Zavřít reklamu

Apple nám koncem roku 2021 představil vůbec první Mac vybavený displejem s vyšší obnovovací frekvencí. Řeč je samozřejmě o přepracovaném MacBooku Pro, který je k dostání ve 14″ a 16″ variantě. Jednou z jeho největších předností je i samotný displej Liquid Retina XDR s ProMotion, s nímž Apple dokázal prakticky všechny příjemně uchvátit. Mimo vysoké kvality zobrazení totiž nabízí i adaptivní obnovovací frekvenci dosahující až 120 Hz. Díky tomu je obraz podstatně živější a plynulejší.

Displeje s vyšší obnovovací frekvencí jsou na trhu již několik let. Jejich výrobci se primárně zaměřovali na hráče počítačových her, kde je plynulost obrazu zcela klíčová. Například ve střílečkách a kompetitivních hrách je vyšší obnovovací frekvence pomalu až nutností pro úspěch profesionálních hráčů. Pomalu se však tato vlastnost dostává i mezi běžné uživatele. I přesto lze ale narazit na jednu zvláštnost.

Safari „neumí“ využít 120Hz displej

Jak už jsme zmínili výše, vyšší obnovovací frekvence již před časem začala pronikat mezi takzvané běžné uživatele. Dnes už proto na trhu najdeme řadu cenově dostupných monitorů například se 120Hz/144Hz obnovovací frekvencí, které ještě před pár lety většinou stály více než dvakrát tolik co dnes. Do trendu se samozřejmě musel zapojit i Apple a své profesionální laptopy proto obdaroval doopravdy kvalitním displejem. Na vyšší obnovovací frekvenci jsou samozřejmě připraveny i samotné operační systémy, macOS nevyjímaje. I přesto v něm ale můžeme narazit na jednu zvláštnost, která dokázala překvapit řadu uživatelů.

Jablíčkáři si totiž při scrollování všimli, že je obraz i přesto lehce „trhaný“, respektive že nevypadá, jak by na 120Hz obrazovce vypadat měl. Posléze se ukázalo, že nativní prohlížeč Safari je ve výchozím nastavení uzamčen na 60 snímků za sekundu, kvůli čemuž logicky nedokáže využít plný potenciál displejů s vyšší obnovovací frekvencí. Naštěstí stačí změnit nastavení a používat Safari při 120 snímcích za sekundu. V takovém případě je nejprve nutné z horního menu baru vybrat Safari > Předvolby, kliknout na panel Pokročilé a úplně dole zaškrtnout možnost Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář. Následně z menu baru vyberte Vývojář > Experimentální funkce > Prefer Page Rendering Updates near 60fps.

Měření obnovovací frekvence displeje v prohlížečích Chrome a Safari přes www.displayhz.com
Měření obnovovací frekvence displeje v prohlížečích Chrome a Safari přes www.displayhz.com Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Proč je prohlížeč Safari uzamčen na 60 FPS?

Otázkou ale spíše je, proč je vlastně taková limitace v prohlížeči přítomna. Nejspíše je tomu z důvodu efektivity. Vyšší snímková frekvence si samozřejmě žádá více výkonu a má tak zároveň dopad i na spotřebu energie. Pravděpodobně právě proto se Apple rozhodl, že bude nativně prohlížeč omezen na 60 FPS. Zajímavé ale je, že konkurenční prohlížeče jako Chrome, Brave žádným takovým zámkem nedisponují a plně využívají to, co má konkrétní uživatel k dispozici.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více