Zavřít reklamu

Nové operační systémy představené během vývojářské konference WWDC 2022 jsou již nyní k dispozici v rámci vývojářského beta testování. Prakticky nic vám tak nebrání v tom, abyste si je již nyní nainstalovali a pustili se do objevování jejich funkcí. Jenže je v tom hned několik překážek. Ačkoliv to na první pohled vypadá vcelku jednoduše, instalaci beta verzí operačních systémů byste si měli pořádně rozmyslet, jelikož s sebou přinášejí poměrně velká rizika.

Na druhou stranu to není jen o rizicích. Pravdou totiž je, že tak doslova ihned získáte přístup ke všem novým funkcím, budete si je moci dle libosti otestovat a zařadit je do každodenního života, což rozhodně nemusí být na škodu. Prakticky se tak dostanete o krok napřed před ostatními a nebudete muset zdlouhavě čekat na vydání nových systémů pro veřejnost, k čemuž dojde až letos na podzim. Pojďme se proto podívat na zmiňovaná rizika a proč se do beta testování vlastně (ne)pouštět.

Beta testování obecně

V první řadě je nutné si uvědomit rizika beta testování obecně. Jak již samotný název napovídá, nejedná se o ostré verze a slouží tedy výhradně k testování, hledání chyb a jejich případnou opravu. Přesně proto je nutné počítat s řadou nejrůznějších nedostatků a nefunkčních funkcí, které se mohou zcela běžně objevovat a výrazně tak znepříjemňovat používání zařízení. Ačkoliv představené novinky nových systémů mohou vypadat hezky, je nutné si uvědomit poměrně zásadní skutečnost – nikdo vám nyní nezaručí jejich funkčnost. Poměrně běžně se tak stává, že instalace beta verzí přináší více škod jak užitku, a stejně tak dokáže otestovat i vaše nervy.

V nejhorších případech může dojít k takzvanému bricknutí celého zařízení. V tomto ohledu se schválně používá výraz brick neboli cihla, jelikož tak z vašeho Apple produktu můžete udělat bezcenné těžítko, které se kupříkladu nedokáže ani zapnout. K něčemu takovému samozřejmě dochází ve výjimečných případech, ale je dobré si tuto skutečnost uvědomovat. Samozřejmě stejné riziko je tady i v případě každé aktualizace. U beta verzí je větší šance, že se setkáte s obecně nefunkčním prostředím a systémem, než že by došlo k takto extrémnímu zakončení.

mpv-shot0085

Proč se do beta testování pouštět

Ačkoliv je beta testování spojeno s řadou nejrůznějších rizik a problémů, tak to ještě neznamená, že se musí vždy projevit. V tomto ohledu se těžce odhaduje, zdali se každý setká s daným problémem či nikoliv. Naopak mohou se najít uživatelé/zařízení, kteří se za celou dobu nesetkají se sebemenším zádrhelem. Bety jsou z tohoto hlediska vcelku nevyzpytatelné – sice mohou nabídnout řadu parádních novinek a funkcí, ale zároveň negarantují jejich funkčnost.

Z těchto důvodu se pro beta testování doporučuje použít starší či záložní zařízení, u kterého tolik nevadí, když mu přestane něco fungovat. Instalace beta verzí na primárně používaný produkt je skutečně celkem rizikové a rozhodně se nevyplatí, když se pak musíte potýkat s řadou problémů. Ty pak akorát stojí zbytečný čas a nervy. Pokud byste si tedy přeci jen chtěli vyzkoušet nové systémy, určitě v takovém případě pro jejich instalaci použijte zmiňovaná záložní zařízení. Jak už bylo zmíněno výše, ačkoliv se nemusíte setkat se sebemenšími zádrhely, je dobré se jim maximálně vyvarovat a předejít tak případným komplikacím.

.