Zavřít reklamu

Společně s macOS 10.14 Mojave jsme se dočkali představení Dark Mode, neboli tmavého režimu. Pomocí něj můžete okna aplikací přepnout do tmavého rozhraní. Tmavý režim oproti tomu světlému tolik neunavuje oči. Jak už to ale bývá, tak časem mnoho věcí omrzí a s ním i tmavý režim. Osobně mi dnes přijde zajímavější světlý režim, anebo jeho kombinace v závislosti na tom, jaká je zrovna dení doba – funkce automatického přepínání režimu byla představena v macOS 10.15 Catalina.

Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaké by to bylo, kdybychom mohli některé aplikace spouštět v tmavém režimu a jiné zase ve světlém? Některé aplikace zkrátka a jednoduše vypadají lépe v Dark Modu, například Safari či Photoshop. Jsou zde ale i aplikace, jejichž vizáž je lepší ve světlém režimu – například Kalendář, Mail apod. I od toho je tu aplikace Gray, která umí přepínat aplikace do tmavého či světlého režimu na jedné obrazovce. Pojďme se společně na aplikaci podívat.

Black or White

Za aplikací Gray stojí vývojář Christoffer Winterkvist, který stejně jako Michael Jackson stojí za názorem, že nezáleží na tom, zdali jste černí, anebo bílí. Řádek z písničky Black or White se Christoffer pokusil přenést i do macOS, a jak jde vidět, tak se mu to také povedlo. Aplikaci Gray můžete z portálu Github stáhnout pomocí tohoto odkazu. Stačí sjet níže a u aktuální verze stisknout tlačítko Download. Stáhne se vám soubor .zip, který stačí po stažení jen extrahovat. Poté můžete aplikaci spustit.

gray_aplikace_vzhled

Jak pracovat s aplikací Gray

Aplikace funguje naprosto jednoduše. Po spuštění se v horní části okna zobrazuje ikonka, pomocí které si můžete jednoduše přepínat mezi světlým a tmavým režimem macOS. Aby vám Gray fungoval, tak musíte mít ve výchozím nastavení aktivovaný tmavý režim. V nižší části okna se poté nachází seznam aplikací, ve kterém už si můžete jednoduše zvolit, v jakém režimu se aplikace spustí. Na vybrané aplikaci se vždy stačí proklikat k jedné ze tří možností – Light appearance, Dark appearance a System. Už podle názvů možností můžete tušit, že po zvolení Light appearance se aplikace spustí ve světlém režimu, po zvolení Dark appearance poté v tmavém režimu. V případě, že zvolíte System, tak se vzhled aplikace bude řídit podle nastaveného systémového režimu zobrazení. Aby se vzhled aplikace změnil, tak je nutné ji restartovat. To dělá aplikace Gray sama od sebe, a proto si dávejte pozor, abyste při změně režimu zobrazení měli uloženou veškerou práci.

Nastavte si světlý režim pro určité aplikace i bez aplikace Gray

Aplikace Gray je sama o sobě velice jednoduchá. Dá se říct, že na pozadí spouští v Terminálu jediný příkaz, který dokáže nastavit, aby se aplikace i v tmavém režimu spustila ve světlém režimu, tzn. aby se vytvořila jakási výjimka. Pokud si aplikaci nechcete stahovat a chtěli byste si takovou výjimku vytvořit sami, tak postupujte následovně. Nejdříve je nutné, abychom zjistili identifikační název balíčku aplikace. To učiníte jednoduše tak, že do Terminálu napíšete příkaz:

osascript -e 'id of app "Název aplikace"'

Název aplikace zvolte například Google Chrome, popřípadě jakoukoliv aplikaci, u které chcete vytvořit výjimku. Berte na vědomí, že pokud byste chtěli vytvořit výjimku u jablečných aplikací (Poznámky, Kalendář, atd.), tak je nutné, abyste název aplikace napsali anglicky (např. Notes, Calendar, atd.). Bohužel, v Česku to nemáme vůbec jednoduché a nezbývá nám nic jiného, než se přizpůsobit. Finální příkaz v případě Google Chrome vypadá tedy následovně:

osascript -e 'id of app "Google Chrome"'
terminal_svetly_vyjimka1

Poté, co příkaz potvrdíte Enterem, tak se o řádek níže zobrazí identifikační název balíčku aplikace, v případě Google Chrome je to com.google.Chrome. Tento název poté použijeme v dalším příkazu:

defaults write Identifikační název balíčku NSRequiresAquaSystemAppearance -bool YES

Identifikační název balíčku je v tomto případě com.google.Chrome, jak jsme zjistili z minulého příkazu. Vytvoření výjimky pro Google Chrome tedy bude vypadat následovně:

defaults write com.google.Chrome NSRequiresAquaSystemAppearance -bool YES
terminal_svetly_vyjimka2

Po potvrzení příkazu už jen stačí aplikaci vypnout a znovu zapnout. Vzhledem k tomu, že se jedná o příkaz k vytvoření výjimky, aby se aplikace v tmavém režimu spouštěla v režimu světlém, tak je nutné, aby byl systémový režim zobrazení nastavený na tmavý. Pokud byste chtěli tuto výjimku zrušit, tak do Terminálu vložte tento příkaz:

defaults write Identifikační název balíčku NSRequiresAquaSystemAppearance -bool NO

V případě Google Chrome bude příkaz vypadat následovně:

defaults write com.google.Chrome NSRequiresAquaSystemAppearance -bool NO

terminal_svetly_vyjimka3

Závěr

Pokud byste si chtěli některé aplikace zobrazit v tmavém režimu a jiné zase ve světlém, tak je aplikace Gray přesně pro vás. Na závěr si vás jen dovolím upozornit na fakt, že aplikace a dokonce ani příkaz v Terminálu nefunguje v nejnovějším macOS 10.15 Catalina. Většina z vás však stále jistě běží na macOS 10.14 Mojave. Zde funguje Gray naprosto bezvadně, stejně tak jako možnost nastavení výjimky v Terminálu.

.