Zavřít reklamu

Různí výrobci elektroniky mají různé strategie pro to, aby se svým řešením na poměrně přesyceném trhu nějak uspěli. Oproti Applu, který se soustředí především na prémiový trh, se třeba takový Samsung snaží zaujmout širokým portfoliem v celém cenovém spektru. K tomu ale sem tam přijde s odlehčeným modelem prémiové řady a dělá to rozhodně lépe než Apple. 

Apple je známý tím, že pro něho jsou tržby na prvním místě. Čím dražší zařízení pak je, tím větší je jeho marže. Pak je zde ale řada iPhonů SE, ve kterých jen recykluje staré technologie, které sem tam něčím vylepší, tedy typicky přidá především lepší čip. Pořád je to ale ten stejný telefon, který je jen výkonnější. Jeho cena je pak také řádově nižší než ta aktuální řady. Poskytne tak „dostupné“ řešení, které sice není narvané technologiemi, ale může oslovit i ty zákazníky, kteří chtějí iPhone, ale nechtějí utrácet za prémiové řešení.

Samsung na to jde ale úplně jinak. Oproti Applu jsou jeho nejprodávanější zařízení ty nižší třídy. V globálu tedy prodá nejvíce smartphonů, nevydělá na nich ale tolik, co Apple na svých iPhonech. Své telefony také rozděluje do několika řad, tedy Galaxy M, Galaxy A nebo Galaxy S. Právě „áčka“ patří mezi ty nejprodávanější, „eska“ pak reprezentují to nejlepší mezi klasickými smartphony.

I on ale dělá odlehčené verze svých špičkových zařízení, tedy alespoň nárazově. Viděli jsme to v případě Galaxy S20 FE a právě před rokem, kdy představil Galaxy S21 FE. Jedná se o telefon, který se sice hlásí k prémiové řadě, ve finále ale odlehčuje svou výbavu, jak může, aby pořád spadal do špičky portfolia, ale přitom zákazníkům přinesl zajímavou cenovku.

Rozdílné velikosti displejů 

Šetří se na použitých materiálech, kdy sklo na zadní straně zařízení nahrazuje plast, šetří se na fotoaparátech, kdy jejich specifikace nedosahuje té vlajkové řady, šetří se na výkonu, kdy použitý čip nepatří mezi to nejlepší, co je v danou dobu dostupné. Jenže Samsung v tomto případě nevzal již existující telefon a ten nějak neosekal nebo naopak nevylepšil. Pokud totiž řada Galaxy S21 obsahovala model Galaxy S21 s 6,2“ displejem a Galaxy S21+ s 6,7“ displejem, Galaxy S21 FE má 6,4“ displej.

Právě tento recept se zdá být jako velice účinný, což dokazují i prodeje, ve kterých se modelům FE vede poměrně dobře. Vezměte si, že by Apple na jaře místo jen nových barev iPhonů 14 představil i iPhone 14 SE, který by měl úhlopříčku displeje právě mezi iPhonem 14 a iPhonem 14 Plus. S iPhonem mini Apple pochopil, že menší úhlopříčky zákazníky příliš netáhnou, i tak ale nyní v aktuální řadě nabízí jen dvě varianty – větší a menší, nic mezi, což je prostě škoda.

Čas na změnu strategie? 

iPhone SE se jistě prodává lépe, než mnohé Samsungy a telefony jiných značek. Kdyby ale Apple změnil své uvažování a nerecykloval starý koncept, který jen mírně vylepší, ale naopak přišel s novým, který naopak od špičky odlehčí, mohlo by to být úplně jiné. Zdroje i možnosti na to má, jen si pravděpodobně nechce přidělávat práci. Škoda je to zejména pro zákazníka, který tak nemá příliš na výběr v tom ohledu, po kterém modelu vlastně sáhnout.

iPhone SE 3. generace můžete zakoupit například zde

.