Zavřít reklamu

Apple na svých starších počítačích nabízel nástroj zvaný Bootcamp, s jehož pomocí šlo nativně spouštět operační systém Windows. Jednalo se o možnost, kterou každý bral jako samozřejmost, ačkoliv ji většina jablíčkářů ignorovala. Ne každý totiž potřebuje fungovat na obou platformách a je tedy jasné, že něco podobného zkrátka není pro každého. Když ale Apple v červnu roku 2020, při příležitosti vývojářské konference WWDC20, představil přechod na Apple Silicon, okamžitě si tak dokázal získat obrovskou pozornost.

Apple Silicon je totiž rodinou jablečných čipů, které postupně nahradí procesory od Intelu v samotných Macích. Jelikož si zakládají na odlišné architektuře, konkrétně ARM, tak jsou schopné nabídnout podstatně vyšší výkon, nižší teploty a lepší úspornost. Má to ale i jeden háček. Právě kvůli odlišné architektury naprosto zmizel Bootcamp a neexistuje tedy možnost pro nativní spuštění Windowsu. Ten lze pouze virtualizovat skrze příslušný software. Zajímavostí ale je, že Microsoft má svůj operační systém Windows k dispozici i pro ARMové čipy. Proč tedy tuto možnost u jablečných počítačů s Apple Silicon prozatím nemáme i my?

Prsty v tom má Qualcomm. Zatím…

Mezi jablíčkáři se totiž v poslední době začínají objevovat informace o exkluzivní dohodě mezi Microsoftem a Qualcommem. Podle ní má být právě Qualcomm jediným výrobcem ARMových čipů, který se máš pyšnit nativní podporou Windowsu. Na tom, že má Qualcomm dle všeho sjednanou jakousi exkluzivitu, ale ve finále není nic divného. Poměrně dlouho se totiž řešil důvod, proč zkrátka Microsoft doposud neuvolnil příslušnou verzi nejpopulárnějšího operačního systému i pro jablečné počítače – a nyní máme konečně relativně pochopitelný důvod.

Pokud daná dohoda skutečně existuje, není na ni prakticky nic špatného. Takto to zkrátka funguje. Co je ale zajímavější, je doba jejího trvání. Ačkoliv nikdo přesně neví, kdy dohoda oficiálně skončí, tak podle dosavadních informací by k tomu mělo dojít relativně brzy. Tímto tak zanikne i daná exkluzivita Qualcommu a Microsoft bude mít volné ruce k tomu, aby poskytl licence někomu jinému, případně hned několika firmám.

MacBook Pro s Windows 11
Windows 11 na MacBooku Pro

Dočkáme se konečně Windowsu na Apple Silicon?

Pochopitelně nyní je na místě se ptát, zdali ukončení zmiňované dohody umožní příchod nativního fungování operačního systému Windows 11 i na jablečných počítačích s Apple Silicon. Odpověď na tuto otázku je prozatím bohužel nejasná, jelikož se nabízí hned několik možností. Qualcomm se teoreticky může s Microsoftem domluvit na zcela nové dohodě. Zajímavější by každopádně bylo, kdyby se Microsoft domluvil se všemi hráči na trhu, respektive nejen s Qualcommem, ale také s Applem a firmou MediaTek. Právě ta má totiž mít ambice k vytvoření ARMových čipů pro Windows.

Příchod Windowsu i pro Macy s Apple Silicon by bezesporu potěšil řadu jablíčkářů. Skvělým způsobem pro využití by mohl být například gaming. Právě počítače s vlastními jablečnými čipy totiž nabízejí dostatek výkonu i pro hraní videoher, avšak nedokážou si s nimi poradit, jelikož pro systém macOS nebyly připraveny, případně běží přes Rosettu 2, což samozřejmě ubírá na výkonu.

.