Zavřít reklamu

Apple Silicon je tady s námi již od roku 2020. Když Apple tehdy představil tuto obrovskou změnu, respektive tedy nahrazení procesorů Intel vlastním řešením, které si zakládá na odlišné architektuře ARM. Ačkoliv díky tomu nové čipy nabízejí podstatně vyšší výkon v kombinaci s lepší úsporností, přináší si to s sebou i určitá úskalí. Všechny aplikace vyvinuté pro Intel Macy totiž nejde spustit na počítačích s Apple Silicon, tedy alespoň ne bez jakékoliv pomoci.

Jelikož se jedná o odlišné architektury, tak zkrátka není možné spustit program pro jednu platformu na druhé. Je to trošku podobné jako v případě, kdy byste se pokoušeli na vašem Macu nainstalovat soubor s příponou .exe, avšak v tomto případě je limitujícím faktorem, že daný program byl distribuován pro určitou platformu dle operačního systému. Samozřejmě pokud by platilo zmiňované pravidlo, Macy s novými čipy by byly prakticky odsouzeny k záhubě. Prakticky nic bychom si na nich totiž nepustili, kromě tedy nativních aplikací a těch, které už jsou k dispozici pro novou platformu. Z tohoto důvodu Apple oprášil staronové řešení s označením Rosetta 2.

rosetta2_apple_fb

Rosetta 2 aneb vrstva pro překlad

Co je vlastně Rosetta 2? Jedná se o poměrně propracovaný emulátor, jehož úkolem je eliminovat úskalí v přechodu z procesorů Intel na čipy Apple Silicon. Tento emulátor se tak konkrétně postará o přeložení aplikací, které jsou napsány pro starší Macy, díky čemuž je dokáže spustit i na těch s čipy M1, M1 Pro a M1 Max. To si samozřejmě žádá jistý výkon. V tomto směru ale záleží na daném programu, jelikož některé, jako například Microsoft Office, stačí „přeložit“ jen jednou, a proto jejich prvotní spuštění sice trvá déle, avšak následně už se s žádným problémem nesetkáte. Tohle tvrzení už navíc dnes ani neplatí. Microsoft už totiž nabízí M1 nativní aplikace ze svého kancelářského balíčku Office, tudíž není nutné pro jejich spuštění používat překládací vrstvu Rosetta 2.

Úkol pro tento emulátor tak rozhodně není jednoduchý. Ve skutečnosti si totiž podobný překlad vyžádá skutečně dost výkonu, kvůli čemuž se v případě některých aplikací můžeme setkat s problémy v plynulosti. Nutno však podotknout, že tohle ovlivňuje jen minoritní část appek. Za to můžeme děkovat parádnímu výkonu Apple Silicon čipů. Kdybychom to tedy měli shrnout, v drtivé většině případů nebudete mít s používáním emulátoru žádné problémy a dost možná o jeho použití ani nebudete vědět. Vše totiž probíhá na pozadí, a pokud se uživatel přímo nepodívá do Monitoru aktivity či seznamu aplikací na takzvaný Druh dané aplikace, dost možná ani nebude vědět o tom, že daná appka vlastně ani neběží nativně.

apple_silicon_m2_cip
V letošním roce bychom se měli dočkat Maců s novým čipem M2

Proč je zásadní mít M1 nativní aplikace

Samozřejmě nic není bezchybné, což platí i pro Rosettu 2. Tato technologie má samozřejmě i jistá omezení. Nedokáže například přeložit doplňky kernelu nebo aplikace pro virtualizaci počítačů, jejíchž úkolem je virtualizovat platformy x86_64. Vývojáři jsou zároveň upozorňování na nemožnost překladu vektorových instrukcí typu AVX, AVX2 a AVX512.

Možná si můžeme říkat, proč je vlastně důležité mít nativně běžící aplikace, když si Rosetta 2 v drtivé většině případů poradí i bez nich? Jak už jsme zmínili výše, povětšinou si jako uživatelé ani nevšimneme, že daná aplikace neběží nativně, jelikož i přesto nám nabízí ničím nerušený požitek. Na druhou stranu jsou tu ale aplikace, u kterých si toho budeme docela silně vědomi. Například takový Discord, jeden z nejpopulárnějších komunikačních nástrojů, prozatím není optimalizován pro Apple Silicon, což většinu jeho uživatelů dokáže pořádně naštvat. Tento program totiž přes Rosettu 2 sice v rámci možností funguje, ale je extrémně zasekaný a doprovází jej tuna dalších problémů. Naštěstí se blýská na lepší časy. Verze Discord Canary, která je testovací verzí aplikace, je konečně již k dispozici i pro Macy s novými čipy. A pokud jste ji už zkoušeli, určitě mi dáte za pravdu, že její používání je diametrálně odlišné a zcela bezchybné.

Naštěstí Apple Silicon je tady s námi již nějakou dobu a je více než jasné, že právě v tomto dřímá budoucnost jablečných počítačů. Přesně proto je nesmírně důležité, abychom měli k dispozici všechny potřebné aplikace v poupravené podobě, respektive aby na daných strojích běžely takzvaně nativně. Tím mohou počítače ušetřit výkon, který by jinak padl na překlad prostřednictvím zmiňované Rosetty 2, a celkově tak posunout možnosti celého zařízení ještě o něco kupředu. Jelikož cupertinský gigant v Apple Silicon spatřuje budoucnost a je více než jasné, že tento trend v následujících letech měnit rozhodně nebude, tak tím zároveň vytváří zdravý tlak na vývojáře. Ti proto musí své aplikace připravit i do této podoby, což se postupně děje. Například na tomto webu naleznete seznam aplikací s nativní podporou Apple Silicon.

.