Zavřít reklamu

Monopol Applu na prodej aplikací pro iOS byl největším jeho veřejně propíraným problémem poslední doby. Apple se snažil odvrátit tlak regulačních orgánů už dříve tím, že pro drtivou většinu vývojářů snížil svou provizi z 30 % na 15 %, ale přesto prohrál významný americký soudní spor, který vývojářům zakazoval směrovat uživatele na své platební platformy. A to byl možná jen začátek velké reformy. 

Společnost Apple konečně oznámila, že bude dodržovat jihokorejský zákon, který jí ukládá povinnost umožnit platby v obchodě App Store i od třetích stran. Stalo se tak zhruba čtyři měsíce po přijetí tamního antimonopolního zákona. Ten se však vztahuje i na společnost Google, která už ale své kroky podnikla.

Novela jihokorejského zákona o telekomunikacích nutí provozovatele povolit používání platebních platforem třetích stran v jejich obchodech s aplikacemi. Mění tedy jihokorejský zákon o podnikání v oblasti telekomunikací, kdy zabraňuje velkým provozovatelům trhu s aplikacemi požadovat používání výhradně jejich nákupních systémů. Těm také zakazuje bezdůvodně zdržovat schvalování aplikací nebo je mazat z obchodu. 

Apple zde tedy plánuje poskytnout alternativní platební systém se sníženým servisním poplatkem ve srovnání s tím současným. Své plány, jak toho chce docílit, již odevzdal Korejské komisi pro komunikace (KCC). Přesné datum, jak bude proces vypadat ani kdy bude spuštěn, však známy nejsou. Nicméně Apple si neodpustil poznámku: „Naše práce se bude vždy řídit tím, aby byl App Store bezpečným a důvěryhodným místem, odkud si naši uživatelé mohou stahovat oblíbené aplikace.“ Jinými slovy to znamená, že pokud si budete do iOS stahovat něco mimo App Store, vystavujete se možným rizikům.

Koreou to jen začalo 

V podstatě se jen čekalo na to, kdo bude první. Aby totiž Apple vyhověl i rozhodnutí nizozemských úřadů, oznámil také, že umožní vývojářům (zatím jen) seznamovacích aplikací nabízet alternativní platební systémy jiné, než je ten jeho, čímž ti obejdou tradiční In-App nákupy s provizí 15 až 30 %. Ani zde ale ještě nemají vývojáři vyhráno.

Budou muset vytvořit a udržovat zcela samostatnou aplikaci, která bude obsahovat speciální oprávnění. Ta také bude zatím k dispozici výhradně jen v nizozemském App Storu. Chce-li vývojář nasadit do App Store aplikaci s externím platebním systémem, musí požádat o jeden ze dvou speciálních nových oprávnění, tedy oprávnění StoreKit External Purchase Entitlement nebo StoreKit External Link Entitlement. V rámci žádosti o oprávnění tak musí uvést, jaký systém plateb hodlá používat, zakoupit potřebné adresy URL podpory atd. 

První oprávnění umožňuje zahrnout integrovaný platební systém uvnitř aplikace a druhé naopak počítá s přesměrováním na webovou stránku pro dokončení nákupu (podobně jako fungují platební brány v e-shopech). Je samozřejmé, že společnost dělá minimum pro to, aby takovým rozhodnutím vyhověla. Již ostatně uvedla, že se proti tomuto odvolá, a vše svaluje na bezpečnost zákazníků.

Kdo na tom vydělá? 

Všichni kromě Applu, tedy vývojář a uživatel, a tedy jen čistě teoreticky. Apple uvedl, že veškeré transakce provedené pomocí alternativního platebního systému budou znamenat, že nemůže zákazníkům pomoci s vrácením peněz, správou předplatného, historií plateb a dalšími otázkami týkajícími se vyúčtování. Obchod totiž činíte s vývojářem a nikoli Applem.

Pokud se vývojář vyhne placení provize Applu za distribuci svého obsahu, samozřejmě na tom získá více peněz. Na druhou stranu vydělat může i uživatel, pokud bude vývojář soudný a původní cenu obsahu z App Store o 15 nebo 30 % poníží. Díky tomu by o takový obsah mohl být ze strany zákazníka větší zájem, protože by byl jednoduše levnější. Ta horší varianta pro uživatele a lepší pro vývojáře samozřejmě je, že se cena neupraví a vývojář vydělá o oněch sporných 15 nebo 30 % více. V tomto případě je vedle Applu jasně prohrávající i sám uživatel.

Protože udržování zcela oddělené aplikace pro každý jeden region není nijak přívětivé, je to jasný kočkopes ze strany Applu. Ten tak vyhoví nařízení, ale udělá to maximálně složitě, aby se pokusil vývojáře od tohoto kroku odradit. Minimálně v nizozemském modelu se ale pořád počítá, že i tak bude vývojář platit nějaký poplatek, jen se ještě neví jeho výše. V závislosti na výši této provize, kterou Apple teprve stanoví, se ale vývojářům třetích stran ve finále nemusí vůbec vyplatit tyto alternativní platební systémy nabízet. 

.