Zavřít reklamu

Společnost Apple musela tento týden řešit hned dvě legislativní rozhodnutí – tučnou pokutu ve Španělsku a soudní rozhodnutí ohledně změny podmínek v App Storu. Oba případy nicméně s největší pravděpodobností skončí odvoláním ze strany Applu a opět se o něco více protáhnou. Kromě těchto dvou událostí si v dnešním souhrnu připomeneme představení nových Beats Studio Pro.

Apple představil Beats Studio Pro

Společnost Apple představila v polovině týdne nová náhlavní bezdrátová sluchátka Beats Studio Pro. Představení upgradované verze Beats Studio proběhlo prostřednictvím oficiální tiskové zprávy, novinka má nabídnout vylepšený zvuk, pohodlnější nošení a vylepšenou funkci aktivního potlačení hluku. Výdrž baterie by při plném nabití a deaktivovaném aktivním potlačení hluku měla činit až 40 hodin. Sluchátka Beats Studio Pro jsou vybavena USB-C portem, nabízí ale také klasický 3,5mm jack konektor pro případný poslech „přes kabel“. Cena sluchátek činí 9490 korun a jsou dostupná v černé, tmavě hnědé, tmavě modrí a béžové barvě.

…a zase ty pokuty

Společnost Apple opět čelí povinnosti zaplatit tučnou pokutu. Tentokrát se jedná o následek dohody se společností Amazon ohledně udělení statutu autorizovaného prodejce ve Španělsku. Tamní antimonopolní úřad vyměřil cupertinské společnosti pokutu ve výši 143,6 milionů eur, situace se ale neobešla bez následků ani pro Amazon – tomu byla vyměřena pokuta ve výši 50.5 milionů eur. Obě firmy se nicméně rozhodly proti obvinění, podle kterého jejich dohoda negativně zasáhla spoustu menších prodejců v zemi, odvolat.

Apple nemusí měnit pravidla v App Storu – prozatím

Pravidla Applu ohledně nastavování předplatného a plateb v aplikacích v rámci App Storu se dlouhodobě stávají terčem kritiky z různých stran. Do povědomí řady lidí se již před lety zapsal spor společnosti Epic Games s Applem – firmě nevyhovovala výše provizí, které si Apple účtuje za zisky z App Storu, a rozhodla se obejít platební bránu v App Storu, za což si vysloužila odstranění své populární hry Fortnite z jablečného online obchodu s aplikacemi. Podle nejnovějšího rozhodnutí soudu nicméně Apple tímto svým chováním nijak neporušuje antimonopolní zákony. To ale neznamená, že může vše zůstat při starém. Applu bylo nařízeno, aby vývojářům třetích stran umožnil využívat i alternativy k platební bráně v rámci App Storu, na uvedení zmíněných změn do praxe nicméně firma dostala tříměsíční lhůt. Předpokládá se ale, že se Apple namísto uposlechnutí rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu soudu.

App Store
.