Zavřít reklamu

Původních 930 milionů dolarů, které měl Samsung zaplatit Applu za porušování různých patentů, se sníží, a to až o 40 procent. Odvolací soud sice potvrdil předchozí rozhodnutí, že Samsung porušil patenty Applu spojené s designem a užitným vzorem, ale celková vizuální podoba jablečných produktů, tzv. trade dress, porušena nebyla.

Americký soud v kalifornském San José, který verdikt koncem roku 2013 vynesl, tak nyní musí přepočítat část původního rozsudku, jenž se týká právě trade dress patentů. Ty popisují celkový vzhled produktu včetně jeho balení. Podle Reuters půjde až o 40 % z celkových 930 milionů dolarů.

Odvolací soud, k němuž se Samsung odvolal loni v prosinci, rozhodl, že estetika iPhonu nemůže být chráněna. Apple sice argumentoval tím, že kulaté hrany a další vzhledové prvky iPhonu měly dát jeho telefonu unikátní vzhled, ale podle soudu Apple zároveň potvrdil, že tyto prvky také udělaly zařízení mnohem intuitivnějším.

Proto nakonec odvolací soud Applu sdělil, že si všechny tyto prvky patentově ochránit nemůže, protože by pak na ně mohl mít monopol. Ochrana trade dress zároveň musí být podle soudu vyvážená se základním právem firem soutěžit na trhu skrze napodobování konkurenčních produktů.

I přes ne zcela vítězný verdikt odvolacího soudu vyjádřil Apple spokojenost. „Tohle je vítězství designu a těch, kteří ho respektují,“ uvedla kalifornská společnost v pondělí ve svém prohlášení. Samsung se k poslednímu verdiktu v nekončící kauze zatím nevyjádřil.

Zdroj: Macworld, The Verge
.