Zavřít reklamu

Apple každoročně vydává nové majoritní verze všech svých operačních systémů. Ještě před samotným veřejným vydáním však tyto systémy představuje, a to tradičně na vývojářské konferenci WWDC, která se odehrává v letních měsících. V rozmezí od představení až po vydání oficiálních veřejných verzí jsou pak k dispozici beta verze všech systémů, díky kterým je možné k nim získat přístup o něco dříve. Konkrétně jsou k dispozici dva typy beta verzí, a to vývojářské a veřejné. Mnoho jedinců neví, jaký je mezi nimi rozdíl – a právě na to se podíváme v tomto článku.

Co jsou to beta verze?

Ještě před tím, než se podíváme na jednotlivé rozdíly mezi vývojářskými a veřejnými beta verzemi, tak je nutné si říci, co to beta verze vlastně jsou. Konkrétně se jedná o verze systémů (či třeba aplikací), ke kterým mohou uživatelé a vývojáři získat předběžný přístup. Rozhodně to ale není jenom tak. Apple (a ostatní vývojáři) vydává beta verze z toho důvodu, aby je mohl pořádně otestovat. Z počátku se totiž v systémech nachází mnoho chyb, které je nutné postupně opravit a doladit. A kdo jiný dokáže lépe systémy otestovat než samotní uživatelé? Samozřejmě ale Apple nemůže vydat neodladěné verze svých systémů pro širokou veřejnost – a od toho existují právě beta testeři a vývojáři.

Jejich povinností je, aby Applu poskytovali zpětnou vazbu. Pokud tedy beta tester či vývojář najde nějakou chybu, tak by ji měl jablečné společnosti nahlásit. To se tedy týká všech jedinců, kteří aktuálně mají nainstalovaný iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 či tvOS 15. Právě díky zpětné vazbě je Apple schopen systémy pořádně vyladit, díky čemuž pak budou oficiální veřejné verze stabilní.

Nahlašování chyb probíhá přes Feedback Assistant:

feedback_assistant_iphone_mac

Vývojářské beta verze

Jak už název napovídá, tak k vývojářským beta verzím mají přístup všichni vývojáři. Právě vývojáři mají k nově představeným systémům přístup jako první, a to prakticky ihned po skončení úvodní prezentace na konferenci WWDC. Abyste se mohli stát vývojářem, tak je nutné, abyste si u Applu zaplatili Apple Developer Program, který vychází na 99 dolarů ročně. Někteří z vás možná ví, že je možné vývojářské beta verze sehnat i zdarma – to je samozřejmě pravda, ale jedná se svým způsobem o podvod, jelikož využíváte konfigurační profil z vývojářského účtu, který vám nepatří. Vývojářské beta verze jsou určené především k tomu, aby vývojáři mohli perfektně vyladit své aplikace před příchodem oficiálních veřejných verzí.

iOS 15:

Veřejné beta verze

Veřejné beta verze jsou, opět jak už název napovídá, určené pro veřejnost. To znamená, že si je zcela zdarma může nainstalovat každý, kdo má zájem a chce přiložit ruku k dílu. Rozdíl veřejné beta verze oproti té vývojářské je v tom, že k ní nemají beta testeři přístup ihned po představení, ale až několik dní poté. Na druhou stranu ale není nutné být registrovaný v Apple Developer Program, což znamená, že jsou veřejné beta verze zcela zdarma. I ve veřejných beta verzích mají beta testeři přístup ke všem novým funkcím, stejně jako v těch vývojářských. Jak už ale bylo zmíněno, pokud se rozhodnete pro instalaci jakékoliv beta verze, tak byste měli Applu poskytovat zpětnou vazbu.

macos 12 monterey

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.