Zavřít reklamu

Jistě jste zaznamenali, že s koncem letošního roku bude také definitivně ukončena podpora technologie Flash. Přestože v současné době byste Flash našli na čím dál menším počtu webů, jedná se o nedílnou součást historie internetu – proto se této technologii budeme věnovat v dnešním díle našeho historického seriálu.

Počátky konceptu technologie Flash se datují do roku 1993, kdy Jonathan Gay, Charlie Jackson a Michelle Welsh založili softwarovou společnost FutureWave. Původním záměrem firmy byl vývoj technologií pro stylusy – pod křídly FutureWave vznikal například grafický software s názvem SmartSketch pro Mac, jehož součástí byly také nástroje pro animaci. Jak už to ale ve světě technologií bývá, trend práce se stylusy postupně odvál čas a najednou se ve všech pádech začal skloňovat fenomén World Wide Web. Ve FutureWave vycítili příležitost k uspokojení poptávky po softwarových nástrojích, určených pro tvůrce webových stránek, a koncem roku 1995 se zrodil vektorový nástroj s názvem FutureSplash, který mimo jiné umožňoval tvorbu animací pro web. Animace se pak na stránkách zobrazovaly díky nástroji FutureSplash Viewer. Ten si ale uživatelé museli nejprve stáhnout. V roce 1996 se společnost Macromedia (tvůrce webového přehrávače Shockwave) rozhodla, že FutureSplash odkoupí. Zkrácením názvu FutureSplash vzniklo jméno Flash, a společnost Macromedia začala tento nástroj postupně vylepšovat. Popularita Flashe neustále rostla. Někteří tvůrci stránek se rozhodli technologii zakomponovat pro přehrávání videí nebo integraci animovaného a dalšího interaktivního obsahu, jiní na základě technologie Flash vystavěli celý svůj web. Flash sloužil nejen k integraci videa, animací a interaktivních prvků na stránkách, ale vývojáři v něm psali i hry a různé aplikace.

V roce 2005 došlo k akvizici firmy Macromedia společností Adobe – zmíněná koupě vyšla firmu Adobe na 3,4 miliardy dolaru. Soumrak technologie Flash nabral na rychlosti s rozmachem chytrých mobilních telefonů a tabletů – svůj významný podíl na tomto procesu měla i společnost Apple, která Flash odmítala a upřednostňovala otevřené technologie HTML 5, CSS, JavaScript a H.264. O něco později začala Flash postupně bojkotovat také společnost Google, která u svého prohlížeče Chrome začala namísto automatického spuštění Flash prvků vyžadovat po uživatelích kliknutí na příslušné upozornění. Využívání Adobe Flash začalo ještě více klesat.Tvůrci webových stránek začali postupně dávat přednost technologii HTML5, a společnost Adobe v roce 2017 oficiálně prohlásila, že se postupně chystá ukončit podporu softwaru Flash. K definitivnímu aktivnímu ukončení dojde s koncem letošního roku. Na těchto stránkách naleznete galerii zajímavých webových stránek, vytvořených ve Flashi.

Zdroje: The Verge, iMore, Adobe (via Wayback Machine),

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více