Zavřít reklamu

Revoluční iPhone X přinesl řadu poměrně zásadních změn, které doslova definovaly podobu dnešních chytrých telefonů. Jablečný telefon se totiž tehdy vůbec poprvé zbavil ikonického domovského tlačítka a naopak vsadil na displej doslova od hrany ke hraně. Z tohoto důvodu také přišel nový systém ovládání prostřednictvím gest. Aby toho však nebylo málo, Apple se rozhodl pro další, poměrně zásadní krok – kompletně odstranil oblíbenou čtečku otisků prstů Touch ID a tuto technologii nahradil novinkou v podobě Face ID.

Face ID funguje jako 3D sken obličeje, podle čehož dokáže telefon spolehlivě a bezpečně rozpoznat, zda jej používá jeho skutečný vlastník či nikoliv. Právě přechod na Face ID představuje jednu z nejzásadnějších změn posledních let. Na druhou stranu ne každý byl s touto změnou spokojený. Doposud totiž existuje nemalá skupina jablíčkářů, která by nejraději viděla návrat čtečky Touch ID. Jenže na něco takového můžeme pravděpodobně rovnou zapomenout. V tomto článku si proto posvítíme na to, proč je návrat Touch ID na vlajkové modely spíše nepravděpodobný.

Spekulace o návratu Touch ID

Jak už jsme zmínili výše, až doposud by řada jablíčkářů nejraději viděla návrat Touch ID i do vlajkových lodí. Není se proto čemu divit, že se od představení iPhonu X objevují nejrůznější spekulace, koncepty a rendery, podle nichž si Apple s touto myšlenkou přinejmenším pohrává. Častokrát jsme také mohli vidět zprávy o možném zakomponování čtečky přímo do displeje, jak je tomu ostatně v případě některých konkurenčních telefonů. Navzdory všem těmto zprávám jsme se ale nedočkali žádné  změny.

iPhone touch id v displeji koncept 1
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID v displeji

Nyní však poměrně zajímavé informace přináší nejnovější report z portálu Bloomberg. Podle něj se Apple věnoval rozsáhlému testování Touch ID na novějších telefonech, kdy měl údajně vyzkoušet hned několik možností. Cupertinský gigant konkrétně otestoval Touch ID v displeji, stejně tak i v zapínacím tlačítku (jako u iPadu Air/mini) a dospěl k jedinému závěru – od čtečky otisků prstů dává jednoduše ruce pryč. Z toho tedy jasně vyplývá jediné – návratu se v blízké budoucnosti jen tak nedočkáme.

Proč Apple dává přednost Face ID

Nyní ale pojďme přejít k tomu zásadnímu. Otázkou totiž zůstává, proč se Apple implementaci Touch ID vyhýbá. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, cupertinský gigant v případě svých vlajkových lodí dává přednost technologii Face ID, k čemuž má hned několik pochopitelných důvodů. V první řadě je nutné zmínit, že je tato technologie považována za podstatně bezpečnější. To ostatně uvádí přímo Apple i na svém webu. Pravděpodobnost, že by skrze čtečku otisků prstů dokázal někdo cizí otevřít váš telefon je u každého zaregistrovaného prstu 1:50 000. Na druhé straně Face ID to posouvá na úplně jinou úroveň s pravděpodobností nižší než 1:1 000 000. V tomto ohledu je tedy jasným vítězem právě Face ID.

Ačkoliv je bezpečnost jasnou prioritou a jedním ze základních pilířů celého jablečného ekosystému, tak i přesto v tom hrají důležitou roli i další faktory. Když totiž porovnáme Face ID z iPhonu X a nového iPhonu 14 Pro, uvidíme poměrně obrovský rozdíl. Technologie totiž nevídaným tempem pokročila vpřed a dočkala se znatelného vylepšení. Poměrně zásadním krokem byl také příchod operačního systému iOS 15.4, který přinesl dlouho očekávanou novinku – funkční Face ID i při nasazené roušce/respirátoru. Nutno však zmínit, že k tomu je nutné vlastnit iPhone 12 a novější.

Z vývoje posledních let je tedy jasné, čemu dává Apple absolutní přednost. Zároveň z toho jasně vyplývá, že cupertinský gigant do vývoje technologií pro Face ID investoval nemalé peníze a pochopitelně by nedávalo smysl, kdyby se nyní vracel o krok zpět, navíc za cenu celkového zabezpečení. Právě proto lze očekávat, že Touch ID pravděpodobně zůstane na levnějších modelech jablečných telefonů – iPhonech SE – u nichž je možné, že se časem přesune do zapínacího tlačítka.

Kombinace Face ID + Touch ID

Samozřejmě se také objevují názory, podle nichž by se mělo vyhovět oběma stranám, respektive jak fanouškům Face ID, tak i Touch ID. Někteří uživatelé by proto nejraději viděli kombinaci obou technologií. Díky tomu by si jablíčkář mohl v konkrétní chvíli zvolit, zda si přeje provést autentizaci skenem obličeje, nebo otisknutím prstu. Něco takového má však dva zásadní nedostatky. V první řadě by přítomnost Touch ID znamenala jistý krok zpět z hlediska bezpečnosti. Co je však pro firmu jako Apple pravděpodobně důležitější, jsou následné náklady na zařízení, které by implementaci čtečky pochopitelně vzrostly. Uvítali byste návrat Touch ID, nebo dáváte raději přednost modernějšímu Face ID?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.