Zavřít reklamu

Steve Jobs si kladl za cíl sbližovat lidi a technologie nenásilnou cestou. Ne nadarmo zakončoval své prezentace fotografií vyobrazující rozcestí technologie a svobodného umění. Mnoho společností bylo schopných vytvořit telefon, ale jedině Apple pod vedením Steva Jobse dokázal přijít s chytrým telefonem pro běžného uživatele. Tablet představil Bill Gates mnoho let před iPadem, ale byla to Jobsova vize, která dokázala na trh přivést úspěšný koncept. Steve Jobs zastával názor, že technologie má sloužit lidem, nikoliv lidé technologii. Právě toto motto se stalo poselstvím společnosti. Apple je obrazem Jobsovy vize, cílů, vytříbeného vkusu a citu pro detail.

Dnes jsou tomu přesně dva roky, kdy nás Steve Jobs navždy opustil, a Jablíčkář přináší jako vzpomínku na jeho památku výběr článků, které stojí za to si (znovu) přečíst. Jsou o Jobsovi, o těch, kteří na něj vzpomínají, o zásadních milnících jeho kariéry.

Nejsmutnější zprávy jsme psali v říjnu 2011. Steve Jobs podléhá dlouhé nemoci a umírá. Pár týdnů před tím ještě stihne předat jablečné žezlo Timu Cookovi.

Steve Jobs definitivně odchází z pozice výkonného ředitele

Z Applu ovšem neodchází úplně. Ačkoliv, dle svých slov, není schopen plnit denní agendu, která se od něj jako od výkonného ředitele očekává, nadále by chtěl zůstat předsedou správní rady Apple a stále sloužit firmě svým jedinečným rozhledem, kreativitou a inspirací. Jako svého nástupce doporučil prověřeného Tima Cooka, který de facto vede Apple již půl roku.

5. 10. 2011 zemřel otec Applu, Steve Jobs

Apple přišel o vizionáře a kreativního génia a celý svět o úžasného člověka. Ti z nás, kteří měli to štěstí, že Steva znali a pracovali s ním, ztratili drahého přítele a inspirujícího mentora. Steve po sobě zanechal společnost, kterou mohl postavit jedině on a jeho duch bude navěky základním kamenem Apple.

Apple s Jobsem, Apple bez Jobse

Jisté ale je, že skončila jedna éra v počítačovém průmyslu. Éra otců zakladatelů, vynálezců a inovátorů, kteří vytvořili nové technologické odvětví. Další směrování a vývoj ve firmě Apple lze jen těžko odhadnout. V krátkodobém horizontu k žádným zásadním změnám nedojde. Doufejme, že se podaří alespoň zachovat velkou část kreativního a inovativního ducha.

Steve Jobs byl velice charismatickým řečníkem, který okouzloval davy. Jeho keynote se staly legendárními, stejně jako produkty, jimž vdechl život. Jaký příběh za nimi stojí?

Příběh telefonu, který změnil mobilní svět

Celý projekt, který nesl označení Purple 2, byl držen v maximálním utajení, Steve Jobs dokonce separoval jednotlivé týmy do různých poboček Apple. Inženýři pro hardware pracovali s falešným operačním systémem, zatímco softwaroví inženýři měli k dispozici pouze desku s obvody zasazenou v dřevěné krabici. Než Jobs oznámil iPhone na Macworldu v roce 2007, vidělo do té doby hotový produkt asi jen 30 nejvyšších představitelů, kteří se na projektu podíleli.

COO Cingularu vzpomíná, jak vznikal první iPhone a jak změnil celé AT&T

Ralph de la Vega byl v Cingularu jediný, který věděl, jak bude zhruba nový iPhone vypadat a musel podepsat smlouvu o důvěrnosti, která mu zakazovala cokoliv prozradit ostatním pracovníkům společnosti, dokonce i správní rada neměla ponětí, co bude iPhone vlastně zač a viděli jej až po podepsání smlouvy s Apple.

MacWorld 1999: Když Steve Jobs předvedl publiku Wi-Fi pomocí obruče

Apple se tak zasloužil o popularizaci tehdy pro mnoho lidí ještě neznámé technologie způsobem, jako to uměl jen Steve Jobs. Dnes je pro nás Wi-Fi absolutním standardem, v roce 1999 to byl výstřelek technologie, která uživatele osvobodila od nutnosti používat kabel pro připojení k internetu. Takový byl MacWorld 1999, jedna z nejdůležitějších keynote pro Apple v historii společnosti.

Steve Jobs na veřejnosti, mimo tradičních prezentací nových produktů, příliš nevystupoval. Ve svém životě však měl mnoho přátel, který s ním prožili nejeden zajímavý moment…

Steve Jobs, můj soused

Podruhé jsem ho potkala na třídních schůzkách našich dětí. Seděl a poslouchal výklad učitele o důležitosti vzdělání (počkat, není on jeden z těch high-tech bohů, kteří ani nedokončili vysokou?), zatímco zbytek nás seděl okolo a předstíral, že přítomnost Steva Jobse je úplně normální.

Steven Wolfram a vzpomínky na spolupráci se Stevem Jobsem

Pověděl mi, že se s ní potkal teprve před pár dny a byl z té schůzky značně nervózní. Velký Steve Jobs – sebevědomý podnikatel a technolog – byl úplně naměkko a požádal mě o pár rad ohledně toho rande, ne snad že bych byl nějaký proslulý rádce v této oblasti. Jak se ukázalo, rande zjevně dopadlo dobře a za 18 měsíců se z této ženy stala jeho manželka, která s ním zůstala až do jeho smrti.

Mona Simpsonová vypráví o svém bratru Stevu Jobsovi

Steve neustále mluvil o lásce, která pro něj byla základní hodnotou. Byla pro něj zásadní. Zajímal se a staral o milostné životy svých spolupracovníků. Jakmile narazil na muže, u něhož si myslel, že by se mi mohl líbit, hned se ptal: „Jsi svobodný? Nechceš zajít na večeři s moji sestrou?“

Na Steva Jobse vzpomíná také Walt Mossberg

Hovorů přibývalo. Stával se z toho takový maraton. Rozhovory trvaly třeba hodinu a půl, mluvili jsme o všem, i o soukromých věcech a ukázaly mi, jak obrovský záběr ten člověk má. V jednu chvíli mluvil o nápadu, jak provést revoluci v digitálním světě, pak zase o tom, proč jsou současné produkty Apple ošklivé nebo proč je tahle ikona tak trapná.

Steve Jobs byl velký vizionář a velice schopný vyjednavač. Nejednomu ostřílenému manažerovi se pod tlakem Jobse podlomila kolena. Tvrdý byl spoluzakladatel Applu i na své kolegy a podřízené.

Jak své lidi vedl Steve Jobs?

V jednom z posledních okamžiků, kdy jsem Steva viděl, jsem se ho zeptal, proč je na svoje zaměstnance tak hrubý. Jobs odpověděl: „Podívejte se na výsledky. Všichni lidé, se kterými pracuji, jsou inteligentní. Každý z nich se může dostat na ta nejvyšší místa v jakékoli jiné firmě. Kdyby se mí lidé cítili tyranizováni, jistě by odešli. Ale oni neodcházejí.“

Steve Jobs už v roce 1983 předpověděl iPad. Nakonec vyšel o 27 let později

Jobs se tehdy se svým odhadem, kdy Apple takové zařízení představí, trochu zmýlil, zhruba o 27 let, ale o to víc je fascinující, když si představíme, že Jobs měl v hlavě přelomové zařízení, jakým iPad bezesporu je, takovou řádku let.

Steve Jobs si před dvaceti lety myslel, že bude časem zapomenut

Až mi bude padesát let, všechno, co jsem dosud udělal, bude zastaralé… Tohle není oblast, ve které položíte základy na dalších 200 let. Tohle není oblast, ve které někdo něco namaluje a ostatní budou jeho dílo sledovat po staletí, nebo postaví kostel, k němuž budou lidé vzhlížet po staletí.

Jak se Steve Jobs dohodl s AT&T na dělbě zisku

Jobs byl prý jiný než ostatní výkonní ředitelé, kteří pověřili Aggarwala zavedením nějaké strategie. „Jobs se setkal s výkonným ředitelem každého operátora. Byl jsem překvapen jeho přímostí a snahou zanechat svůj podpis na všem, co společnost udělala. Hluboce se zajímal o detaily a o všechno se staral. Dokázal to,“ vzpomíná Aggarwal, jenž byl také zaujat způsobem, kterým byl Jobs ochoten riskovat proto, aby uskutečnil svoji představu.

Steve Jobs neměl vždy na růžích ustláno. Problémy například musel řešit, když jeden ze zaměstnanců Applu ztratil v baru dosud neuvedený nový iPhone.

O redaktorovi, výčitkách a vzpomínkách na Steva Jobse

Pravděpodobně bych už ale ten telefon vrátil bez toho, aniž bych chtěl potvrzení. Taky bych článek o inženýrovi, který ho ztratil, napsal s větším soucitem a nejmenoval bych ho. Steve konstatoval, že jsme se s telefonem bavili a napsali o něm první článek, ale také že jsme byli chamtiví. A měl pravdu, protože jsme takoví opravdu byli. Bylo to bolavé vítězství, byli jsme krátkozrací. Někdy si přeju, abychom ten telefon nikdy nenašli. To je totiž asi jediná možnost, jak by se vše obešlo bez problémů. Takový je ale život. Někdy neexistuje jednoduché cesty ven.

Steve Wozniak a Nolan Bushnell o Jobsovi i počátcích Silicon Valley a Applu

K této historce Wozniak zmínil, že při jejich společné práci pro Atari se Jobs letování vždy snažil vyhnout a kabely radši spojoval prostým omotáním lepící páskou.

Pohled do domácí pracovny Steva Jobse

Zde můžete vidět vzhled a vybavení pracovny. Velmi strohé a jednoduché vybavení, lampa a hrubě omítnuta cihlová zeď. Zde je vidět, že Steve má rád kromě jablek i něco jiného – minimalismus. U okna je umístěn rustikální dřevěný stůl, pod kterým se ukrývá Mac Pro propojený s 30 palcovým Apple Cinema Display s upevněnou kamerou iSight. Na stole vedle monitoru můžete vidět myš, klávesnici a rozházené papíry včetně pracovního „nepořádku“, což prý znamená kreativní mysl. Můžete si všimnout i zvláštního telefonu s velkým počtem tlačítek, pod kterými se určitě skrývají nejvýše postavení lidé ze společnosti Apple.

.