Zavřít reklamu

S příchodem Mac App Store jsme se dočkali i dlouho očekávané aplikace Tweetie 2. Původní Tweetie už nějaký ten pátek existuje a velice dlouho se čekalo na jeho nástupce. Celá věc nabrala na obrátkách, když majitel sociální sítě Twitter aplikace (i pro iOS) koupil a nabídl je jako oficiální klienty pro svou službu.

Nejprve jsme se tak setkali s Twitter for iPhone, posléze Twitter for iPad a už druhý den se můžeme těšit z Mac verze. A jaká tedy je? Přiznám se, že původní Tweetie se mi dostal do rukou pouze na chvíli, doposud jsem užíval konkurenční Echofon. Budu tedy na aplikaci pohlížet jako na samostatný počin, nikoliv pokračování oblíbeného klienta.

Jak již bylo předesíláno, Twitter for Mac je zcela zdarma a to prostřednictvím Mac App Store. Je tedy zapotřebí verze systému Snow Leopard 10.6.6, pokud jste zatím zůstávali u Leoparda 10.5, pak si aplikaci nestáhnete.

Teď už ale k aplikaci samotné. Prostředí aplikace je na první pohled příjemně minimalistické. Je situováno do dvou sloupců, levého pro ovládání a pravého pro samotné Tweety. Šířku druhého sloupce si můžete upravit, není fixní, takže pokud rádi šetříte místem na ploše jako já, tuto možnost uvítáte. Stále tak uvidíte nějakých 8-10 nejnovějších tweetů, pokud aplikaci roztáhnete na celou výšku obrazovky (platí pro úhlopříčku 13″).

Jakmile zadáte vaše jméno a heslo, na pravé straně uvidíte svého avatara a pod ním tlačítka k jednotlivým sekcím vašeho účtu. Nenajdete zde nic nového, odshora to je: Timeline, Mentions, Direct Messages, Lists, Profile a Search. Jestliže máte více účtu, budou zobrazeny ve formě obrázku úplně vespod. Příjemnou vlastností aplikace je podpora multitouch gest a kromě listováním dvěma prsty v timeline můžete přecházet na jednotlivé sekce tahem třemi prsty nahoru a dolů.

Pokud třemi prsty budete táhnout doprava, otevře se odkaz v tweetu, nad kterým se nachází kurzor myši. Pokud takový tweet obsahuje odpověď, potom se timeline překryje sloupcem konverzace a vy můžete vidět pěkně od začátku. Pokud je odkazem obrázek, pak se vám zobrazí v samostatném okně. A konečně pokud se jedná o živý link, budete přesměrováni do internetového prohlížeče.

Nový tweet můžete napsat několika způsoby. Pokud se jedná o odpověď na jiný tweet, potom se vedle něj objeví přidružené okénko, kam můžete jsou odpověď napsat. Kromě tlačítka potvrzení a zrušení uvidíte také počet zbývajících znaků. Chcete-li napsat úplně nový tweet, uděláte to buď přes kontextovou nabídku, kterou vyvoláte buď stisknutím Twitter ptáčka vlevo úplně dole, v nabídce File na horní liště, přes tray ikonku nebo klávesovou zkratkou.

Nejspíše bych volil poslední možnost, přeci jen používání zkratek je v Mac OS základ. Tím spíš, že si můžete v nastavení zvolit i globální zkratku pro nový tweet. Budete-li pak v jakékoliv jiné aplikaci, stačí tuto globální zkratku zmáčknout a objeví se vám malé okénko, kde můžete světu sdělit, co máte na srdci. Ještě podotknu, že konkurenční Echofon má okno nové zprávy neoddělené v dolní části aplikace. Rozhodnutí, který z těchto dvou systému je lepší, nechám na vás.

Samotné okno nové zprávy je stejně jako celý program minimalistické. Mimo počítadla znaků a dvou tlačítek pro odeslání a zrušení už vidíte jen všeho avatara. Pokud disponujete více účty, pak po kliknutím na něj mezi nimi můžete přepínat. Pak tu jsou ještě funkce, které nevidíte. Pokud vložíte jakýkoliv webový odkaz, Twitter ho automaticky zkrátí přes server t.co. Počítadlo znaků tak zahrne znaky už ze zkrácené adresy. Vytkl bych pouze, že tato funkce nelze vypnout. Jestliže do okna přetáhnete jakýkoliv obrázek, bude automaticky nahrán na jeden z přednastavených serverů a odkaz na něj se posléze připojí na konec článku.

Ještě se vrátím k timeine, tedy chronologickému seznamu tweetů všech, které followujete. Twitter for Mac disponuje totiž užitečnou funkcí nazvanou „Live Stream“. Díky ní se ve vaší timeline objeví tweety hned po jejich zveřejnění, ne tedy v rámci fetch intervalu, jako můžeme vidět u konkurence.Pokud v timeline najedete myší na jakýkoliv tweet, objeví se u něj další tři ikonky. Jedna pro odpověď, další pro zařazení do oblíbených a poslední pro retweet.

I nastavení aplikace se nevyhnulo minimalistické tendenci. Nastavit si zde můžete chování tray ikonky, či ji úplně vypnout, zvolit si úložiště pro obrázky, nastavení zkratek a ještě několik drobností. V druhé záložce pak pouze upravujete své twitter účty. Poslední záložkou v nastavení jsou notifikace. Pro jednotlivé účty si lze nastavit, jak se o nových tweetech, zmínkách a přímých zprávách budete dozvídat. K dispozici je zváraznění ikonky v menu, Growl notifikace nebo odznáček na ikoně v docku. Jednotlivé možnosti lze kombinovat.

Skryté možnosti

Pokud jste majiteli bundlu NanoBundle 2 ze stránky MacHeist.com, určitě víte, že jste měli obdržet exkluzivní přístup k beta verzi Tweetie 2. Místo toho je vám nyní nabídnuto zpřístupnění několika skrytých funkcí, k jejichž odhalení dojde až v dalších aktualizacích.

Abyste tyto tajné funkce zpřístupnili, je třeba otevřít nabídku Help a stisknout najednou CMD+ALT+CTRL. V tu chvíli se „Twitter help“ změní v „MacHeist Secret stuff“ a po kliknutí budete vyzváni k zadání e-mailu a klíče, které jste obdrželi při koupi NanoBundle 2. Po úspěšném zadání uvidíte v Preferences novou záložku Super Secret.

Zde pak můžete zapnout některé z beta funkcí. Z nich je nejzajímavější asi možnost začít psát kdekoliv v aplikaci , aby se vám automaticky otevřelo okno pro nový tweet, není pak tedy třeba žádné klávesové zkratky. Další funkce viz obrázek.

 

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/twitter/id409789998?mt=12″]

.