Zavřít reklamu

Již od začátku, co používám iPad a iPhone, mě na nich baví hrát hry. Některé lze bez problémů ovládat pomocí virtuálních tlačítek nebo jednoduchým šviháním prstu do stran. Složitější hry, například některé sportovní tituly a střílečky, však vyžadují součinnost hned několika tlačítek najednou. Zarytí hráči mi jistě dají za pravdu, že zkoordinovat pohyby prstů na displeji může být někdy celkem oříšek.

V posledních týdnech však na hraní používám bezdrátový ovladač Nimbus od společnosti SteelSeries, který si poradí s hrami na všech zařízeních od Applu, a tak vedle iPhonu a iPadu obstará i Apple TV nebo MacBook.

Nimbus není žádná převratná novinka, na trh se dostal už s příchodem poslední generace Apple TV, ale dlouhou dobu ho měl v prodeji jen Apple ve svém online obchodu. Nyní je k dostání i u dalších prodejců a vyzkoušet si ho můžete například u APR. Sám jsem s nákupem Nimbusu dlouho otálel, až jsem ho dostal jako vánoční dárek. Od té doby už automaticky při zapnutí Apple TV nebo spuštění hry na iPadu Pro beru do ruky i ovladač. Herní zážitek je totiž mnohem lepší.

nimbus2

Stvořen pro hraní

SteelSeries Nimbus je lehký plastový ovladač, který odpovídá standardu ve svém odvětví, tedy například ovladačům od Xboxu nebo PlayStationu. Podobá se jim i váhou (242 gramů), u níž by mi ale možná ani nevadilo, kdyby byla trochu větší, abych ovladač v ruce více cítil. Ale pro jiného hráče to naopak může být plus.

Na Nimbusu naleznete dva tradiční joysticky, které používáte prakticky v každé hře. Na pravé straně jsou čtyři akční tlačítka a nalevo konzolové šipky. Nahoře pak naleznete pro konzolisty známá tlačítka L1/L2 a R1/R2. Uprostřed je velké tlačítko Menu, které použijete pro zastavení hry a vyvolání dalších interakcí.

Čtyři LED diody na Nimbusu slouží dvěma věcem: jednak upozorňují na stav baterie a jednak ukazují počet hráčů. Ovladač se nabíjí přes Lightning, který není součástí balení, a na jedno nabití vydrží slušných 40 hodin hraní. Jakmile Nimbusu dochází šťáva, dvacet minut před úplným vybitím se rozbliká jedna z diod. Dobít pak lze ovladač za pár hodin.

Co se týče počtu hráčů, Nimbus podporuje hru ve více hráčích, takže si díky němu můžete užít zábavu s přáteli, ať už hrajete na Apple TV nebo třeba velkém iPadu. Jako druhý ovladač můžete použít klidně ovladač od Apple TV, ale pochopitelně také třeba dva Nimbusy.

nimbus1

Stovky her

Komunikace mezi ovladačem a iPhonem, iPadem nebo Apple TV probíhá přes Bluetooth. Na ovladači zmáčknete tlačítko pro párování a v nastavení ho spojíte. Pak už se bude Nimbus připojovat automaticky. Při prvním párování doporučuji stáhnout bezplatnou aplikaci SteelSeries Nimbus Companion App z App Storu, která vám jednak ukáže seznam kompatibilních her a jednak do ovladače stáhne nejnovější firmware.

Aplikace by sice zasloužila trochu více péče a především optimalizaci pro iPad, ale přehled nejnovějších a dostupných her, jež lze ovládat Nimbusem, vám předloží dobře. Podporované jsou už stovky titulů a když si v aplikaci nějaký vyberete, můžete se přenést rovnou do App Storu a stáhnout ho. Samotný obchod vám kompatibilitu s ovladačem neprozradí. Jistota je jen u her pro Apple TV, tam je podpora herního ovladače Applem dokonce vyžadována.

Jsem velmi rád, že si s Nimbusem mohu zahrát většinu nejlepších titulů, které kdy na iOS vyšly. Výborný herní zážitek jsem obdržel například při hraní her GTA: San Andreas, Leo’s Fortune, Limbo, Goat Simulator, Dead Trigger, Oceanhorn, Minecraft, NBA 2K17, FIFA, Final Fantasy, Real Racing 3, Max Payne, Rayman, Tomb Raider, Carmaggedon, Modern Combat 5, Asphalt 8, Space Marshals či Assassin’s Creed Identity.

nimbus4

Většinu ze jmenovaných her jsem však hrál na svém iPadu Pro. Na Apple TV byl ještě donedávna omezen velikostní limit na 200 MB, přičemž další data se stahovala dodatečně. Pro mnoho her to znamenalo, že se jako celý jednotný balík na Apple TV objevit nemohou. Nově Apple limit základního balíku aplikací zvýšil na 4 GB, což by mělo pomoci i s rozvojem herního světa na jablečné televizi. Pevně tak věřím, že si konečně zahraji kultovní San Andreas i na Apple TV.

Limitovaná edice

S Nimbusem si samozřejmě můžete užít spousty zábavy i na iPhonu. Záleží jen na vás, zda překousnete malý displej. Větší smysl tak dává Nimbus spíše na iPadu. Herní ovladač od SteelSeries stojí solidních 1 599 korun, což není tak hrozné v porovnání s tím, kolik zábavy si užijete. V Apple Storech se také prodává speciální limitovaná edice tohoto ovladače v bílé barvě.

Když si koupíte Nimbus, neznamená to, že ve spojení s iPadem nebo Apple TV automaticky získáte herní konzoli, jež by mohla konkurovat Xboxu nebo PlayStationu, ale rozhodně se přiblížíte alespoň hernímu zážitku. Dostanete spíše takový PlayStation Portable. Odezva je nicméně u Nimbusu skvělá, akorát jsou tlačítka trochu hlučnější. Jak funguje Nimbus v praxi, jsme ukazovali také v živém videu na Facebooku.

.