Zavřít reklamu

O označení nové generace hodinek Samsungu se spekulovalo poměrně dlouho. Předchozí generace totiž nesla označení Galaxy Watch4 a Watch4 Classic, kdy letos model Classic nepřišel, ale byl nahrazen právě modelem Watch5 Pro. A Samsung pro to má dobré vysvětlení, což ale může být problém pro Apple. 

Není třeba polemizovat nad tím, že se svět technologických společností názvoslovím Applu inspiruje častěji, než je záhodno. Nicméně byl to Apple, který po léta uváděl modely Pro, a nyní bychom se od něho mohli dočkat i modelu Apple Watch Pro. Jenže v kontrastu se Samsungem to bude vypadat hloupě, protože on byl ten první, kdo hodinky s tímto přídomkem představil. Proč tak ale udělal?

Sekundárně je to jistě proto, aby Applu s názvem vypálil rybník, i když mu ani tak toto nebrání v tom stejné označení svým Apple Watch přidat. Samsung uvádí, že Galaxy Watch5 Pro jsou určeny právě pro vrcholné sportovce a aktivní lidi, tedy do jisté míry profesionály. Ostatně náročným uživatelům jsou určeny i modely ze stáje Pro Applu. 

Galaxy Watch5 Pro tedy ztratily mechanickou lunetu, kterou se právě vyznačoval model Watch4 Classic, a který i z toho důvodu zůstává v nabídce společnosti. On ostatně nijak výrazně nezastará, protože použitý čipset je stejný, operační systém s jeho novinkami dostane také, a tratit tak bude zejména na použitých materiálech. Samsung otočnou lunetu ničím nenahradil, jen zde přidal přesah materiálu proto, aby byl více chráněný displej. Je to však jen designový prvek, který si mohl klidně odpustit.

Titan a safír 

Samsung totiž nahradil ve svých Galaxy Watch5 i Watch5 Pro Gorilla Glass za safír. Základní řada disponuje tvrdostí 8 na Mohsově stupnici, model Pro pak stupněm 9. Oproti Applu je to tak jasné názvosloví, které řekne více, než nějaké označení Ceramic Shield Applu. Co se týče materiálu pouzdra, základní řada je hliníková, modely Pro ale jsou nově z titanu, bez možnosti volby. Apple už má ale s titanem dlouholeté zkušenosti a nabízí jej i u jistých variant Apple Watch.

Titan je nejenže odolnější než hliník, ale i než ocel, a jeho hlavní výhodou je nižší váha. I když je otázka, proč musí výrobci sahat po tak prémiových a drahých materiálech, když by stačilo trochu karbonu a pryskyřice, čímž by byla odolnost ještě vyšší a cena i pro zákazníka nižší, ale budiž.

Třikrát více než Apple 

Kdybychom pak namítali, že Apple Watch Series 7 mají už dost odolné sklo, a že je lze také sehnat i v titanu, tak Samsung vyslyšel všechny nářky uživatelů chytrých hodinek, které je trápí nejčastěji. Ano, je to výdrž. Ta se zlepšila nejen u Galaxy Watch5, ale prezentuje se zejména s Galaxy Watch5 Pro, protože tady je to vidět nejvíc. Samsung do svých hodinek narval 590mAh baterii, která je má udržet při životě po 3 dny. I toho se můžete při skromném používání chytrých hodinek nějak dočkat, ale 24 hodin trackování se zapnutou GPS nedáte. S tím mohou mít problémy i Garminy nižších řad.

Je to jasná hozená rukavice do ringu, na jejíž reakci se teď bude od Applu netrpělivě čekat. Pokud se totiž zase dočkáme jen jeho obligátní denní výdrže, bude jasně kritizován za to, proč ji nezvýší, když víme, že to jde. Galaxy Watch5 startují na ceně 7 499 Kč za 40mm verzi, za 44mm pouzdro zaplatíte 8 199 Kč. K dispozici jsou i verze s LTE. 45mm Galaxy Watch5 Pro stojí 11 999 Kč, verze s LTE 12 999 Kč. Předobjednávky již jedou, a získáte k nim TWS sluchátka Galaxy Buds Live.

Galaxy Watch5 a Watch5 Pro předobjednáte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.