Zavřít reklamu

Zařízení s ohebným displejem aktuálně zažívají boom. Není to jen Samsung, který vydal už 5. generaci modelů Fold a Flip, snaží se i jiní, a nejen čínští výrobci. Svůj model prodává třeba už i Google. Nyní prosákly další zprávy o tom, že bychom se skutečně mohli jednou dočkat i řešení Applu, i když trochu jiného. 

Skládacích telefonů máme už poměrně hodně. Prvním tím celosvětově rozšířeným byl Samsung Galaxy Z Fold. Nyní mnozí sází i na véčkové řešení, kdy třeba taková Motorola představila poměrně působivé modely, které bodují i svou příjemnější cenou. Jenže Apple se údajně nepustí při svém prvním pokusu o skládačku do smartphonu, nýbrž tabletu, ne tedy iPhonu, ale iPadu.

Označení „Apple Fold“ se v různých fámách objevuje pořád poměrně často a DigiTimes uvádí, že Apple na svém vlastním skládacím smartphonu skutečně pracuje již nějaký ten rok. Jenže trochu paradoxně by jej měl předběhnout skládací iPad. Podrobnosti zpráva neuvádí, opět to ale potvrzuje to, co už se dlouhou dobu šušká. Navíc by se tak mohlo stát poměrně brzy. 

Segment tabletů chce oživení 

I když jsou iPady lídrem trhu tabletů, nedaří se jim. Prodeje stále klesají a může to být i proto, že zde vídáme pořád to samé. U smartphonů to vlastně není tak palčivý problém, jako právě u tabletů, které se už roky nezměnily – tedy pokud nepočítáme extrémní úhlopříčky, jako třeba ta u Galaxy Tab S8 Ultra a nyní i S9 Ultra. Ostatně Samsung se svou právě představenou řadou Galaxy Tab S8 jasně ukazuje, že přidat na výkonu prostě nestačí. Celé trio jeho tabletů je tak vlastně po roce a půl bez nějaké větší invence oproti jeho předchozí generaci.

Apple se právě i proto může pokusit stojaté vody trhu trochu oživit. Už v říjnu loňského roku jsme zde měli zvěsti o tom (zdrojem je CCS Insight), že skládací iPad dorazí v roce 2024. To jsme ale měli rok 2022, kdy nyní vypadá tento letopočet značně optimističtěji. V jistém ohledu to potvrdil i Samsung, tedy hlavní dodavatel displejů Applu hned v listopadu na to. Tomu uniklo, že Applu bude dodávat ohebné displeje, které ale nebudou určeny pro iPhony. Už letos v lednu se i Ming-Chi Kuo vyjádřil v tom ohledu, že skládací iPad přijde v roce 2024. 

iPad nebo MacBook? 

Jen Mark Gurman z Bloombergu je k tomuto termínu poněkud skeptický a úplně jej nepotvrdil. Ross Young naopak soudí, že skládací zařízení by měl být 20,5“ MacBook, který Apple představí v roce 2025. Právě k tomuto tvrzení se pozitivně staví právě i Gurman.

Aby mohl nějaký skládací iPad existovat, musí Apple na vytvoření displeje úzce spolupracovat s dodavateli. Na rozdíl od běžného displeje iPadu nelze skládací verzi vyrobit pomocí tradičních metod a vyžaduje hodně vývoje a spolupráce, takže se dají očekávat také o poznání výživnější úniky, které zde ale zatím nejsou. Aktuální představení nějaké skládačky Applu je tak velice nepravděpodobné. 

Apple tedy viditelně nechce vstoupit do podsegmentu skládacích telefonů, kde se prostor plní a on by byl jen dalším z mnoha. Proto to chce prvně zkusit tam, kde to ještě nikdo nezkusil – u tabletů a laptopů. Může se ale snadno spálit, protože tyto segmenty zrovna nerostou, kdežto iPhony jsou stále na koni a je o ně neustálý zájem. 

Novinky od Samsungu lze zakoupit zde

.