Zavřít reklamu

V letech, kdy představil Apple první AirPody, se jednalo o naprostý fenomén, o kterém snila valná většina zarytých jablíčkářů. Tehdy ještě kompletně bezdrátová sluchátka nebyla natolik rozšířena, kalifornský gigant tedy nastavil nový trend. Od posledního představení AirPodů do uší, konkrétně AirPodů Pro, uplynuly již více než dva roky, ostatní výrobci však rozhodně nezaspali. Největší konkurent kalifornského giganta Samsung přišel se svými Buds Pro v lednu letošního roku – a právě těmito sluchátky se snaží cupertinskou společnost funkčně pokořit. Jestli vás zajímá, jak se to korejské společnosti povedlo, je tato recenze určena pro vás. Do redakce nám totiž jeden kousek z dílny Samsungu dorazil.

Na papíře vůbec nevypadají špatně

Samsung Galaxy Buds Pro jsou špuntová sluchátka, která, jak jsem již nastínil, komunikují se smartphonem i mezi sebou prostřednictvím technologie Bluetooth. Jedná se o nejmodernější standard 5.0, vzhledem k ceně atakující hranici 6 000 Kč to však beru jako samozřejmost a v žádném případě bych je za to výrazně nechválil. Sportovce potěší odolnost IPX7, díky níž se se sluchátky můžete spotit nebo trochu zmoknout. Přenos zvuku zajišťují profily A2DP, AVRCP a HFP, a kodeky SBC, AAC a Scalable – proprietární kodek od Samsungu, který se nachází pouze v některých jeho telefonech. Každé ze sluchátek disponuje trojicí mikrofonů, ty zajišťují aktivní potlačení hluku a režim propustnosti, podobně jako tomu je u AirPods Pro. Díky kapacitě baterie 61 mAh u sluchátek byste měli zvládnout poslouchat hudbu až 8 hodin bez aktivního potlačení a až 5 hodin s aktivovanou funkcí. Nabíjecí pouzdro o kapacitě baterie 472 mAh dokáže produktu dodat šťávu na 28 hodin poslechu, to ale jen tehdy, pokud nemáte aktivovaný režim propustnosti či aktivní potlačení. I kdyby vám ale při poslechu došla baterie, v pouzdru se produkt nabije za 3 minuty na 30 minut poslechu, za 5 minut na 1 hodinu poslechu a za 10 minut na 85 minut hraní. Samotná nabíjecí krabička se napájí jednak skrze USB-C konektor, jednak při přiložení na bezdrátovou Qi podložku. Váha každého sluchátka činí 6,3 g, rozměry jsou 20,5 × 19,5 × 20,8 mm. U pouzdra se bavíme o hmotnosti 44,9 g a rozměrech 27,8 × 50,0 × 50,2 mm.

samsung galaxy buds pro

Balení nenadchne, ale ani neurazí

Samotné rozbalování bude zážitkem. Po otevření líbivé krabičky se váš pohled okamžitě upře na design bezdrátových špuntů v nabíjecím pouzdře, to je zde úhledně umístěno. Samsung nezapomněl ani na klasiku v podobě USB-C napájecího kabelu o délce 1 metru a manuálu. Na samotných sluchátkách jsou již z výroby umístěny špunty střední velikosti. Ty můžete v případě potřeby vyměnit za nové, které od jihokorejského výrobce dostanete. Žádný další bonus v balení nečekejte, to ale u produktu jako jsou sluchátka ani není potřeba.

Design, aneb kde je prémiovost?

Upřímně jsem se na produkt opravdu těšil, o to více mne však zklamalo to, jak se Samsung popasoval se zpracováním. Nabíjecí pouzdro je malé a i přesto, že je poměrně buclaté, se snadno vejde i do kapsy u kalhot a nikde nepřekáží. Jeho otevírání jde ale trochu ztuha a vytahování a vsouvání sluchátek do něj taktéž. Samotné špunty v uších také negativně zaujmou svou tloušťkou, nedrží zde ale vůbec špatně. Pokud jsem je ale měl nasazené 3 hodiny a více, již mě začala výrazně bolet hlava a nošení mi vůbec nebylo příjemné. Daleko více mi sedí sluchátka ve tvaru AirPodů, musím ale konstatovat, že se jedná o zcela subjektivní záležitost, kterou každý může vnímat diametrálně odlišně. Asi nejvíce mě mrzí použitý materiál – jak sluchátka, tak pouzdro jsou vyrobeny z plastu. Ten sice nevypadá, že by nevydržel trochu drsnější zacházení, pakliže ale za produkt utratíte poměrně vysokou částku, vyšší prémiovost by neuškodila.

samsung galaxy buds pro

Jablíčkáři si všechny funkce neužijí

Samsung se nijak netají tím, že chce produktem konkurovat AirPodům Pro, a nutno říci, že neudělal vůbec špatnou práci. Po přiblížení k telefonu, v němž je nainstalovaná aplikace Galaxy Wearable, na něm okamžitě vyskočí párovací požadavek. Následně budete vyzváni, abyste si doinstalovali program určený k ovládání, kde si můžete přizpůsobit ovládání, ekvalizér, sdílet hudbu s jinými Samsung sluchátky nebo je pomocí přehrání zvuku najít. Všechny tyto vychytávky však získávají pouze majitelé smartphonů s operačním systémem Android, pro iOS není program pro správu nastavení těchto sluchátek dostupný. Já naštěstí jeden telefon s Androidem vlastním, všechny funkce jsem si tedy mohl vyzkoušet, kdybych měl však pouze iPhone, hodnotil bych je daleko záporněji. K tomu se ale dostaneme v dalších odstavcích.

Ovládání se nese v duchu spolehlivosti, ale ne praktičnosti

Jak na pravém, tak na levém sluchátku naleznete dotykovou plošku. Pokud na ni klepnete, tak se hudba přehraje či pozastaví, po dvojím poklepáním na pravé sluchátko přeskočíte na další skladbu, levé pak přepne na tu předchozí. Zajímavé je i přizpůsobitelné gesto klepnutí a podržení, které umí buď snižovat a zvyšovat hlasitost, spouštět hlasového asistenta nebo přepínat mezi aktivním potlačením hluku a režimem propustnosti. Nastavit vše můžete pouze na Androidu, sluchátka si však předvolby zapamatují i pro ostatní zařízení, což je rozhodně fajn. Funguje zde i detekce ucha, jak ale správně tušíte, na iPhonu si na ni nechte zajít chuť.

Abych řekl pravdu, dotykového ovládání jsem se obával nejvíce. Ač jsem sluchátka umisťoval do uší bez předsudků, Samsung je vyvrátit nedokázal. Ne, že by snad docházelo k nechtěným dotykům, pokud přes sluchátka máte přehozené vlasy nebo čepici, jestliže si je však z nějakého důvodu potřebujete v uších upravit nebo třeba v zimě budete čepici sundávat a nasazovat, nebude výjimkou, že si hudbu občas pozastavíte či přepnete skladbu. Názorným příkladem budiž současná situace, kdy prakticky neustále nějak manipulujete s respirátorem či rouškou. Takřka pokaždé se mi stalo, že jsem udělal úkon, o který jsem v danou chvíli nestál. Tohle se Samsungu nepovedlo, a i když to není důvod k tomu, abyste si produkt nepořizovali, zmínit to prostě musím.

samsung galaxy buds pro

Zvuk je to, oč tu běží

Pojďme se zprvu zaměřit na cílovou skupinu uživatelů, pro kterou je produkt určen. I přes jeho vyšší pořizovací cenu se nejedná o Hi-Fi posluchače, což by ani nebylo možné kvůli použitým kodekům. Na druhou stranu, ti, co si sluchátka kupují, chtějí dobrý zvuk v kompaktním podání, který bude k dispozici pokaždé, když budou potřebovat. A mohu konstatovat, že tento účel plní produkt více než perfektně. Výšky jsou jasné a výrazně slyšitelné, avšak do tónů skladeb přirozeně zapadají. U středů jsem byl až příjemně překvapen, že nebyly zastřeny, naopak jak v popových a rockových písních, tak i v klasické hudbě a jazzu byla jasně slyšet melodická linka. Sluchátka umí i dunět, to ale neznamená, že by byla hudba z nich přebasovaná. Pokud si ekvalizér deaktivujete, zvuk je přirozený a vyvážený. Milovníci popu, taneční hudby, hip hopu a rapu si vychutnají basy, rockoví fanoušci sóla na bicí i elektrickou kytaru.

V poslední době jsem začal poslouchat spíše alternativní hudbu. Ta je v mnohých případech opravdu náročná na poslech, a to díky mnoha nástrojům, cinknutím a dalším faktorům. Samsung Galaxy Buds Pro ale vše přehrávala s neskutečnou lehkostí, poměrně dobrým dynamickým rozsahem a slušnou prostorovostí. Dalo by se říci, že mi s nimi neuniklo prakticky žádné cinknutí. Ano, stále se bavíme o hudbě poslouchané z Apple Music a Spotify, nedělejte si iluze, že by jakýkoli audiofil mohl používat tato, nebo i jakákoli jiná, bezdrátová špuntová sluchátka. Pro ně ale tato kategorie prostě není, a asi ani nikdy nebude stavěná. Běžní uživatelé, kteří poslouchají hudbu ve veřejné hromadné dopravě a při sportu budou nadmíru spokojeni, a i ti středně pokročilí, co na Hi-Fi sluchátka nemají čas a finance, se neurazí.

Aktivní potlačení hluku, režim propustnosti a kvalita hovorů

Díky konstrukci, která sama o sobě tlumí okolí zdařile, jsem se funkčnosti aktivního potlačení hluku neobával. Opět se bavíme o malých špuntových sluchátkách, která přirozeně nemají velikostní proporce k tomu, aby vás od okolního světa úplně odřízla. Přesto se za výkon v tomto ohledu nemusí vůbec stydět. Pokud máte hudbu vypnutou a jedete například v přeplněném autobuse, zvuk motoru takřka neslyšíte a ostatní osoby zaslechnete spíše tlumeně. V případě kavárny již potlačení funguje o trochu hůře, pořád vás ale odřízne natolik, abyste se zde mohli soustředit na práci. Pakliže si pustíte hudbu, prakticky slyšíte jen tu a nic jiného.

Ve chvíli, kdy aktivujete režim propustnosti, mikrofony na sluchátkách snímají okolní zvuky a posílají je vám do uší, v aplikaci pro Android si dokonce můžete upravovat hlasitost propuštěných zvuků. Tady si uvědomíte, jak nesmírně je praktická nožička na AirPodech. Mikrofony vám totiž směřují k ústům a jak vás, tak okolí snímají skvěle. Samsung sice taktéž neodvádí špatnou práci, režim propustnosti je však trochu více elektronický. To samé by se dalo říci i o kvalitě hovorů, kdy si druhá strana sice nemůže stěžovat na to, že by vám nerozuměla, v negativním slova smyslu ale poznala, že jsem nevolal z AirPodů nebo iPhonu.

Poslední zajímavou funkcí je automatická aktivace potlačení hluku a režimu propustnosti podle toho, zda-li konverzujete, nebo ne. Hned na začátek mohu říci, že po testování jsem tuto funkci okamžitě vypnul. Pokud začnete mluvit, prakticky hned se hudba ztlumí a vy rázem slyšíte své okolí, jestliže ale někdo hovoří na vás, tak mu prostě nemáte šanci rozumět. Sluchátka totiž nepoznají, že daná osoba mluví s vámi a zapnou aktivní potlačení hluku. Jenže ani tohle na iPhonu prostě a jednoduše nenastavíte. Sluchátka měla po rozbalení tuto funkci aktivovanou a já jsem ji zkrátka nemohl deaktivovat jinak, než po připojení k Androidu. To je pro jablíčkáře dosti odrazující fakt od koupi.

Androiďáci by se do nich měli vrhnout, jablíčkáři zase zůstat u svých AirPodů Pro

Nejnovější true-wireless „špunty“ se Samsungu více než povedly. Nabízí velice kvalitní zvuk, slušně fungující potlačení šumu, relativně dobrý režim propustnosti a mnoho zajímavých funkcí navíc. Samsung prostě udělal univerzální sluchátka pro Android, kterým ale jako jablíčkář bohužel holdovat nemohu. Z mého pohledu je nejvíce brzdí omezená funkčnost s iPhony, kdy si na nich prakticky nic nenastavíte ani nepřizpůsobíte, a v podstatě je používáte úplně stejně, jako jste používali obyčejné bezdrátové špunty spojené kabelem. Nyní se ale ptám, máme to Samsungu vyčítat? Vždyť dělá to stejné, co na tomto poli předvádí Apple. Ať na tuto problematiku máte názor jakýkoli, bránit vám v koupi rozhodně nemohu. Ti, co jsou zakořeněni v Apple ekosystému, a chtějí podobně univerzální sluchátka, se spíše poohlédněte jinam, Android uživatelé se Samsungem chybu neudělají.

Pokud vás Samsung Galaxy Buds Pro zaujaly, tak je do konce tohoto týdne můžete na Mobil Pohotovosti zakoupit za akční cenu 4 790 Kč – stačí otevřít odkaz níže.

Samsung Galaxy Buds Pro koupíte ve slevě zde

samsung galaxy buds pro
.