětli to celému světu kolem, že jim nebudeš popisovat soubory a adresáře znaky s diakritikou a ať to nedělají ani tobě, protože máš flashku, která to nemá ráda. Stačí to takhle? Takže ano, rozhodně je to u nás velký problém. Často nejsi pánem toho, co tam ukládáš.

    Arthur Curry learns that he is the heir to the underwater kingdom of Atlantis, and must step forward to lead his people and be a hero to the world.
    #4c5c332c

celý text

Čtěte více.