Zavřít reklamu

EU má někdy skutečně revoluční myšlenky. Když přišla se sjednocením nabíjecích konektorů, měl každý výrobce smartphonů svůj a skutečně to dávalo smysl. Nyní zde máme dva, a i to je jí moc, jenže protože jí trvalo dlouhá léta dobrat se nějakého výsledku, nemůže už couvnout. Aby ale opět rozdmýchala vášně, chce sjednotit i komunikační platformy. 

Za vším je bohulibá myšlenka – v prvním případě méně elektronického odpadu a v tom druhém větší pohodlí komunikace pro uživatele. Nedávno totiž prolétla světem zpráva, že EU má jistou vizi ve větší propojitelnosti komunikačních platforem tak, aby bylo jedno, jestli z Messengeru píšete na WhatsApp, Signal, Telegram nebo jakékoli jiné další platformy a obráceně.

Meta jako průkopník 

Nápad je to krásný, ale originální určitě není. Sama Meta se totiž snaží provázat Messenger s WhatsAppem a Instagramem tak, abyste z jedné služby mohli psát i na ty ostatní (protože také může, protože jsou všechny tyto platformy její). A snaží se o to už několik let. Zřejmě toto nějaká chytrá hlava v EU slyšela a chytla se toho možná více, než je zdrávo.

Na jedné straně je tedy uživatelská přívětivost, protože co si budeme povídat, bylo by fajn mít jen jednu aplikaci a z té psát na všechny ostatní. Na stranu druhou zde ale narážíme na neskutečné množství technických problémů, které by podobné sjednocení znamenalo pro vývojáře, kteří by se s tím museli vypořádat. A bezpečnost a šifrování komunikace je jen část problémů. 

Máme zde velké komunikační platformy a ty malé. Ty velké bodují svou uživatelskou základnou, a tedy i popularitou, ty malé naopak musí přinést něco víc, co ostatní osloví natolik, aby je začali používat. Samozřejmě pořád budou omezené, ale pokud mají nápad, mohou si uživatelé jejich používání se svým okolím vydupat. Nemají-li žádnou přidanou hodnotu, nemají prostě na trhu své místo, protože ten už je značně nasycen.

Služba krátkých textových zpráv 

Vtip je ale v tom, proč se toto vlastně vůbec řeší. EU zaměřuje svou pozornost na sjednocení komunikačních platforem, ale my už zde přece sjednocenou platformu máme. Takovou, která funguje po celém světě to i bez mobilních dat. Jmenuje se přitom prostě – SMS. S nimi můžeme komunikovat s kýmkoli, kdo má telefonní číslo, můžeme si s danými uživateli psát i nehledě na používanou platformu. Místo podobného sjednocení nesjednotitelného by tedy bylo možná lepší zaměřit se na ideální regulaci operátorů.

Proč všichni přecházejí k messengerům? Protože se v nich platí za přenesená data, která jsou v rámci FUP zanedbatelná, kdežto mnoho z nás ještě nemá neomezené tarify a za obyčejné SMS platí. A to se ani nebavíme o MMS. Proč tedy přicházet z podobným rádoby alibistickým řešením, než jít tou nejsnazší cestou? Vše je však teprve v počáteční fázi nápadu, a nikdo neví, jestli vůbec a popřípadě kdy by měl dojít k realizaci. Je navíc více než pravděpodobné, že se jedná jen o výkřik do tmy, které EU umí. 

.