Zavřít reklamu

V našich končinách je jedním z nejpopulárnějších komunikačních nástrojů Facebook Messenger. Jedná se o poměrně jednoduchou platformu pro psaní textových zpráv, nahrávání audio nahrávek, (video)hovory a řadu dalších aktivit. Ačkoliv někteří mohou zpochybňovat zabezpečení platformy, tak to nic nemění na tom, že jde o skutečně oblíbenou službu. Častokrát se ale lidé ptají na jednu věc. Messenger totiž můžeme mít nainstalovaný nejen na iPhonu, ale také Apple Watch, iPadu, Macu, případně si jej otevřít přes prohlížeč. Když si pak některou zprávu zobrazíme například na telefonu, jak je možné, že je „přečtená“ i na všech ostatních zařízení?

Tato vlastnost je uživatelům známá už několik let a ve většině případů funguje poměrně spolehlivě. Na druhou stranu můžete narazit i na chvíle, kdy to tak úplně nefunguje, jak má. Co se za tím skrývá si poodhalíme v tomto článku.

Pod palcem Facebooku

Hned na začátku si musíme uvědomit, že celá služba Messenger je kompletně pod palcem Facebooku, respektive firmy Meta. Ta tak prostřednictvím svých serverů spravuje všechny konverzace a funkce, což pak znamená, že každá zpráva je uložená na serverech společnosti, díky čemuž si ji teoreticky můžete zobrazit z jakéhokoliv zařízení. Pojďme se ale přesunout k naší zásadní otázce. Jednotlivé zprávy na Messengeru totiž mohou nabývat několika stavů, přičemž pro nás je nyní zásadní rozlišovat nepřečtenépřečtené. Pokud si ale danou konverzaci otevřeme například na iPhonu, zmiňovaný stav, přímo na serveru, se změní na přečteno. Jestliže jsou pak i ostatní zařízení připojena k internetu, tak ihned ví, že na danou zprávu už nemusí upozorňovat, jelikož si ji příjemce ve skutečnosti otevřel a tedy i přečetl.

Jak už bylo zmíněno výše, ne vždy to musí jít úplně podle plánu, což může způsobit nejrůznější problémy. Nejčastěji se můžete setkat se situací, kdy například další zařízení není připojeno k internetu, a proto neví o tom, že už ve skutečnosti došlo ke zmiňovanému otevření konverzace a přečtení. Zároveň nic není bezchybné a občasné problémy se zkrátka stávají. Kvůli tomu může být za nefunkční synchronizaci napříč zařízeními zodpovědný i přímo Messenger – obvykle tedy v případě výpadků.

messenger_iphone_fb
.