Zavřít reklamu

Možná si po přečtení nadpisu tohoto článku řeknete, že odinstalovat aplikaci v macOS je velice jednoduché a zvládne to i cvičená opice. Musím vás však ujistit, že ne všechno je tak růžové, jak se na první pohled může zdát. V konkurenčním operačním systému Windows je k odinstalovávání aplikací vytvořena speciální sekce v nastavení, ve které můžete jednoduše každý program stisknutím tlačítka odinstalovat. Většinou se společně s programem odinstalují i všechna data, což však při odstraňování aplikací v macOS není vždy pravda.

Tento článek jsem se rozhodl rozdělit do třech různých úrovní odinstalovávání aplikací. První, nejjednodušší úroveň, nastává tehdy, kdy jste si nějakou aplikaci stáhli z App Storu. Pokud jste si nainstalovali aplikaci, která nepochází z App Storu, tak je odinstalace něco složitější, avšak stále poměrně jednoduchá. A v případě, že chcete mít při odstraňování aplikací jistotu, že společně s aplikací smažete i všechna data, tak musíte využít programů, které vám s tímto postupem mohou pomoci. Zdržme se tedy úvodních formalit a vrhněme se přímo na věc.

Odinstalování aplikací stažených z App Storu

Pokud jste si stáhli nějakou aplikaci z App Storu, tak je postup prakticky nejjednodušší. Vše, co musíte pro odinstalování aplikace stažené z App Storu udělat je, abyste otevřeli Launchpad. Můžete využít buď zástupce v Docku, anebo stiskněte klávesu F4. Jakmile se budete nacházet v Launchpadu, tak podržte klávesu Option. Všechny ikony aplikací se začnou třást a u některých z nich se objeví v levém horním rohu křížek. Aplikace s křížkem jsou ty aplikace, které jste stáhli z App Storu, a pomocí jediného stisknutí je můžete smazat. Pro odinstalování aplikace tedy klikněte na křížek a je hotovo.

odinstalace_aplikace_app_store

Odinstalování aplikací stažených mimo App Store

V případě, že jste si na internetu stáhli instalační balíček nějaké aplikace, a poté jste ji nainstalovali, tak vám postup uvedený výše nebude fungovat. V tomto případě musíte otevřít Finder a v levém menu přejít do sekce Aplikace, kde se nachází veškeré aplikace, které jste si na vaše macOS zařízení nainstalovali. Zde už si jen v seznamu stačí najít aplikaci, kterou chcete odinstalovat, poté ji označit a kliknout na ni pravým tlačítkem. Z rozbalovacího menu, které se zobrazí, poté klikněte na tlačítko Přesunout do koše. Je možné, že po vás u některých aplikací bude systém požadovat autorizaci pomocí hesla. Samozřejmě je také nutné, aby byla aplikace při odstraňování ukončena. Pokud se tedy zobrazí notifikace, že aplikace nelze odstranit, tak ji prvně ukončete, a poté se ji pokuste smazat znovu.

Odinstalování aplikací společně s ostatními daty pomocí AppCleaner

Pokud na Macu odinstalujete nějakou aplikaci, tak se ve většině případů smaže jen aplikace. Data, která aplikace vytvořila, na vašem Macu zůstanou pro případ, že byste se aplikaci rozhodli nainstalovat znova. V případě, že byste chtěli smazat jak aplikaci, tak i data, tak k tomu můžete využít různých aplikací. Mně se však nejvíce osvědčila aplikace AppCleaner, která je jednak naprosto zdarma, a a jednak disponuje jednoduchým uživatelským rozhraním, kterému bude rozumět každý.

Aplikaci AppCleaner si můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu. V pravé části stránky si vyberte nejnovější verzi a potvrďte stahování. Aplikace se nemusí ani instalovat – stačí ji rozbalit a ihned spustit. Uživatelské rozhraní aplikace je velice jednoduché. Do samotného okna stačí vždy ze složky Aplikace (viz postup výše) přesunout tu aplikaci, kterou chcete odinstalovat. Po přetažení se provede jakýsi „sken“ souborů, které s aplikací souvisí. Po dokončení skenu se zobrazí velikost a celkový počet souborů, které můžete smazat. Vy si poté můžete vybrat, zdali chcete odinstalovat všechny tyto soubory, anebo jen některé. Jakmile máte vybráno, stačí kliknout na tlačítko Remove v pravé dolní části okna.

Některé aplikace mají své vlastní balíčky pro odinstalaci

Ještě před tím, než se pokusíte o klasické odinstalování aplikace, tak se přesvědčte, že není k dispozici soubor určený k odinstalaci. Pokud například pracujete s programy od Adobe, tak můžete využít speciálního souboru, pomocí kterého lze všechna data společně s aplikací odinstalovat. Speciální soubor lze najít v Aplikacích, kde si najděte aplikaci, kterou chcete odinstalovat. Pokud se nachází aplikace ve složce, tak je dost pravděpodobné, že se v ní bude nacházet i odinstalační soubor – většinou má název Uninstall. Po spuštění tohoto souboru dojde k odinstalování oficiální cestou.

odinstalace_appcleaner1

Možná jste si říkali, že odinstalování aplikací není v macOS žádná věda. V tomto článku jsem vás tedy možná přesvědčil o opaku. Pokud totiž chcete smazat kompletně celou aplikaci společně s jejími daty, tak se nejspíše bez aplikace třetí strany neobejdete.

.