Zavřít reklamu

Nutno říci, že do poslední chvíle tam špetka naděje přece jen byla. Nicméně překvapení se nekonalo a Apple na akci Peek Performace představil iPhone SE 3. generace s tím všem dobře známým designem, kterému jen společnost poskytla značný výkonnostní tuning. Zákonitě špatně to ale určitě být nemusí.

Možná mě budete mít za naivku, ale opravdu jsem doufal, že iPhone SE 3. generace bude spíše našlapaným iPhonem XR, který také svého času do jisté míry plnil pozici levnějšího modelu vybavenější řadě. Apple jej představil v roce 2018 po boku dvojice modelů v podobě iPhonu XS a XS Max. Design nového iPhonu SE přitom pochází z roku 2017, takže roční „omlazení“ nemuselo být úplně od věci. Nicméně nakonec Apple nepřekvapil.

Tedy vlastně překvapil, dost totiž záleží, jakým úhlem pohledu se na věc vlastně díváte. Představit v roce 2022 zařízení s 5 let starým designem totiž chce jistou odvahu. V roce 2017 totiž Apple představil iPhone 8, ze kterého přímo vychází i iPhone SE 2. generace (2020), a tedy i novinka v podání iPhonu SE 3. generace. Změn je přitom skutečně pomálu. Je tomu proto, že se má jednat o budgetový iPhone, který má ideálně vyvážit hardwarovou výbavu s cenou zařízení. 

Apple by klidně ale mohl ještě odstranit pár drobností v balení produktu, a tím snížit jeho cenu. Množství brožur a přítomnost nálepky je v dnešní době už přežitkem. Přikládat nástroj na vyndání SIM karty už je také poměrně zbytečné, navíc by k tomu stačilo ekologičtější párátko. Zajímavý je zde ale fakt, že Apple nástroj oproti tomu dodávanému s iPhony 13 Pro značně odlehčil. Přítomnost samotného nabíjecího kabelu, který je USB-C na Lightning je na zváženou. Já už bych to bez něho rozhodně přežil.

Ikonický design 

Není třeba se nějak hádat, protože i když iPhone SE 3. generace vypadá s ohledem např. na řadu iPhonů 13 přece jen zastarale, odkaz k ikoně v podobě prvního iPhonu nezapře. Jeho rozměry jsou 138,4 mm na výšku, 67,3 mm na šířku, hloubka je 7,3 mm a váha 144 g. Oproti iPhonu 8 a SE 2. generace tak novinka zhubla na váze o 4 gramy, ostatní rozměry jsou totožné. Na odolnosti proti polití, vodě a prachu se nic nezměnilo, a pořád zařízení vyhovuje specifikaci IP67. Zvládne tedy až 30 minut v hloubce jednoho metru.

Novinku lze sehnat v temně inkoustové, hvězdně bílé a (PRODUCT)RED červené. Předchozí generace byla černá, bílá a (PRODUCT)RED červená, avšak v jiném odstínu. Původní iPhone 8 se prodával ve stříbrné, vesmírně šedé, zlaté a po omezenou dobu také v (PRODUCT)RED červené. Budete-li všímaví, jednotlivé generace od sebe tak odlišíte právě barvami a popřípadě jejich piktogramy na zadní, respektive boční, straně. 

Hvězdně bílá barevná varianta je jednoduše příjemná. Velice se mi líbí přechod černé čelní plochy na matný zaoblený hliníkový rámeček. Někomu mohou vadit až příliš bílé prvky pro odstínění antén, nicméně Apple se je nesnaží nijak skrývat ani u jiných modelů a bere je jako jasnou součást designu. Na bezrámečkový design jsem u iPhonů přešel s generací XS. Nyní vlastním iPhone 13 Pro Max a když si vezmu do ruky iPhone SE 3. generace, je prostě ten závan milé nostalgie jasně cítit.

Není sporu o tom, že design je to zastaralý a v mnoha směrech omezený, nedá se mu ale upřít fakt, že i dnes je prostě líbivý. Kdo pak vlastní jen modely Max, bude unešený z těch malých rozměrů a kolibří váhy. Je ale pravda, že modely mini jsou ještě menší a lehčí (např. iPhone 13 mini má rozměry 131,5 × 64,2 × 7,65 mm a váhu jen 140 g). Tímto samozřejmě neříkáme, že je model SE určen pro majitele iPhonů s přídomkem Pro nebo Max či kombinací obojího. Ti by si přechodem ničemu nepomohli. 

Displej je prostě ten největší problém 

Z designu zařízení vychází i smysl jeho ovládání. Pod 4,7palcovým Retina HD displejem s rozlišením 750 × 1334 pixelů a 326 ppi se tak nachází ještě tlačítko plochy s Touch ID k biometrickému ověřování otisků prstů. Kvůli tomuto a velkému prostoru nad displejem, který obsahuje reproduktor, čelní kameru a další snímače, je poměr obrazovky k tělu 65,4 %. iPhone 13 Pro Max má 87,4%, iPhone 13 má 86% a iPhone 13 mini s jeho 5,4“ displejem má 85,1% jeho poměr k tělu zařízení.

Pokud jste ještě nepřičichli k bezrámečkovým designům a jste majiteli iPhonu SE 2. generace, iPhonu 8 nebo ještě starších zařízení, prakticky víte, co vás zde čeká. Třeba kontrastní poměr 1400:1, široký barevný rozsah (P3), nebo technologie True Tone. Jen si dejte pozor na to, že iPhone 8 a starší měly 3D Touch, zde už je jen Haptic Touch. iPhone 7 třeba postrádal True Tone displej, model 6S měl jen plný rozsah standardu sRGB a jas pouhých 500 nitů. 

Novinka má maximální jas (typický) 625 nitů, ale není to žádná sláva, protože tuto hodnotu přejímá z předchozích modelů. Např. model 13 Pro má maximální jas (typicky) 1000 nitů, maximální jas v HDR pak 1200 nitů a je to hodně znát. Třeba takový Samsung Galaxy S22 Ultra ale nabídne až 1750 nitů. Na přímém slunečním svitu toho na iPhone SE 3. generace prostě moc neuvidíte. To je fakt, se kterým se musíte smířit, a se kterým toho moc nenaděláte. 

Technologicky jsou displeje také už o světelný rok jinde. Už s iPhony 12 nasadil Apple OLED displeje do celé nově uváděné řady. Ten rozdíl je přitom až do očí bijící. Pokud nemáte srovnání, je to opět jedno. Platí-li, že vlastníte předchozí generaci nebo model 8 či starší, bude vám jasné, jak se vám bude obsah na displeji zobrazovat. Pokud jste ale přičichli k bezrámečkovým displejům a OLED, nebudete se chtít vracet. Pokud pak víte, jak se chová adaptivní obnovovací frekvence u modelů 13 Pro, budete se divit, jak jste kdy s takovým zařízením mohli vůbec existovat. 

Výkonnostně na špici 

A15 Bionic tepe v iPhonech 13 a 13 Pro a Apple jej osadil i do své odlehčené SE verze. To tedy tu variantu z modelů iPhonů 13. Je zde tedy 6jádrové CPU se 2 výkonnostními a 4 úspornými jádry, 4jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. Modely 13 Pro se liší v tom, že mají 5jádrové GPU. Výkonově zde není sebemenší problém, jedná se totiž o špičku na poli čipů obsažených v mobilních telefonech. Otázkou je spíše to, jestli dokáže samo zařízení využít svého potenciálu.

Zvyklý z největší možné úhlopříčky displeje iPhonu jsem si na SE zkusil F1 Mobile, Final Fantasy XV: A New Empire nebo Genshin Impact. Hrát to jde, to ano, ale chcete to hrát? Je to bída s nouzí. Vím, že dříve jsme na těchto obrazovkách hráli Real Racing 3 a Infinity Blade, ale v dnešní době už nemusíme, dnes už můžeme hrát na velkých 6,7“ displejích. Pro hráče tedy model SE jednoznačně není, i když Cut The Rope nebo Alto’s Adventure budete hrát pořád poměrně pohodlně.

To důležité, proč má iPhone SE 3. generace čip A15 Bionic, je to, že tím má po mnoho následujících let zajištěnou plnou softwarovou podporu. Majitelům tak budou na zařízení chodit nejnovější aktualizace po pěknou řádku let, takže se dá říci, že pro nenáročné uživatele, kteří jen chtějí telefon s ekosystémem Applu, se vlastně jedná o ideální volbu z rozumu. Protože tento čip pak obsahuje i 5G, jedná se o přidanou hodnotu právě do budoucnosti. Pokud ještě nyní v 5G potenciál nevidíte, s následujícími lety se to může změnit. A s následujícími lety s vámi pořád bude váš iPhone SE 3. generace držet krok. 

Samotný čip by měl mít vliv i na výdrž baterie, nebo alespoň tak to Apple prezentoval. Všechno totiž zvládá rychleji a je úspornější, proto Apple udává dvouhodinový nárůst u sledování videa oproti předchozí verzi. Ta tedy poskočila z 13 a 15 hodin. Ve skutečnosti ale také poskočila velikost baterie. Ta je větší o 10,8 % kdy vzrostla její kapacita z 1821 mAh na 2018 mAh. Plně ji dobijete za hodinu a 25 minut, po čtvrt hodině jste ale už na 25 %, na 70 % jsme dosáhli jen po 35 minutách nabíjení 60W adaptérem.

Jeden fotoaparát a jen jedno zásadní omezení 

To, že základní model obsahuje jen jeden fotoaparát, není problém s ohledem na přiblížení. Pokud je model SE koncipován pro nenáročné uživatele, je zbytečné dávat mu ultraširokoúhlý nebo tele objektiv. S tím 12MPx a clonou f/1,8 jsem docela v pohodě. Je totiž přítomna i optická stabilizace obrazu nebo True Tone blesk s pomalou synchronizací. Díky čipu A15 Bionic pak oproti modelu SE 2. generace přibyly fotografické styly a novinka disponuje funkcemi Deep Fusion a Smart HDR 4 Pro fotky, a to i co se týče čelní kamery. Ta oproti předchozímu modelu umí ještě zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps, i když se pořád jedná o 7MPx FaceTime HD kameru s f/2,2.

Vylepšení jsou tedy zejména na poli softwaru, který je poslední dobou stejně tak důležitý, jako hardware. iPhonu SE 3. generace nechybí ani portréty, které do modelu SE přišly už s předchozí generací. Najdete zde tedy i všech šest efektů nasvícení, což platí pro přední i zadní kameru. Jenže pokud nevadí absence druhého fotoaparátu co do jeho přiblížení/oddálení, vadí to, že v portrétovém režimu, ve kterém můžete fotit jen lidské tváře. Pokud totiž chytré algoritmy na scéně žádnou nenajdou, portrét neaktivují. Je to samozřejmě problém pro všechny ty, kteří chtějí efektně fotit své domácí mazlíčky. Musí k tomu sáhnout po alternativě z App Storu, a to už není tak pohodlné. Jedním fotoaparátem nicméně disponoval i iPhone XR, který k portrétům přistupoval úplně stejně, takže toto není závislé od designu zařízení, ale od limitace samotným hardwarem.

V případě toho 5 let starého z něho nedokáže víc vytáhnout ani aktuální čip. Také proto chybí noční režim. Chcete-li pořizovat noční fotky, hodí se k tomu spíše použít nějakou aplikaci s ručním určením hodnot, kde si můžete vše definovat a pokusit se z minima vytáhnout maximum. Pokud ale bude fotit za ideálních světelných podmínek, dočkáte se skutečně skvělých výsledků, které nejsou pouhým pohledem rozeznatelné od vyšší specifikace fotoaparátů, např. v případě vlajkového modelu 13 Pro. V ideálních světelných podmínkách tedy iPhone SE 3. generace podává překvapivě skvělé výsledky. Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu zmenšeny. Plnou jejich velikost a kvalitu najdete zde.

Kde je problém? 

Pokud máte o iPhone SE 3. generace zájem, tak jste přistoupili na hru Applu s recyklací starého designu, která vám nijak nevadí. Jste smíření s tím, že dostanete ve starém těle aktuální výkon, a třeba i tuto možnost preferujete kvůli Touch ID a obecně jednoduššímu používání zařízení díky přítomnosti tlačítka plochy, namísto ovládání gesty, na které je třeba si zvykat. 

V takovém případě pro vás není problém ani vzhled, ani možnosti zařízení, ale může jím být cena. Ano, je to nejlevnější nový iPhone, jenže ta cena není tak nízká, jaká by mohla být. Na 12 490 Kč vás vyjde 64GB úložiště, 13 990 Kč zaplatíte za 128 GB a 16 990 Kč 256 GB. Určitě bych si dokázal představit, kdy by Apple stáhnul svou marži, která musí být u tohoto telefonu doslova neuvěřitelná, a šel alespoň na psychologických 9 990 Kč, jako tomu je např. u základního iPadu.

V této cenové kategorii je totiž hodně velká konkurence, která je také mnohdy prostě lepší, jen na sobě nenese logo nakousnutého jablka. Řeč je třeba o novém Samsungu Galaxy A53 5G, který vás vyjde na 11 490 Kč ve své 128GB verzi, přičemž k němu dostanete i sluchátka Galaxy Buds Live v hodnotě 4 490 Kč zdarma. iPhone 11, který už nabízí bezrámečkový displej, Face ID a duální hlavní fotoaparát, ale nemá 5G a disponuje „jen“ čipem A13 Bionic, pak stojí o 2 tisíce více než nové SE. 

Kdyby tedy bylo SE levnější, byl by tento rozestup o poznání větší a tím pádem i nerelevantní o něm vůbec uvažovat. Jenže takhle to přímo svádí, takže nové SE má paradoxně největší konkurenci ve své vlastní stáji. To samozřejmě i s tím ohledem, že na iPhone 11 bývají již také četné cenové akce, takže se s počáteční cenou dostanete ještě níže. V každém ohledu je vhodné říci, že iPhone SE 3. generace je fajn telefon, který vychází z úspěšného designu svých předchůdců, který povyšuje novým čipem a možnostmi. Je to sice pořád to samé dokola, ale své zájemce si jistě najde, ať už mezi mladšími, staršími, nebo méně zkušenými uživateli.

Nový iPhone SE 3. generace můžete zakoupit například zde

.