Zavřít reklamu

Scott Forstall, jeden z lidí stojících u zrodu iPhonu, v obsáhlém rozhovoru převyprávěl několik historek o vzniku revolučního smartphonu a o Stevu Jobsovi.

Scott Forstall se na vývoji Applu nejvýrazněji podepsal jako šéf vývoje iOS, jímž byl od roku 2007 do roku 2012, kdy ze společnosti odešel hlavně kvůli selhání s Apple Maps. Nyní, poprvé po téměř pěti letech, veřejně promluvil o svém bývalém zaměstnání i zaměstnavateli. Učinil tak jako jeden z účastníků diskusního fóra v Computer History Museum, kalifornském muzeu počítačové historie.

Ačkoliv Forstall neodhalil žádné dosud neznámé zásadní informace, obohatil veřejně známou historii Applu a Jobsův životopis o několik anekdot. Prvotní impuls k započetí vývoje zařízení s multitouch displejem odhalil jako výsledek Jobsovy zášti vůči nejmenovanému člověku z Microsoftu (není to Bill Gates).

Onen člověk se měl chvástat tím, jak prý tablet Microsoftu ovládaný stylusem bude dalším mezníkem v historii počítačů. Jobs v reakci na to přišel jedno pondělní ráno do práce a po sérii nadávek prohlásil: „Ukažme jim, jak se to dělá.“ V tu samou dobu bylo v Applu dalším velkým tématem hledání zařízení, které úspěchem i schopnostmi naváže na iPod a zvažoval se mobilní telefon, jelikož všichni ho měli.

K praktickému otestování nápadu Apple telefonu se Forstall s Jobsem prý rozhodli při jednom obědě, kdy u sebe i ostatních zaznamenali velkou nechuť k používání jinak velmi užitečných zařízení. Že má telefon od Applu nadějnou budoucnost, bylo jasné po vyzkoušení dema multitouch displeje zmenšeného na velikost kapesního zařízení.

[su_youtube url=“https://youtu.be/zjR2vegUBAo“ width=“640″]

Po tomto rozvedení historie vzniku nejúspěšnějšího telefonu všech dob Forstall vylíčil, jak prvotní reakce a recenze vůbec nepochopily pointu iPhonu. Zaměřily se na srovnávání parametrů podstatných u zařízení konkurence, jako je počet kroků potřebných pro odeslání e-mailu, a ignorovaly fakt, že Apple svým telefonem zásadně mění způsob, jakým je lidé používají a jaký k němu mají vztah.

O tom se ostatně bývalý šéf vývoje iOS přesvědčoval znovu a znovu, když jako první na světě iPhone doma tajně používal a těšila ho každá interakce. Jeho číslo měl jen Steve Jobs, který si svůj iPhone musel od Forstalla vynutit apelem na svůj status ředitele Applu.

Co se týče vztahů Steva Jobse a jeho kolegů, většinou se zmiňují Jony Ive a Tim Cook, také Scott Forstall ale patřil do okruhu Jobsových nejbližších přátel. Tento fakt přiblížil vylíčením své nejbližší zkušenosti se smrtí, při níž mu Jobs prý zachránil život.

Forstall měl dva týdny velmi vážné zdravotní potíže – „neustále zvracel“, výrazně zhubl a na Jobsův popud mu byla diagnostikována potenciálně smrtelná nemoc způsobená vzácným virem. Když nepomáhala ani silná medikace a Forstall se cítil natolik špatně, že chtěl zemřít, Jobs k němu pozval „nejlepší akupunkturistku na světě“ (že by prý stanfordské nemocnici daroval nové křídlo, kdyby ji k němu nechtěli pustit).

Forstall schopnostem alternativní medicíny příliš nevěřil, ale po dvou dnech léčení jehlami přestal zvracet a byl opět schopný jíst. V průběhu nemoci Jobs Forstallovi denně volal a ten pak Jobse denně navštěvoval, když se potýkal s rakovinou. Vzpomínka na Forstallovu veselejší příhodu s Jobsem se týká jejich společného oběda ve firemní jídelně: Jobs trval na tom, že jim oběma ze své firemní karty zaplatí oběd za osm dolarů. Platby přitom probíhaly formou stržení dané částky z platu zaměstnance, Jobs si ovšem jako ředitel nechával platit jen symbolický dolar ročně.

Forstall zmínil také skeuomorfismus, který je s jeho jménem často spojován. Sám prý vůbec netušil, co to slovo znamená a musel si to najít. V Applu vždy mluvili hlavně o uživatelské přívětivosti a srozumitelnosti prostředí, jehož zvýšení byl „foto-ilustrační design“ nástrojem. Forstall uvedl, že výsledky tohoto přístupu nebyly nutně vždy jejich nejoblíbenější, ale prokázaly se jako nejlépe fungující.

Jony Ive, pod jehož vedením prošlo iOS v sedmé verzi dosud nejvýraznější vizuální změnou, v obsáhlém profilu časopisu The New Yorker z před několika let, který stále patří mezi nejlepší texty o Applu, zmiňuje, že přechod na design iOS 7 a novějších umožnila dobrá předchozí obeznámenost uživatelů s fungováním systému.

Scott Forstall se v poslední pár letech věnoval produkování několika úspěšných představení na Broadwayi a poradenství technologickým firmám. V tom má v plánu také pokračovat a prý se přímo nepodílí na vývoji žádných nových technologií nebo zařízení.

Zdroje: Tech Radar, iMore
Témata: ,
.