Zavřít reklamu

Jakou budoucnost má kancelářská práce? Každý jsme naučený na určitý styl toho, jak své počítače ovládáme, jak užíváme rozhraní jejich systémů a jak se díváme na zobrazovače, tedy displeje. Dva hlavní výrobci nyní představili své řešení chytrých displejů, kdy je každé jiné, svým způsobem originální a s velkým otazníkem, jestli se na trhu chytne. Řeč je o Apple Studio Display a Samsung Smart Monitor M8. 

Spolu s Mac Studio představil Apple i 27“ Studio Display v ceně od 42 990 Kč. Když už přece máte patřičně výkonnou pracovní stanici, je fajn, že si k ní můžete pořídit i kvalitní displej značky. Samsung má jen své notebooky, které navíc v České republice oficiálně neprodává. Má ale široké portfolio špičkových televizí, proto i u něho dává externí displej smysl.

A13 Bionic proti Tizenu 

Většina z nás spoléhá na hardware svých počítačů a displeje bereme jen jako to, co zobrazuje obsah z nich. Studio Display však obsahuje čip A13 Bionic, který displeji propůjčuje různé funkce. Jeho kamera tak umí centrování záběru, přítomno je i šest reproduktorů a prostorový zvuk. I když jsou tyto funkce jistě chytré, v porovnání s řešením Samsungu se jedná jen o chudého příbuzného.

32“ Smart Monitor M8 obsahuje čip Tizen a displej jako celek se snaží kombinovat nejen externí displej ale i chytrou televizi. Pomiňme to, že je až příliš podobný 24“ iMacu, ale zaměřme se na to hlavní – funkce. Nabízí integraci streamovacích služeb, včetně Netflixu nebo Apple TV+. Stačí jej mít jen připojený k Wi-Fi. Pomocí technologie Smart Hub se pak dokáže připojit k mnoha jiným chytrým (IoT) zařízením.

Tento displej však můžete používat i bez počítače. Můžete na něm procházet web, upravovat dokumenty a pracovat na projektech. Díky uživatelskému rozhraní Workspace lze na monitoru současně zobrazit okna z různých zařízení a služeb. Počítač s Windows nebo macOS je k monitoru možné připojit bezdrátově stejně jako zobrazit obsah chytrého telefonu ať už pomocí Samsung DeX či Apple Airplay 2.0. V neposlední řadě monitor nabízí také Microsoft 365 k úpravě dokumentů jen na monitoru bez připojeného PC.

Dva světy v jednom 

I když Samsung představil své chytré displeje už v roce 2020, toto je jasná budoucnost toho, kam budou externí displeje směřovat. Vezměte si, že máte MacBook, který ani nemusíte kabelem propojovat s displejem. Že i když je MacBook mimo provoz, vy si jen na displeji odbydete základní práci. A ve volnu kouknete na oblíbený seriál.

Chceme ale slučovat dva světy do jednoho? Na jednu stranu je skvělé, že jedno zařízení v ceně 20 tisíc Kč dokáže zastoupit displej, televizi a slouží jako centrum chytré domácnosti, ale chceme takto sloučit pracovní svět s tím osobním? Je to vlastně jako kdyby Apple do svého Studio Displaye přidal jisté funkce Apple TV. 

Osobně jsem možná naivně doufal, že by Apple v rámci své akce Peek Performance mohl představit displej právě v cenové relaci kolem 20 tisíc Kč, čehož jsem se samozřejmě nedočkal. Ale Samsung s jeho Smart Monitorem M8 zcela předčil mé očekávání, a i díky příkladné provázanosti se světem Applu jsem poměrně na vážkách jej alespoň vyzkoušet. I když mu nedávám příliš šanci na masový úspěch (za 20 tisíc Kč seženete přece jen i hodně jiných displejů), je mi toto řešení velice sympatické a mohlo by udat jistý trend.

Samsung Smart Monitor M8 předobjednáte například zde

.