Zavřít reklamu

Apple oznámil, že je připraven spustit nový projekt CarPlay. Jedná se o integraci iPhonu a iOS 7 do infotainmentových systémů v automobilech a premiéru CarPlay prožije tento týden na ženevském autosalonu.

CarPlay je „od začátku designován tak, aby řidičům při používání iPhonů v autě poskytl neuvěřitelný zážitek“ a je primárně určen pro použití s hlasovým asistentem Siri. Díky využití hlasových příkazů nebude řidič nucen spouštět oči z vozovky a ovládat displej na palubní desce dotykem, ačkoliv i tento způsob ovládání bude pochopitelně fungovat.

CarPlay umožní odpovídat na příchozí hovory, diktovat textové zprávy nebo přistupovat k hudební knihovně. Důležitou součástí celého systému jsou pochopitelně také Apple Mapy, u kterých nechybí hlasová turn-by-turn navigace.

První vozidla s CarPlay se ukáží tento týden na Geneva Motor Show a budou mít značku Ferrari, Mercedes-Benz nebo Volva. Tyto tři automobilky budou posléze následovat Nissan, Peugeot, Jaguar Land Rover, BMW, General Motors či Hyundai.

Do iOS 7 se CarPlay dostane v příští aktualizaci a fungovat bude pouze s iPhony s Lightning porty, tedy iPhony 5, 5S a 5C. Vedle vlastního iTunes Radia nabídne Apple řidičům přístup také k alternativním hudebním streamovacím službám jako Spotify či Beats Radio.

[do action=“aktualizace“ datum=“3. 2. 18:20″/]Volvo již vydalo tiskovou zprávu, v níž potvrdilo, že se CarPlay chystá do jeho nového SUV XC90, které bude představeno v letošním roce. Švédská automobilka vedle videa, ve kterém ukazuje, jak CarPlay výborně zapadne do palubních desek jejích vozů, prozradila také několik technických podrobností, totiž že je zatím možné iPhone k celému systému připojit jen pomocí Lightning kabelu, ale v budoucnu by měla přibýt také možnost spárovat zařízení přes Wi-Fi.

[youtube id=“kqgrGho4aYM“ width=“620″ height=“350″]

[do action=“aktualizace“ datum=“3. 2. 21:20″/]Po Volvu ukázal, jak bude řešení vypadat v jeho vozech, také Mercedes-Benz. V galerii níže můžeme vidět integraci systému CarPlay do automobilů Mercedes-Benz třídy C. Německá automobila nicméně uvedla, že nehodlá podporovat pouze řešení od Applu, ale jakmile bude mít svůj systém připravený také Google, nabídne možnost připojit k palubnímu počítači i zařízení s Androidem. To stejné má ostatně v plánu také Volvo.

[youtube id=“G3_eLgKohHw“ width=“620″ height=“350″]

[gallery columns=“2″ ids=“80337,80332,80334,80331,83/3/5465064/apple-carplay-puts-ios-on-your-dashboard“>The Verge, 9to5Mac

Témata: , ,
.