Zavřít reklamu

Změnu úrovně zvuku či jasu provádíme nejen na našem Macu či MacBooku hned několikrát denně. Jedná se samozřejmě o naprosto jednoduchý úkon, nad kterým se nikdo z nás nepozastavuje. Zvuk či jas můžete měnit jednoduše stisknutím příslušného tlačítka na klávesnici, a to v horní řadě funkčních kláves, kromě toho však najdete možnost pro změnu zvuku či jasu v Předvolbách systému, anebo v horní liště vašeho zařízení. Na iPhonu či iPadu lze poté hlasitost změnit bočními tlačítky anebo v rámci oznamovacího centra, kde najdete i posuvník jasu. Věděli jste ale o tom, že v rámci macOS existují skryté možnosti, pomocí kterých můžete úroveň zvuku či jasu měnit jinými způsoby? Pojďme se na ně společně podívat.

Změna hlasitosti či jasu po menších dílcích

Pokud se na vašem Macu či MacBooku rozhodnete pro změnu hlasitosti pomocí funkčních kláves na klávesnici, tak se vám na displeji objeví malý čtvereček, který vás o úrovni informuje. Konkrétně můžete zvuk či hlasitost změnit v rámci 16 úrovní. Určitě jste se ale už někdy ocitli v situaci, kdy jste například poslouchali hudbu, anebo jste se dívali na film a nemohli jste nastavit správnou úroveň zvuku (či jasu). Když jste stisknuli tlačítko pro snížení hlasitosti, tak byl zvuk hodně potichu, když jste zase naopak zvuk opět zesílili, tak byla hlasitost vysoká. Kompromisy jste v tomto případě dělat nemohli, a tak jste se prostě museli přizpůsobit. Věděli jste ale o tom, že oněch 16 dílků, tedy úrovní, určených pro nastavení hlasitosti či jasu, můžete rozšířit celkově na 64?

citlivější nastavení hlasitosti v macos
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Určitě v tomto případě chcete zjistit, jak na to. Není třeba vůbec nic aktivovat, anebo provádět nějaké změny v systému – jedná se o naprosto jednoduchý úkon, který je pouze svým způsobem skrytý. Pokud chcete změnit úroveň hlasitosti anebo jasu více podrobně, tedy pokud chcete, aby se vám namísto 16 úrovní objevilo 64 úrovní, tak je postup následující. Prvně je nutné, abyste na klávesnici podrželi zároveň klávesy Shift + Option (Alt). Poté, co tyto klávesy budete držet, tak stačí, abyste stisknuli tlačítko pro zvýšení/snížení hlasitosti/jasu. Tato funkce je k dispozici i pro nastavení jasu podsvícení klávesnice Čtvereček, který vás na obrazovce informuje o změně úrovně hlasitosti či jasu, se rozdělí na 64 úrovní, namísto 16. Nyní už se tedy nestane, že byste si nemohli vybrat tu správnou úroveň hlasitosti či jasu při poslouchání hudby či sledování filmu.

Zvuk při změně hlasitosti

Pokud na vašem Macu či MacBooku změníte pomocí funkčních tlačítek na klávesnici, tak se zobrazí pouze již výše zmiňovaný čtvereček, ve kterém můžete jednoduše úroveň hlasitosti sledovat. Pravdou ale je, že vám toho tento čtvereček moc neřekne – pokud nemáte puštěnou nějakou hudbu či film, tak musíte pouze odhadovat, jak hlasité zvyku budou. Existuje však ale jednoduchý fígl, pomocí kterého si můžete při změně hlasitosti nechat přehrát zvukovou odezvu. To znamená, že se při změně hlasitosti přehraje krátký zvuk, který vás informuje o tom, jakou hlasitost jste nastavili. V případě, že chcete zvuk při změně jeho úrovně přehrát, tak stačí, abyste podrželi tlačítko Shift, a poté začali na klávesnici mačkat klávesy pro změnu hlasitosti. Po každé změně hlasitosti se přehraje již zmíněný krátký zvuk, abyste věděli, jakou hlasitost máte nastavenou.

citlivější nastavení hlasitosti v macos
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Výše zmíněnou funkci, tedy přehrání zvuku při změně jeho úrovně, si můžete dokonce i nechat aktivovat. To znamená, že po aktivaci této funkce nebudete muset držet Shift a zvuková odezva se při změně hlasitosti přehraje jednoduše vždy. V případě, že tuto funkci chcete aktivovat, tak na vašem Macu či MacBooku klepněte vlevo nahoře na ikonu , a poté z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému… V novém okně se poté stačí přesunout do sekce s názvem Zvuk, kde se v horním menu přesvědčte o tom, že se nacházíte v záložce Zvukové efekty. Nyní už jen ve spodní části okna stačí zaškrtnout možnost Při změně hlasitosti přehrát odezvu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více