Zavřít reklamu

Sledujete komedii se jménem Twitter? Pokud ne, přinášíme vám další zajímavé a poněkud úsměvné novinky, které ale mohou být na druhou stranu i k pláči. Po převzetí sítě Elonem Muskem se ta otřásá v základech a je velkou otázkou, co z ní zbyde. Na druhou stranu jsou zde ještě mnohé alternativy, kam utéct. 

Phil Schiller odchází 

Udělal tak třeba Phil Schiller. Ten bez vyjádření deaktivoval svůj Twitter účet, který měl na 265 tisíc sledujících a který sledoval na 240 účtů. I on byl označen modrým odznakem značí ověření, a dá se tušit, že nechtěl být součástí něčeho takového, co se sítí nyní Musk provádí. Schiller používal svůj účet především k propagaci různých produktů a služeb Applu, protože dříve ostatně působil jako SVP pro celosvětový marketing.

phil-schiller-keynote-macbook-pro

Donald Trump přichází 

Pokud ale jedna osobnost odchází, jiná může zase přijít. Sám generální ředitel Twitteru, tedy Elon Musk, oznámil, že účet bývalého prezidenta Trumpa bude na platformě po jeho deaktivaci v lednu 2021 obnoven. Co to ale znamená? Že jsme vydáni v milost a nemilost generálního ředitele sítě, který když se rozhodne, tak bude? Takže když budu v síti Muska kritizovat, dá mi ban? Nejspíš ano, protože když se do něho pustili zaměstnanci Twitteru a upozornili na jeho nepravdy, ne že by jim zařízl účet, ale zaříznul jejich zaměstnanecký poměr.

Tim Cook zůstává 

CEO Applu Tim Cook na Twitteru ještě je, je ale otázka, jak dlouho tam vydrží. V nedávném rozhovoru se generální ředitel Applu vyjádřil k budoucnosti Twitteru a vztahu platformy s Applem. Během rozhovoru Cook řekl, že doufá, že Twitter pod novým vedením udrží svůj standard moderování (což ale není úplně zaručené). I Cook v síti propaguje novinky Applu, ale zároveň se snaží informovat o LGBTQ komunitě.

#RIPTwitter, #TwitterDown a #GoodByeTwitter 

Titulek tohoto odstavce zní jasně – trendující hashtagy ukazují, co v síti rezonuje. Poté, co Musk propustil zhruba polovinu zaměstnanců, řekl ostatním, že pokud si chtějí udržet práci, musí se zavázat k tomu, že budou opravdu tvrdě pracovat. Pouze „výjimečné“ výkony totiž budou považovány za dostatečně dobré k udržení práve. Dal jim pak necelých 48 hodin na to, aby souhlasili s novými a blíže nespecifikovanými pracovními podmínkami, jinak bude mít za to, že vlastně podali výpověď.

Musk pravděpodobně doufal, že tato taktika přesvědčí většinu zbývajících zaměstnanců, aby zůstala a dřela do úmoru, ale zprávy naznačují, že se tak nestalo. Když lhůta vypršela, tak podle Fortune souhlasilo jen asi 25 % „přeživších“ zaměstnanců, což naznačuje, že pokud Musk svou hrozbu splní, může na svých místech zůstat jen cca tisíc původních zaměstnanců. Znamená to ale problémy i pro nás, protože nejen že nebude síť moci implementovat novinky, ale také může trpět mnohými chybami, které jednoduše nebude mít kdo a jak opravit. 

Musk nicméně následně pozval na schůzku ty, které považoval pro společnost zásadní, a kteří jeho závazek nepodepsali, a snažil se je přesvědčit, aby zůstali. Následně deaktivoval všechny zaměstnanecké průkazy v obavě, že by ti, kteří společnost opustí, mohli síť nějak sabotovat. Nicméně zaměstnanci, kteří dohodu nepodepsali, hlásí, že i po uplynutí lhůty pořád mají plný přístup k interním systémům Twitteru.

Mnoho uživatelů Twitteru přemýšlí o svých plánech, pokud platforma skutečně zemře. Zdá se, že hlavním uchazečem jako potenciální náhrada je Mastodon, jehož počet předplatitelů se za poslední dva týdny ztrojnásobil na více než 1,6 milionu. Jiní jdou do Instagramu nebo Tumblru, zatímco mnozí si dělají legraci, že by mohl být ideální čas na to, aby se vrátil MySpace, anebo si konečně dali „sociální“ detox. 

.