Zavřít reklamu

Twitter byl založen 21. března roku 2006. I když vždy žil ve stínu Facebooku, často se o něm hovořilo jako o „SMS internetu“, kdy v něm i dnes mnozí publikují zásadní informace týkající se světového dění dříve než kdekoli jinde. Také proto jej uživatelé berou i jako jistý zpravodajský kanál. Jenže teď jej koupil Elon Musk a je to teda nehezká podívaná. 

Jak říká česká Wikipedie, tak měla síť k roku 2011 na 200 milionů uživatelů, takže zažívala skvělé období boomu. Jenže s tím, jak rostli jiní, Twitter pomalu zaostával. Podle aktuálních čísel webu Statista.com má totiž „jen“ 436 milionů uživatelů, kdy jej předjely Telegram, Snapchat a samozřejmě i TikTok. Na paty mu navíc dost silně šlape Reddit, který má jen o 6 milionů uživatelů méně. S tím, co navíc teď dělá s Twitterem jeho nový majitel Elon Musk, se nedá říci, že by měl kdo ví jak zářnou budoucnost.

Elon Musk

Odznaky 

Když za něco dáte 44 miliard dolarů, asi budete chtít, aby se vám to v nějaké formě vrátilo. Musk začal tím, že vyhodil početnou skupinu zaměstnanců, asi aby ušetřil na jejich mzdách, poté hned začal koketoval s paywallem. Toto pokračovalo řešením ověřování účtů. Jasná ikonka u jeho názvu totiž odkazuje k tomu, že je váš účet ověřený, tedy pravý, tedy opravdu váš. Za to chtěl Musk 8 dolarů měsíčně. To se spustilo, aby se to zase hned po několika hodinách zařízlo. Pak měly mít speciální odznak jen majitelé iPhonů, nakonec ale tzv. Twitter Blue zmizelo úplně, stejně jako šedý oficiální odznak a nyní se chytá už nějaká třetí verze tohoto „ověření“.

Možné porušení FTC 

Právní experti naznačují, že Twitter navíc nyní porušuje dohodu s Federální obchodní komisí (FTC), podle níž byl povinen formálně informovat regulační orgán o všech významných změnách ve společnosti. Mezi ty, které podle dohody s FTC zřejmě podléhají oznamovací povinnosti, patří Muskova koupě, propuštění poloviny zaměstnanců a ztráta hlavního zaměstnance pro ochranu osobních údajů a toho starajícího se o bezpečnost informací. Podle CNN by to pro Muska jako jediného vlastníka společnosti mohlo znamenat „značnou osobní odpovědnost“.

Lživá Muskova fakta 

Musk zveřejňoval řadu tweetů, které měly poukázat na finanční nebo technické nedostatky ve společnosti Twitter, které je dle něho třeba napravit. Bývalí zaměstnanci s odbornými znalostmi v daných tématech ho ale veřejně rozporují, což vede k hádkám v jednotlivých vláknech. Najdete je zde nebo zde. Kauzu amerického senátora Eda Markeye, který se pozastavoval nad tím, jak se za něho může někdo na Twitteru oficiálně, tedy ověřeně, vydávat, najdete zde.

Inovativní přístup k prodeji reklamy 

Vzhledem k tomu, že značný počet společností fakticky zmrazil své výdaje na reklamu na Twitteru, tedy alespoň dokud se celý tento chaos trochu neuklidní a dokud nebudou mít jistotu, zda je síť dostatečně moderována proto, aby se jejich reklamy nezobrazovaly vedle extremistického obsahu, má Musk nový plán, jak tuto finanční díru vyřešit. CNBC uvádí, že jedna z dalších Muskových společností, a to tedy konkrétně SpaceX, si na Twitteru koupila zatím nejdražší reklamní kampaň v historii.

Ta má propagovat Starlink a nazývá se „převzetí“ Twitteru. Když si společnost koupí jeden z těchto balíčků, obvykle utratí až 250 000 dolarů, aby se dostala na celý den na hlavní časovou osu Twitteru, tedy alespoň jak tvrdí jeden současný a už jeden bývalý zaměstnanec společnosti, kteří si z pochopitelných důvodů přáli zůstat anonymní. Společnost SpaceX navíc na Twitteru žádné velké reklamní balíčky dosud nekupovala. Může to tedy vypadat i jako přelévání peněz z jednoho do druhého, když oba mají stejného majitele. 

Je to komedie. Ta to ostatně byla už od ohlášení akvizice, kdy si to poté Musk zase rozmyslel, aby nakonec kývnul. Co bude s Twitterem dál, neví asi ani sám majitel. Musk se do toho ponořil moc. Měl zůstat jen jako majitel, skrytý v pozadí, a nechat síť fungovat tak, jak funguje, a ne snažit se o revoluci v sociálních sítích. Otázka je, jestli je ale tato komedie spíše k smíchu, nebo zda bude mít tragický konec. 

.