Zavřít reklamu

Přemýšlíte již nějakou tu dobu nad koupí externího SSD disku a stále se nedokážete rozhodnout? Tato recenze by vám v tom mohla pomoci. Ještě před pár lety byl výběr externích disků vcelku jednoduchý, jelikož se na trhu příliš tolik modelů nenacházelo. S postupným vývojem však přichází stále nové a nové produkty, u kterých se již nesoustředíme pouze na jejich kapacitu, ale na spoustu dalších atributů. Kouskem s velmi zajímavými atributy je například i My Passport GO od Western Digital, který nám dorazil na recenzi do redakce. Pojďme se tedy na tento disk podívat detailněji.

Design, který neomrzí

Po designové stránce se My Passport GO od svých kolegů zas až natolik neliší. Jedná se o SSD disk kompaktních rozměrů, který se mi pohodlně vešel do každé mé kapsy. Disk taktéž disponuje pogumovanými okraji, které by měly zajistit jeho vyšší odolnost a My Passport GO by si tak měl poradit až s dvoumetrovým pádem na betonovou podlahu. Co však dokáže na první pohled zarazit, je absence jakéhokoliv USB portu. Tento SSD disk totiž ani žádný nemá a disponuje pouze vestavěným kabelem USB 3.0, který si sám uživatel vyměnit nemůže. Za nedostatek toto mohou považovat například majitelé novějších MacBooků, kteří by od SSD disku očekávali USB typu C, avšak opět se budou muset spolehnout na nějaký další externí rozbočovač. Osobně však zastávám trochu jiný názor než oni, a to především proto, že na svých cestách nemusím nosit jakýkoliv další kabel, ale vystačím si pouze se samotným SSD diskem, který do svého MacBooku Pro (2015) bez problému připojím.

Jak si vede My Passport GO na poli rychlosti?

Podle dat výrobce by měl být tento SSD disk schopen přenosové rychlosti až 400 MB za sekundu. Abych se však dostal na reálné hodnoty, rozhodl jsem se provést pár benchmarkových testů. Pokud bychom se podívali na rychlost čtení, zde disk šlape jako hodinky, jelikož jsem naměřil okolo 413 MB za sekundu. Co však dokázalo zklamat, byla rychlost zápisu. Ta se s obtížemi vyšplhala na 150 až 180 MB za sekundu, což úplná hitparáda není. Na druhou stranu, pro valnou většinu uživatelů ničím omezující nebude.

wd

Využití

Nejlepší využití pro tento SSD disk rozhodně najdou lidé, kteří se svou prací často cestují. Osobně jsem z pracovních důvodu se často přesouvat a jelikož můj MacBook Pro disponuje úložištěm o velikosti pouze 128 GB, disk My Passport GO se stal nerozlučitelným parťákem pro mou práci. Osobně se mi do rukou dostala verze s kapacitou 500 GB, ale pokud by to pro vás bylo málo, společnost Western Digital nabízí ještě 1TB model. Pokud navíc často střídáte mezi Macem a klasickým počítačem, nezoufejte – My Passport Go samozřejmě nemá problém ani s tímto a dokonce pro Windows nabízí software pro zálohování dat. Ten pro Mac vyvíjen není, jelikož operační systém macOS již tento úkol zvládá nativně pomocí Time Machine.

Aplikace WD Discovery

Po prvním připojení disku k počítači na něm naleznete instalační soubor programu WD Discovery. Pomocí něj si můžeme náš produkt zaregistrovat a získat tak záruku přímo u výrobce, avšak dává nám přístup k několika dalším funkcím. Pomocí něj si totiž data, která jsou na disku uložena, můžeme taktéž přenést na cloud. Pokud bychom následně naformátovali SSD, získáme možnost si naše smazaná data z cloudu přímo importovat, a to bez jediného problému. Tato funkce se někomu může zdát zanedbatelná, ale představte si, že budete potřebovat změnit například souborový systém. Díky WD Discovery nebudete muset nejprve překopírovat data někam jinak, ale jednoduše bude stačit využít této funkce a máte po problémech.

Závěr

Navzdory nižší rychlosti zápisu jsem si SSD disk WD My Passport GO skutečně oblíbil a dovolím si říct, že jej jen tak nějaký jiný u mě nenahradí. Přestože se mnou většina lidí nemusí souhlasit, jako hlavní výhodu beru již integrovaný USB 3.0 kabel. Jak jsem již zmínil výše, díky tomuto prvku s sebou nemusím mimo samotného disku vláčet další kabel, kterým bych SSD propojil se svým MacBookem.

Kombinace kompaktního designu a perfektní kapacity dělá z SSD disku WD My Passport GO vhodného parťáka na vaše cesty. Jak již bylo zmíněno, disk se prodává ve dvou variantách, a tudíž záleží jen a pouze na vás, zdali se rozhodnete připlatit za větší kapacitu.

.