Zavřít reklamu

Apple TV letos prošla velkými změnami – dostala vlastní operační systém tvOS a také svůj App Store. Jakožto zařízení kategoricky zcela jinde než ostatní jablečné produkty, platí pro vývoj aplikací pro Apple TV specifická pravidla.

Malá počáteční velikost, zdroje až na vyžádání

Jedno je jisté – aplikace umístěná v App Storu nebude mít více než 200 MB. Veškerou základní funkcionalitu a data musí vývojáři vtěsnat do 200MB limitu, přes tohle vlak nejede. Teď si možná říkáte, že mnoho her zabírá až několik GB paměti a 200 MB nebude pro mnoho aplikací stačit.

Další části aplikace, tzv. tagy, budou staženy, jakmile je uživatel potřebuje. U Apple TV se předpokládá neustálé připojení k vysokorychlostnímu internetu, a tak nejsou on-demand data žádnou překážkou. Jednotlivé tagy mohou mít velikost 64 až 512 MB, přičemž Apple umožní hostování až 20 GB dat v rámci aplikace.

Aby však nedošlo k rychlému zaplnění paměti Apple TV (není ji až tak mnoho), může být z těchto 20 GB staženo do paměti maximálně 2 GB. To znamená, že aplikace na Apple TV bude zabírat maximálně 2,2 GB paměti (200 MB + 2 GB). Starší tagy (například první kola hry) budou automaticky odstraněny a nahrazeny těmi potřebnými.

Do 20 GB dat je možno uložit poměrně komplexní hry a aplikace. Kupodivu v tomto ohledu nabízí tvOS více než iOS, kde může aplikace v App Storu zabírat 2 GB a posléze si vyžádat další 2 GB (celkově tedy 4 GB). Jedině čas ukáže, jak vývojáři dokáží využít těchto prostředků.

Povinná podpora nového ovladače

Aplikace musí být ovladatelné pomocí dodávaného ovladače, tzv. Siri Remote, tak zní další pravidlo, bez kterého nemohou být aplikace schváleny. U běžných aplikací problém samozřejmě nebude, ten nastává u her, jenž vyžadují komplexnější ovládání. Vývojáři takových her budou muset vymyslet, jak efektivně využít nový ovladač. Apple tímto chce docílit toho, aby ovládání jednoduše fungovalo napříč všemi aplikacemi.

Nikde však není přesně specifikováno, na jakou úroveň musí být taková hra ovladatelná ovladačem Applu, aby prošla schvalovacím procesem. Možná si stačí představit akční first person hru, kdy potřebujete chodit všemi směry, střílet, skákat, vykonávat různé akce. Buďto vývojáři tento oříšek rozlousknou, nebo hru na tvOS vůbec nevydají.

Ano, k Apple TV lze připojit i ovladače jiných výrobců, ale ty jsou brány jako sekundární doplněk. Otázkou je, zda komplexnější hry, které můžou potenciálně v App Storu chybět, zásadním způsobem znehodnotí Apple TV. Zjednodušená odpověď zní spíše ne. Většina uživatelů Apple TV zřejmě nebudou náruživí hráči, kteří by si ji koupili kvůli titulům jako Halo, Call of Duty, GTA apod. Takoví uživatelé mají tyto hry již na svých počítačích nebo konzolích.

Apple TV cílí (alespoň prozatím) na jinou skupinu lidí, která si vystačí s jednoduššími hrami a hlavně – která chce na televizi sledovat své oblíbené pořady, seriály a filmy. Ale kdo ví, třeba Apple pracuje na svém herním ovladači, který umožní ovládat i komplexnější hry a z Apple TV se stane (kromě televize) také herní konzole.

Zdroje: iMore, The Verge, Cult of Mac
.