Zavřít reklamu

Čím větší rozlišení displeje, tím lepší uživatelský zážitek. Je toto tvrzení pravdivé? Pokud se budeme bavit o televizích, tak určitě ano, ale pokud přejdeme na smartphony, je to závislé na jejich úhlopříčce displeje. Ale nemyslete si, že zde má nějaké 4K smysl. Nerozpoznáte totiž ani Ultra HD. 

Jen papírové hodnoty 

Pokud výrobce vydá nový smartphone a uvede u něho, že obsahuje největší rozlišení displeje, jsou to pěkná čísla a marketing, ale kámen úrazu zde tkví v nás, tedy uživatelích, a našem nedokonalém zraku. Dokážete na displeji o velikosti 5 palců spočítat 3 a půl milionu pixelů, což odpovídá Quad HD rozlišení? Pravděpodobně nikoli. Tak půjdeme níže, co Full HD? To už má jen dva miliony pixelů. Asi ale ani tady neuspějete. Jak tedy můžete vidět, respektive nevidět, tak jednotlivá rozlišení od sebe nerozeznáte.

A pak je zde samozřejmě 4K. Prvním chytrým telefonem, který měl k tomuto rozlišení nejblíže, byl Sony Xperia Z5 Premium. Vyšel už v roce 2015 a měl rozlišení 3840 × 2160 pixelů. Na jeho 5,5“ displeji jste opravdu neviděli jediný pixel. Se stejným rozlišením přišel i o dva roky později model Sony Xperia XZ Premium, který měl ale menší 5,46“ displej. Vtip je v tom, že tyto dva modely žebříčku rozlišení displejů pořád kralují. Proč? Protože výrobcům se nevyplatí hnát se za něčím, co vlastně není vidět, a uživatelé to tak vlastně ani neocení.

Označení rozlišení a počty pixelů 

  • SD: 720 × 576  
  • Full HD neboli 1080p: 1920 × 1080  
  • 2K: 2048 × 1080  
  • Ultra HD neboli 2160p: 3840 × 2160  
  • 4K: 4096 × 2160 

Apple iPhone 13 Pro Max má úhlopříčku displeje 6,7“ a rozlišení 1284 × 2778 pixelů, takže ani tento největší telefon Applu nedosáhne na Ultra HD rozlišení modelů Sony. Pokud tedy natáčíte videa ve 4K a nemáte doma 4K televizi nebo monitor, prakticky si je nemáte v jejich plné kvalitě kde přehrát. Stejně jako hon za PPI tak postrádá smysl hon za množstvím pixelů displeje. Je však logické, že čím více porostou úhlopříčky, tím více k tomu porostou i pixely. Pořád je zde ale hranice, kterou může lidské oko vidět, a která tedy ještě smysl má, a která už ne. Protože s UHD opravdu moc telefonů na trhu historicky nenajdete, pochopili to i ostatní výrobci. 

.