Zavřít reklamu

Apple TV letos prošla velkými změnami – dostala vlastní operační systém tvOS a také svůj App Store. Jakožto zařízení kategoricky zcela jinde než ostatní jablečné produkty, platí pro vývoj aplikací pro Apple TV specifická pravidla.

Malá počáteční velikost, zdroje až na vyžádání

Jedno je jisté – aplikace umístěná v App Storu nebude mít více než 200 MB. Veškerou základní funkcionalitu a data musí vývojáři vtěsnat do 200MB limitu, přes tohle vlak nejede. Teď si možná říkáte, že mnoho her zabírá až několik GB paměti a 200 MB nebude pro mnoho aplikací stačit.

Další části aplikace, tzv. tagy, budou staženy, jakmile je uživatel potřebuje. U Apple TV se předpokládá neustálé připojení k vysokorychlostnímu internetu, a tak nejsou on-demand data žádnou překážkou. Jednotlivé tagy mohou mít velikost 64 až 512 MB, přičemž Apple umožní hostování až 20 GB dat v rámci aplikace.

Aby však nedošlo k rychlému zaplnění paměti Apple TV (není ji až tak mnoho), může být z těchto 20 GB staženo do paměti maximálně 2 GB. To znamená, že aplikace na Apple TV bude zabírat maximálně 2,2 GB paměti (200 MB + 2 GB). Starší tagy (například první kola hry) budou automaticky odstraněny a nahrazeny těmi potřebnými.

Do 20 GB dat je možno uložit poměrně komplexní hry a aplikace. Kupodivu v tomto ohledu nabízí tvOS více než iOS, kde může aplikace v App Storu zabírat 2 GB a posléze si vyžádat další 2 GB (celkově tedy 4 GB). Jedině čas ukáže, jak vývojáři dokáží využít těchto prostředků.

Povinná podpora nového ovladače

Aplikace musí být ovladatelné pomocí dodávaného ovladače, tzv. Siri Remote, tak zní další pravidlo, bez kterého nemohou být aplikace schváleny. U běžných aplikací problém samozřejmě nebude, ten nastává u her, jenž vyžadují komplexnější ovládání. Vývojáři takových her budou muset vymyslet, jak efektivně využít nový ovladač. Apple tímto chce docílit toho, aby ovládání jednoduše fungovalo napříč všemi aplikacemi.

Nikde však není přesně specifikováno, na jakou úroveň musí být taková hra ovladatelná ovladačem Applu, aby prošla schvalovacím procesem. Možná si stačí představit akční first person hru, kdy potřebujete chodit všemi směry, střílet, skákat, vykonávat různé akce. Buďto vývojáři tento oříšek rozlousknou, nebo hru na tvOS vůbec nevydají.

Ano, k Apple TV lze připojit i ovladače jiných výrobců, ale ty jsou brány jako sekundární doplněk. Otázkou je, zda komplexnější hry, které můžou potenciálně v App Storu chybět, zásadním způsobem znehodnotí Apple TV. Zjednodušená odpověď zní spíše ne. Většina uživatelů Apple TV zřejmě nebudou náruživí hráči, kteří by si ji koupili kvůli titulům jako Halo, Call of Duty, GTA apod. Takoví uživatelé mají tyto hry již na svých počítačích nebo konzolích.

Apple TV cílí (alespoň prozatím) na jinou skupinu lidí, která si vystačí s jednoduššími hrami a hlavně – která chce na televizi sledovat své oblíbené pořady, seriály a filmy. Ale kdo ví, třeba Apple pracuje na svém herním ovladači, který umožní ovládat i komplexnější hry a z Apple TV se stane (kromě televize) také herní konzole.

Zdroje: iMore, The Verge, Cult of Mac

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Představme si dorinu třeba o 4 členech, kde 3 z nich hrají jednu hru. Začne první hráč, dostane se na nějakou úroveň, kdy počátek není potřeba, ale potřebuju střední blok, takže se první smaže. Pak začne další hráč, ten potřebuje začátek. Co teď? Smaže se střední blok, nebo se dohraje pouze první, protože střední potřebuje jiný uživatel (je to uloženo v pozici). Druhý hráč zůstane v prvním bloku. Pak přijde první hráč a buď se dohraje jeho blok (a smaže prvního hráče?), nebo pokračuje. Dojde do poslední části hry a tedy se natáhne další blok a smaže ten střední? Pak se zase vrátí hrát druhý hráč, ale pořád je v prvním bloku. Bude tam? Pak se dostane do střední části hry a smaže se první blok dat. No a pak přijde hrát třetí hráč. No, přijde mi to nějak komplikované, uvidíme. Ono to, že jsem pořád na netu neznamená, že chci pořád něco stahovat. A když mi zrovna net vypadne, nebo půjde pomalu?

  Mě se líbí , když výjde nějaký nový nebo upgradovaný produkt Apple, jak se vyrojí spoustu mudrců a chytrolínů, předpovídajících neůspoch na trhu, vyjmenovávají chyby a nevýhody, aniž by měli produkt vůbec v ruce. Za pár týdnů Apple ohlásí rekordní prodeje kritizovaného produktu a převálcuje konkurenci…

  Prodeje ale neříkají nic o kvalitách, jenom o tom, že to umí prodat, nebo, že to je třeba jenom menší zlo. Tím neříkám, že nebude vétšina lidí spokojených, ale většina lidí není moc náročná a mají minimální požadavky. Sám třeba iPhone pouźívám léta a spokojen nejsem, žel, je to menší zlo, než Android, nebo WP. Mluvím samozřjemě za sebe.

  …..prodeje ale nic neříkají nic o kvalitách, jenom o tom, že to umí prodat….
  Jak Apple bez reklamy cílené na ČR „umí prodat“ u nás? Vůbec se v ČR nesnaží prodat, nepodbízí se, nesnižuje cenu, přesto stojí u obchodů fronty.

  ..sám iPhone používám léta a spokojen nejsem, je to menší zlo než Android nebo WP…
  Jen jste napsal, že iPhone je nejlepší, proto se taky tak prodává,ne?

  Apple u nás toho jednak zase tak moc neprodává (najděte si statistiky zařízení v ČR) a hlavně, je v pozici, kdy moc nemusí tlačit na každém „zaprděném“ trhu. Podívejte se na to, kdo vše reklamu dělá „za něj“, viz i tento server a mnoho dalších, časopisy, jiné společnosti, které chtějí svůj produkt prodat a Apple je prostě dobrá značka pro navázání (mám v živé paměti trapárnu od Komerční banky s pokusem o bezdrátové platby – jiné telefony už měli NFC, ale oni radši připravili pilot s obludným krytem pro iPhone v nákladu 5000ks myslím, protože iPhone. Jak to dopadlo, víme.). Apple má k tomu docela dobře zmáknutý product placement všude možně a to se přenáší i k nám (filmy, pořady, sportovní akce, …), což je forma reklamy. Dále, pořád je Apple tak trošku „známka úrovně“, ač už to není, co bývalo a pravdou to reálně nebylo nikdy, ale lidi jsou lidi a tak nekoupí to, co je dobré, ale třeba to, co podepře jejich společenskou úroveň (Čína myslím na tomto docela jede).

  Pokud bychom šli po prodejích, tak nejlepší je Android zařízení, což pro mnoho lidí opravdu je a přitom tady asi víme, že většina prodaných Androidů jsou levné šunty a lidi jsou stejně nadšeni.

  To, že jsem napsal, že je menší zlo, může opravdu znamenat pro někoho, že je nejlepší (a oprávněně, to se nehádám). Pro mně to tak ale úplně není, protože za nejlepší považuji osobně to, k čemu mám minimum výhrad. Pokud bych to ale zjednodušil, ano, je pro mně (a to je důležité) asi nejlepší, ač jsem k němu přišel jako k menšímu zlu. Ale spokojen s ním zdaleka nejsem a často zkouším konkurenci, jestli mi nepomůže uniknout.

  Ježiš, to jsou ale bláboly. Takže Vy používáte podle vlastních slov několik let jeden z nejdražších telefonů na trhu iPhone, ale není to nejlepší telefon, i když má podle Vás ve srovnání s ostatními nejméně chyb . I ty svatá prostoto…

  Četl jste dobře, co jsem napsal? Dle všeho ne. Uznal jsem, že pro mně je to nejlepší telefon tak, jak to berete Vy, ač nejsem spokojen a jsem čím dál míň spokojen. Zatím ale setrvávám, z části je to zvykem a vynaloženými náklady, které k tomu přispívají (a již nejsou přímo spojeny s tím, jaký telefon to teď je), ač nejsou pro mně nejdůležitější, tak to prostě ovlivňuje mé rozhodování. A ano, přiznávám (ač nejde o telefon, ale o další produkty), že jsem se nechal někdy i ošálit, ač ne marketingem. Třeba vždy, když vidím Macbook Pro 15 retina, mám chuť si ho koupit, ač jsem ho již vlastnil a ač jsem se snažil, co to šlo, nebyl jsem spokojen. Naštěstí odolávám, ale ta chuť tam je. Takže opakuji, ano, pro mně je tedy iPhone v kombinaci se zvykem (těžce dělám změny a nemám chuť překopávat zažité), léty společné cesty, dalšími náklady (příslušenství, aplikace), je to nejlepší volba. Pokud bych ale měl čistě hodnotit iPhone vs něco jiného, bylo by to o dost horší v neprospěch iPhonu.

  Když začnete komunikovat trošku vhodnější způsobem, klidně to s Vámi proberu, protože diskuze je jedna z cest k poznávání. Možná zjistím, že se pletu. Ale na úrovni.

  Tak který je ten lepší telefon než iPhone, který se podle Vás prodává díky tomu, že Apple „umí prodávat“? Neexistuje, že?

  Koukám, že pan Daniel Čada je přesně ten „Zoufálek z APPLE pohádky“, respektive iOvce, se kterou je zbytečné ztrácet čas!
  Jobs byl geniální v tom, že dokázal tuto komunitu vytvořit a ještě tak, že komunita si svoje přesvědčení sama tučně platí a APPLE na tom brutálně vydělává…
  Jobs by měl dostat posmrtně Nobelovu cenu za jeho marketingové perpetum mobile!!!

  Ale notak – žádnou konkurenci nepropaguji (čtete pls co pisu) jen proste slepě nepropaguji vše co Apple představí – Vám snad ATV 4G nepřijde zcela zoufale zaostalá ?
  A na pana Čadu moc korektně reagovat nejde – přečtěte si pls jeho „dialog“ se Swenak…

  Mám ATV 3 a jsem s ní naprosto spokojený. Možná proto, že nejsem ten, kdo ztrácí čas hraním her a neberu to jako herní konzoli. ATV 4 znám jenom z keynote, reklam a recenzí, a podle všeho je to o dost nadupanější než ATV 3. Tím spíš, když už si na to mohu sám naprogramovat aplikace!

  Jo, a na korektnost se vys€rt€, nejsme tady na stránkách pro děti ani pro politiky. :-B

  No, pro mně, jako převážně Windows uživatele, byl zásadní problém u Retiny právě Retina display. Tady to popisovat nejde, bylo by to na dlouho, na macforum.cz je pár témat, kde jsme to řešili. Šlo o rozlišení, fonty, práci na vzdálené ploše a pár dalších prkotin. Za 65tis jsem očekával víc (dnes snad tyto modely s dedikovanou grafikou stojí už kolem 75tis). Zkoušel jsem i 13″ a MBP2012 se základním displayem, ale nešlo to. Mám teď nějaké 14″ HP s firepro grafikou (model nevím, leží to v kanceláři) a na na doma jsem si postavil něco dle svých představ (opět na dlouho, na superforu je téma :-) ). Není to dokonalé, opravdu bych nejradši jedno „dokonalé“ zařízení, ale je to pro mně použitelnější a míň mně to rozčiluje. A tak nějak průběžně koukám, jestli se někdo nebude zbavovat MBP 2012 s HiRes matným displayem, což mi na 15.4″ přijde tak nějak nejrozumnější a zároveň nemusím řešit podporu aplikací ( řešil jsem to myslím v roce 2014 a v té době ani některé MAC aplikace nepodporovali Retinu).

  Tak pokud jste závislý na Windows je to problém, ale i já ve firmě používám virtualizované Windows na MBP retina a vše funguje bez problémů, leč se musela virtualizace první den trochu poladit, jinak funguje 100% bez problémů bude tomu 3 roky.

  Problém není ve virtualizaci, ta taky nic neošálí. Problému je mnoho, od neostrých fontů, antialiasingu (vlastnost Windows, řešil jsem i jiné renderery fontů, ale bez úspěchu – na netu je hodně článků o tom). Dále třeba pak práce přes RDP na jiném PC na externím monitoru, problémy s kurzorem, velikostí ovládaích prvků, problém jiného zobrazování fontů na hlavním display a na externím „ne-retina“ monitoru a podobně. To není chyba Macbooku, ale výsledek nebyl takový, který by dělal radost. Macbook ale taky měl vady, fleky na dispalyi (částečně vyřešil přechod na Samsung), praskání spoendího víka při nošení, přehřívání při náročné grafice.

  „Jiný model pro rozvojové státy “ ale kdeže…..

  Bohužel ano = jiný typ dálkového ovladače ZCELA bez podpory SIRI – neštěstí nějaké námitky ?

  To o jiné Siri (resp. pro ČR bez Siri) čtu jen z recenzí, přičemž v ČR se (pokud vím) ATV 4 ještě neprodává. Máte pls odkaz, kde toto Apple potvrzuje nebo sám informuje?
  (tím netvrdím, že to není pravda, ale nechtěl bych řešit pouhé spekulace komentujících)
  Díky

  To mě taky fascinuje, jak se někdo potřebuje vypisovat negativně na stránkách pro fanoušky nějaké značky nebo produktu. Co tím sledujete? Chcete snad někoho přesvědčit, aby prodal svoje zařízení potom, co s ním má dlouholeté pozitivní zkušenosti a na trhu není lepšího? :-D
  Slabota pane.

  Nejsem provozovatel ani redaktor tohoto webu, podle vašeho způsobu sebeprezentace pochybuji, že máte úspěšně vystudovanou alespoň střední školu. Nevím co si chcete dokázat tím, že zde na stránce určené hlavně pro uživatele, nebo zájemce o produkty Apple budete ostatní urážet a psát svoje zcestné poznámky. Pochybuji že máte vůbec nějakou zkušenost s IOS, OS X apod…

  Co s tím má společného věk? :-D
  A ani to neumí čéésky :-)
  Když napíšu, že jeden rohlík je větší než druhý, tak to podle tebe znamená, že říkám, že ten druhý rohlík je největší ze všech rohlíků na světě? Óóó, tomu říkám MOZEK!

  Zřejmě jsi ještě nečetl žádnou úvahu (natož psal), když jednovětné sdělení považuješ za úvahu. :-D

  No, podle všeho seš pouhý urážliví troll-trotl, kterého (z nějakého zvláštního důvodu?) baví vysírat komentáře pod články. A s takovými se nepolemizuje.

  Užívej si to, chlapče.
  A bu-bu-bu! Pozor na zlého skřítka Applíka!!!! Ať ti v noci neukradne zoubek! ;-)
  Baf! :-D

  Tak 3 Retiny není žádný počet. Stačí se podívat na macforum.cz a po světě. Jistě, že to bylo reklamováno, dostal jsem namísto LG panel od Samsung (ten jsem si speciálně přál a jelikož to byla známa chyba, povedlo se), který je o něco lepší, ale prostě to tam bylo pořád (fotky na fóru). Praskání spodního víka (asi lepší napsat lupání) byla taky vlastnost, další model tam pak už měl příchytky dna. Ono jsou to prkotiny, ale člověka pak štve, že dá relativně dost peněz v porovnání s jinými značkami a problémy řeší stejné. A to nemluvím o problému s ochrannou vrstou retina displayů, popravdě, toho bych se teď bál nejvíce, ač mně nikdy nevydrží notebook déle, než rok (pokud si ho kupuju já), ale pokud někdo normální utratí tolik peněz, tak to má třeba na 5 let i více a to už bych byl nasrán, řešit to po záruce.

celý text

Čtěte více.