Zavřít reklamu

Před několika málo týdny představila dánská společnost Bang & Olufsen náhlavní sluchátka BeoPlay HX. Ta se kromě prvotřídního designu dle slov výrobce chlubí skvělým potlačením hluku, vyváženým zvukem i nadstandardně dlouhou výdrží. Na papíře produkt vypadá více než lákavě, jaká jsou ale sluchátka v praxi?

Základní specifikace

Ještě než se vrhneme do samotného hodnocení, pár odstavců bych rád věnoval specifikacím. Jak jsem již výše nastínil, vypadají opravdu atraktivně, vzhledem k cenovce 12 990 Kč by ale bylo hříchem tvrdit, že se nemá jednat o naprostou samozřejmost. Na konci článku vám každopádně poskytneme slevu 3 000 Kč, takže se dostanete na cenu 9 990 Kč, což je zaručeně nejnižší cena na trhu. Bang & Olufsen BeoPlay HX jsou tedy Bluetooth sluchátka, jež disponují standardem Bluetooth 5.1, čímž je zajištěno stabilní připojení i v zarušeném prostředí. Pokud by vás zajímaly použité kodeky, můžete se těšit na SBC, AAC a aptX Adaptive. Právě poslední zmiňovaný je sice super díky schopnosti přenášet audio bezztrátově, vlastníci Apple produktů a většiny Android telefonů si jej ale moc nevychutnají, což je zapříčiněno nekompatibilitou. Audiofily ale může utěšit alespoň fakt, že produkt můžete propojit prostřednictvím kabelu s 3,5mm jackem.

Bang & Olufsen BeoPlay HX v pískové barvě:

O zvukový přednes se starají 40 mm měniče s frekvenčním rozsahem 20 Hz až 22 kHz, citlivostí 95 dB a impedancí 24 Ohmů. Na těle sluchátek najdeme 8 mikrofonů, 4 jsou určeny pro aktivní potlačování hluku, další pak ke zpracování hlasu při telefonních hovorech. K tomu, jakou práci mikrofony odvádí, se ještě dostaneme, již nyní vám však mohu říci, že Bang & Olufsen odvedl velký kus práce. Ohromující je jak výdrž, tak rychlost nabíjení. Baterie o kapacitě 1200 mAh je schopna živit sluchátka až 35 hodin se zapnutým ANC, a až 40 hodin ve chvíli, kdy budete mít funkci vypnutou. Díky USB-C konektoru zvládnete produkt nabít za necelé 3 hodiny, což je rozhodně úctyhodné číslo.

Rozbalování je zážitek, z konstrukčního zpracování budete v sedmém nebi

Jak už to u produktů značky Bang & Olufsen bývá, můžete se spolehnout na špičkové zpracování po všech stránkách. Sluchátka dorazí ve velké krabici, v níž jako první uvidíte produkt umístěný v polotvrdém transportním pouzdře. Právě pouzdro musím pochválit. Sice je poměrně objemné, na druhou stranu skvěle chrání produkt před poškozením. V krabici se pak ještě nachází několik manuálů, v pouzdře na sluchátka najdete kromě samotného zařízení i výklopnou schránku, do níž byl ukryt nabíjecí USB-C/USB-A kabel a propojovací 3,5mm jack kabel. Oba jsou dlouhé 125 cm, upřímně by se ale hodilo, kdyby byly o něco delší.

Konstrukce mne ale více než uchvátila. Sluchátka jako taková jsou vyrobena z kombinace hliníku a plastu, konkrétně na povrchu mušlích a rámu najdete hliník, zbytek pokrývá právě plast. Náušníky vás nebudou nijak tlačit, jelikož jsou osazeny příjemnou paměťovou pěnou. Hlavový most je pak polstrovaný, o hlavu se vám bude opírat pohodlná jehněčí kůže. Z mé zkušenosti jsem ani po pěti hodinách poslechu nezaznamenal otlačeniny ani bolest hlavy, to podtrhuje i nízká hmotnost 285 gramů, díky níž produkt na hlavě prakticky netlačí ani nepřekáží. Na samotných mušlích jsou viditelné ovládací prvky, kdy pravé sluchátko obsahuje zapínací tlačítko, na levém najdete tlačítka pro ovládání ANC a spouštění hlasového asistenta. I tentokrát dokázala firma Bang & Olufsen se svými BeoPlay HX konstrukčně nadchnout, za produkt se nebudete stydět ani v domácnosti, ani při delším cestování.

bang & olufsen beoplay hx

Prvotní spárování, ovládání, ale i aplikace nepůsobí úplně šťastně

Pakliže chcete sluchátka BeoPlay HX zapnout, stačí stisknout tlačítko na pravé mušle, pro spárování jej bude nutné podržet. V nastavení telefonu jsem je našel okamžitě po přepnutí do párovacího režimu, horší to ale už bylo s propojením s aplikací Bang & Olufsen. Jak při prvním připojení, tak i běžném používání se mi totiž poměrně často stávalo, že je prostě a jednoduše nebyla schopna vyhledat a propojit se s nimi.

Možná si nyní říkáte, proč potřebujete k ovládání takového produktu aplikaci? Důvodů je hned několik. Jednak z ní vyčtete přesný stav baterie, nechybí jednoduché přizpůsobení zvuku pomocí ekvalizéru nebo třeba možnost zapnutí či vypnutí detekce toho, zda-li máte sluchátka nasazená na hlavě, kdy se po sejmutí z hlavy pozastaví přehrávání a po nasazení opět spustí. Právě detekci nasazení jsem na sluchátkách používal opravdu hojně, a přestože nefunguje stoprocentně, doporučuji vám aktivaci.

Prostřednictvím aplikace také můžete aktualizovat firmware sluchátek. Abych řekl pravdu, nečekal jsem, že se bude jednat o tak složitý proces v podání Bang & Olufsen. Aplikace mi nejednou spadla, přerušila stahování nebo se vůbec nepřipojila k produktu. Nakonec se aktualizace zdárně podařila, ve skrytu duše však doufám, že kromě firmwaru vydá Bang & Olufsen aktualizaci i pro svůj mobilní program. Minimálně ten pro iOS ji potřebuje jako sůl.

Aplikaci Bang & Olufsen stáhnete zde

V krátkosti se zaměříme ještě na ovládání. Pro přeskočení skladby vpřed stačí přejet po pravém sluchátku doprava, přeskočení vzad pak zajišťuje přejetí doleva. Tato gesta fungují nadmíru spolehlivě. Horší je to ale s ovládáním hlasitosti, kdy se zesilování a zeslabování provádí kroužením po směru, respektive proti směru hodinových ručiček po pravém sluchátku. Já osobně jsem si na toto gesto poměrně rychle dokázal zvyknout, i tak se mi ale častokrát stávalo, že nefungovalo úplně spolehlivě. Na levém sluchátku se nachází již zmíněná dvě tlačítka zajišťující aktivaci hlasového asistenta, respektive zapnutí režimu propustnosti, aktivního potlačení hluku nebo deaktivaci obou režimů. Ta svoji funkci odvádějí tak, jak mají, což ale není nic překvapivého.

Bang & Olufsen BeoPlay HX v antracitové barvě:

Zvukové představení vás pohltí za všech okolností

Po prvním nasazení sluchátek na uši jsem měl poměrně velká očekávání a nyní s klidným svědomím mohu konstatovat, že byla naplněna, možná i překonána. To, že je zvuk opravdu vyvážený a čistý, že jsou výšky krásně průzračné a zřetelné, že středy zastupují funkci vyvažování a zvýrazňují melodickou linku, a že basy dokáží zadunět, v žádném případě však nevystupují více než by měly, je v této cenové relaci samozřejmost. Ať už si však pustíte vážnou hudbu, jazz, pop music či jakýkoli jiný hudební žánr, zaznamenáte snad všechny nástroje, jež se ve skladbě nachází. Kromě toho jasně rozlišíte jejich barvu, takže poznáte, zda-li má daný hudebník trochu ostřejší kytaru, který tón se určitému zpěvákovi tak úplně nepovedl nebo jak jemně či ostře si váš oblíbený rockový kytarista vybrnkává sólo.

bang & olufsen beoplay hx

Obrovský zážitek je pak se sluchátky poslouchat prostorové nahrávky, ať už se jedná o filmy natočené v Dolby Atmos, nebo záznamy od Pink Floidů, kde jsou použité čtyřsměrové mikrofony. Mohu vás ujistit, že budete vtaženi do děje, a budete zvukem doslova obklopeni. Kdybych měl zvukové podání sluchátek charakterizovat trochu stručněji, řeknu vám, že ze Spotify dokáží vytáhnout maximum, z bezztrátových skladeb při připojeném kabelu mnohé. Jasně, za své peníze nedostanete referenční produkt, který použijete v profesionálním studiu, zejména díky věrnému podání se však takovému hodnocení BeoPlay HX přibližují.

Aktivní potlačování hluku, režim propustnosti a kvalita hovorů

U sluchátek určených pro běžné spotřebitele však není zvukové představení pokaždé tou alfou a omegou, proč si je zákazníci kupují. Výrobce to moc dobře ví, a proto do nich implementoval i ANC a režim propustnosti. Co se týče potlačení hluku, je na poměrně dobré úrovni, i když ne tak skvělé, jako například u AirPods Max. Ať už ale sedíte v kavárně nebo cestujete, dokáže vás od okolí poměrně dobře odříznout.

bang & olufsen beoplay hx

Pokud do sluchátek budete investovat, doporučuji vám deaktivovat potlačení hluku v klidném prostředí. Byť se nejedná o nic hrozného, při zapnutí ANC z mého subjektivního pocitu zní sluchátka malinko přebasovaně a ne tak věrně, jako při běžném poslechu. Jasně, v hlučném MHD tento rozdíl nezaznamenáte, při večerním poslechu u skleničky něčeho dobrého by vám to však již vadit mohlo. Co se týče režimu propustnosti, odvádí zde sluchátka opravdu slušnou práci. Jasně, zvuk přenášený k vám do uší je trochu elektronický, není to ale nic hrozného. Kvalita hovorů mne příjemně překvapila, já jsem protistranu slyšel perfektně, druhá osoba s mým hlasem neměla potíže, a to dokonce ani ve hlučném prostředí.

Bang & Olufsen BeoPlay HX v hnědé barvě:

Závěrečné zhodnocení

Abych řekl pravdu, produktu BeoPlay HX není takřka co vytknout. Nejedná se o tak úplně levný kousek, za své peníze však získáte prvotřídní design, věrný a vyvážený zvuk, i povedené funkce navíc. Jasně, aplikace, kterou si pro plnou funkčnost musíte doinstalovat, není dvakrát povedená, stále zde ale máme naději, že vývojáři společnosti Bang & Olufsen tento problém v bližší době vyřeší.

Jestli si máte produkt koupit či nekoupit záleží na mnoha faktorech. Pakliže posloucháte hudbu spíše v MHD a při sportu, příliš se nesoustředíte na zvuk a jde vám spíše o to, aby vám něco hrálo, potenciál sluchátek nevyužijete. Jestli jste ale středně nároční posluchači, a rádi se necháte zvukem obklopit, často si vyhrazujete čas pro večerní poslech a občas si přehrajete bezztrátové audio přes kabel, sluchátka vás svou výdrží, zvukem, a vlastně všemi funkcemi pohltí. S BeoPlay HX chybu rozhodně neuděláte, otázka je, zdali vám za investici stojí.

bang & olufsen beoplay hx

Sleva 3 000 Kč pro naše čtenáře

Díky spolupráci se společností Mobil Pohotovost se nám pro naše čtenáře podařilo zajistit slevu 3 000 Kč, kterou lze na sluchátka Bang & Olufsen BeoPlay HX využít. To znamená, že se při využití slevy dostanete z původní ceny 12 990 Kč na 9 990 Kč. Pro využití slevy si stačí zkopírovat slevový kód jabHX, který využijte v košíku. Doprava je navíc k tomu samozřejmě také zdarma. Tato nabídka je omezená, a proto s nákupem nijak neváhejte, aby se na vás dostalo.

Bang & Olufsen BeoPlay HX koupíte za 9 990 Kč zde

.