Zavřít reklamu

Byly doby, kdy jsem byl nadšen schopností telefonu fotit a následně upravit jas a kontrast. Dnes už ani nestačí poloprofesionální aplikace ke korekci barev a vlastností fotografického snímku, potřebujeme filtry, potřebujeme textury. A tím to nekončí. Přichází Repix.

Koncept, na němž Repix stojí, není zas tak originální. Sloučení procesu fotografování s kresbou/malbou se ukázalo být vděčné už dříve, a proto v App Store najdeme i další nástroje. Na stranu druhou jsem doposud nepotkal nic, co by mohlo tak směle konkurovat možnostem a uživatelskému rozhraní právě Repixu. Dokonce bych jej označil za jednu z těch nejlepších aplikací své kategorie. A pozor, nejde pouze o malování, ale i o nakládání s filtry.

Do aplikace se dokupují jednotlivé sady nástrojů.

Budu-li text odvíjet od své nabývající zkušenosti s Repixem a jeho postupné aktualizaci, začnu základním využitím. Repix jsem si stáhl zdarma, protože video mne uchvátilo a také jsem chtěl zkusit něco nového (a tak nějak si oživit vzpomínky na dobu, kdy jsem i kreslil). Vývojáři velmi vhodně umožnili, aby v rámci dema aplikace bylo možné odzkoušet a probádat všechny nástroje, které – pro plné využití – je ale potřeba koupit. Stejně jako se to podařilo týmu kolem programu Paper, podařilo se to i v případě Repixu. Měl jsem chuť pracovat se vším. A co do financí, balíky se vždy vyplatí, pokud opravdu hodláte s aplikací nakládat bez omezení. Podíváte-li se do App Storu a sekce Top In-App Purchases, může vás trochu přecházet zrak, ale kompletní částka 5 a půl eur za tak výtečnou aplikaci není vlastně nijak vysoká.

Repix kromě malby a dalších kreativních „vstupů“ umožňuje i základní (dostatečné) úpravy obrazu.

Postup je snadný. V rámci levého panelu, který se dá skrýt, si vyberete možnost fotografii buďto pořídit, nebo nějakou vybrat z vašich alb, a to včetně fotek nahraných na Facebooku. Dolní lišta obsahuje krásně graficky ztvárněné ovladače – jednotlivé typy nástrojů, některými napodobujete malbu olejovými barvami, jinými kresbu, škrábání, některé poslouží k rozmazání, k částečné deformaci, doplnění o lesk, světlo, nebo i takové blbůstky jako záři a hvězdy. Nástroj jako Posterize, Sil, Dotter nebo Edger využijí zejména milci plakátové grafiky a tisku. Popis (a to i pomocí fotografií) rozhodně nevyzní tak dobře, jako když se podíváte na video nebo – a to především – si jedntotlivé možnosti přímo odzkoušíte.

Práce s každým z nástrojů umožňuje být velmi jemnou, fotografie totiž můžete mnohonásobně přiblížit a tažením prstu (nebo pomocí stylusu) úpravy aplikovat na maličká místa. Některé nástroje použijete pravděpodobně jen na pozadí a okolí (třeba Scratches, Dust, Stains, Tags), zatímco řadu Charcoal, Daubs, Van Gogh a Hatching výtečně poslouží, chcete-li, aby fotografie měla nádech kresby, malby, něčeho nevšedního.

Je pravda, že po zakoupení balíku jsem používal Repix stále, abych jej po čase pouštěl jen občas. Ale šlo také o to, že s Repix, má-li být výsledek opravdu hezký, vyžaduje čas. Nahrubo překreslit fotografii jedním dvěma nástroji nic kloudného nevytvoří, snad jen u „plakátové sady“, ale tahy štětce doporučuji opravdu provádět na maximálně přiblíženou plochu fotografie a hezky postupně, jako byste opravdu malovali.

Nástroje aktivujete klepnutím, „tužka“ se vysune nahoru a objeví se u ní i kolečko se symbolem plus. Po klepnutí na něj se aktivuje jeho druhá varianta. (Někdy jde třeba o změnu barevnosti malby, nebo o jemnější nánosy štětce.) Každý krok lze vracet zpět, popřípadě určitou část vygumovat.

Repix ale tímto nekončí. Zcela na spodním okraji obrazovky totiž najdete pětici tlačítek. Pouze to prostřední se týká akcí, o nichž jsem právě psal. Vlevo od tužky je možnost nastavení – jasu, kontrastu, saturace, teploty barev apod. Takže Repix lze směle využívat na zlepšení kvality fotografie. Snímek lze také umístit do různých rámů, nebo měnit poměr stran a různým způsobem jej ořezávat. U rámů platí totéž s funkcí kolečka a plus. Když na něj poté klepnete, místo bílé máte černou.

A poslední zmínku si zaslouží filtry. Ty Repix poslední době aktualizoval, především práci s nimi. Šestnáct filtrů, které mám v aplikaci, dokáže nahradit Instagram, Analog Cameru a vlastně všechny podobné aplikace. Repix má velmi vhodně zvolenou podobu filtrů. Nic příliš divokého, vše tak, aby fotografie byly něčím zvláštní, ale ne nekoukatelné. Poslední čtveřice umožňuje pokročilejší nastavení, týká se světla. Pomocí prstu/prstů určuje intenzitu a směr zdrojového světla, vše velmi jednoduše a s fantastickými výsledky.

Překvapivě skvělá je nabídka a práce s filtry.

Export a sdílení výsledku vašeho snažení je samozřejmost.

Repix mě tehdy nadchl, ale nadšení se postupně stupňovalo, protože vývojáři nespí a zlepšují nejen grafické rozhraní, ovládání, ale také možnosti aplikace. Zkrátka radost.

nspiring-photo-editor/id597830453?mt=8″]

.