Zavřít reklamu

Jestliže se řadíte mezi fanoušky Applu, tak vám začátkem roku určitě neunikla informace o tom, že hodnota cupertinského giganta přesáhla rekordní hranici 3 bilionů dolarů. Jednalo se o poměrně zásadní milník, jelikož se tak firma stala vůbec první společností s touto hodnotou na světě. V poslední době ale můžeme vidět zajímavé výkyvy. Apple o zmiňovanou hodnotu totiž přišel a prozatím to nevypadá, že by se na stejnou pozici měl v blízké době vyškrábat zpět.

Samozřejmě zároveň je nutné zmínit, že už začátkem roku, kdy ke zmiňovanému překonání hranice došlo, hodnota prakticky okamžitě klesla na úroveň 2,995 až 2,998 bilionů dolarů. Když se však podíváme na hodnotu společnosti v tomto okamžiku neboli na takzvanou tržní kapitalizaci, zjistíme, že ta činí „jen“ 2,69 bilionů dolarů.

apple fb unsplash store

Hodnota kolísá i bez jakýchkoliv přešlapů

Je zajímavé sledovat, jak se tržní kapitalizace Applu jakožto veřejně obchodovatelné společnosti průběžně proměňuje. Samozřejmě jako hlavní důvod ke zmiňovanému poklesu vás může napadnout, zdali nedošlo k vydání nějakého nepovedeného produktu či k jiným přešlapům. Od té doby ale žádná novinka s logem nakousnutého jablka ještě nepřišla, tudíž tento potenciální vliv můžeme zcela vyloučit. Jak to ale vlastně celé funguje? Zmiňovaná tržní kapitalizace je celková tržní hodnota všech vydaných akcií dané společnosti. Spočítat ji tak můžeme jako hodnotu akcie vynásobené počtem všech akcií v oběhu.

Trh se pochopitelně neustále proměňuje a reaguje na nejrůznější faktory, které mohou ovlivňovat hodnotu akcie některé ze společností, což se následně projeví i na celkové tržní kapitalizaci. Přesně proto není možné v úvahu brát například jen uvedený nepovedený produkt a podobné přešlapy. Naopak je nutné se na to podívat z trošku širšího úhlu a v potaz vzít například i celkové globální problémy. Konkrétně se tak zde může odrážet například i situace týkající se dodavatelského řetězce, koronavirové pandemie a podobně. Tyhle důvody se následně projevují na výkyvech v hodnotě akcie a tedy i na celkové tržní kapitalizaci dané společnosti.

Témata: ,
.