Zavřít reklamu

Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 jsme se dočkali představení očekávaného 13″ MacBooku Pro s novou generací čipu M2, který se teprve koncem minulého týdne dostal na pulty prodejců. Díky novému čipu tak jablíčkáři mohou počítat s vyšším výkonem a větší úsporností, což opět posouvá obecně Macy s Apple Silicon o několik kroků vpřed. Bohužel na druhou stranu se ukázalo, že nový Mac z nějakého důvodu nabízí o více než 50 % pomalejší SSD disk.

Prozatím není jasné, z jakého důvodu se nová generace 13″ MacBooku Pro potýká s tímto problémem. Testy každopádně zjistily, že se s pomalejším SSD diskem setkává pouze takzvaný základní model s 256GB úložištěm, zatímco model s 512GB diskem běží stejně rychle jako předchozí Mac s čipem M1. Bohužel pomalejší úložiště s sebou přináší i řadu dalších potíží a může být zodpovědné za celkové zpomalení celého systému. Proč se jedná o poměrně zásadní problém?

Pomalejší SSD disk může zpomalit systém

Moderní operační systémy, včetně macOS, dokážou v případě nouze použít funkci virtual memory swap. V případě, kdy zařízení nemá k dispozici dostatek takzvané primární (operační/jednotné) paměti, přesune část dat na pevný disk (sekundární úložiště), respektive do odkládacího souboru. Díky tomu je možné část uvolnit a použít ji pro jiné operace, aniž bychom pociťovali zásadní zpomalování systému a mohli fungovat nadále i s menší jednotnou pamětí. V praxi to funguje poměrně jednoduše a vše řídí automaticky samotný operační systém.

Použití zmiňovaného odkládacího souboru je dnes skvělou možností, s jejíž pomocí lze předcházet zpomalování systému a nejrůznějším zásekům. SSD disky jsou totiž dnes na poměrně vysoké úrovni, což platí dvojnásobně u produktů od Applu, který se spoléhá na kvalitní modely s vysokými přenosovými rychlostmi. Právě proto zajišťují nejen rychlejší načítání dat a spouštění systému či aplikací, ale jsou proto zodpovědné i za obecně plynulý chod celého počítače. Problém ale nastává v případě, kdy zmiňované přenosové rychlosti snížíme. Nižší rychlost pak může způsobit, že zařízení nebude stíhat v otázce swapování paměti, čímž se může o něco zpomalit chod samotného Macu.

13" MacBook Pro M2 (2022)

Proč má nový MacBook pomalejší úložiště

V závěru je ještě otázkou, proč má vlastně nový 13″ MacBook Pro s čipem M2 pomalejší úložiště. V zásadě chtěl Apple na nových Macích pravděpodobně ušetřit. Problém totiž spočívá v tom, že se na základní desce (u varianty s 256GB úložištěm) nachází jen jedno místo pro NAND čip úložiště, kde Apple vsází na 256GB disk. U předchozí generace s čipem M1 tomu tak však nebylo. Tehdy se na desce nacházely dva NAND čipy (po 128 GB). Tato varianta se aktuálně jeví jako nejpravděpodobnější, jelikož 13″ MacBook Pro s M2 s 512GB úložištěm nabízí stejně tak dva NAND čipy, tentokrát po 256 GB, a dosahuje stejných přenosových rychlostí jako zmiňovaný model s čipem M1.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Ty dva SSD čipy jedou de facto RAID 0 v režimu Prokládání, proto jsou o tolik rychlejší. Viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/RAID

    Nemusí to být RAID0. Stejným problémem trpí i malé SSD pro M2 (teď myslím port M2, ne SoC). NAND čipy se vyrábí od určité velikosti. Řadič SSD má např. 4 „dráty“ pro připojení NAND čipů. Když připojím jen dva (na dva „dráty“), třeba proto, že čipy s menší kapacitou se už prostě nedělají, je to pochopitelně o (skoro) polovinu pomalejší. Obecně i klasická SSD do widláckých notebooků mají svou maximální rychlost od 512GB a 256GB (nedej bože menší) bývají značně pomalejší. (nemusí to tak být vždy).

    To, co píšeš Radime nedává ve vztahu k 2x 128GB čipům zapojeným á la RAID 0 (v režimu Prokládání) vs jeden čip 256GB logický smysl.

celý text

Čtěte více.