Zavřít reklamu

Pokud sledujete počínání Applu v posledních měsících, tak jste dost možná zaznamenali, že kalifornský gigant dělá všechno proto, aby co možná nejvíce prodloužil životnost baterií, jenž se nachází v jeho produktech. Mluvíme samozřejmě o životnosti baterie jako takové, nikoliv o tom, kolik baterie vydrží na jedno nabití. I přesto, že je baterie spotřební věc, tak by se co možná nejvíce mělo zabraňovat tomu, aby se baterie měnily – látky uvnitř nich totiž nejsou vůbec prospěšné pro životní prostředí. Apple během poslední doby představil hned několik různých funkcí, které mají chemickému stárnutí baterie co možná nejvíce zabránit – pojďme se společně podívat na to, o jaké funkce se jedná.

macbook baterie
Zdroj: idownloadblog.com

Optimalizované nabíjení baterie

Jednou z novějších funkcí, která se stará o prodloužení životnosti baterie, je Optimalizované nabíjení. Abychom to uvedli na pravou míru, tak se jedná o funkci, která svým způsobem „zarazí“ nabíjení tehdy, kdy se baterie nabije na 80 %. V případě iPhonu a iPadu dochází k tomu, že se po aktivaci této funkce iPhone postupně snaží porozumět vašemu režimu a tomu, jak a kdy chodíte spát. Vzhledem k tomu, že většina z nás nabíjí iPhone v noci, tak se po několika hodinách po zapojení k nabíječce iPhone nabije na 100 % – a na této kapacitě baterie zůstává několik dalších hodin po zbytek noci, což není ideální. Všeobecně všechny baterie by se totiž měly pro co největší životnost pohybovat v rozmezí nabití mezi 20 – 80 %. Cokoliv mimo tuto hranici není pro životnost příliš ideální. Jakmile se iPhone váš režim naučí, tak v noci nenechá baterii nabít na více než 80 %. Na maximální kapacitu, tedy 100 %, se baterie iPhonu nabije až pár minut před tím, než budete vstávat.

iPhone a iPad

Pokud chcete Optimalizované nabíjení baterie aktivovat na iPhonu či iPadu, tak přejděte do nativní aplikace Nastavení. Zde sjeďte níže a rozklikněte možnost Baterie. Poté klepněte na možnost Kondice baterie, kde nakonec aktivujte možnost Optimalizované nabíjení baterie.

Správa maximální kapacity

Postupnému stárnutí baterie ve vašich zařízeních se jednoduše nevyhneme. I přesto, že můžeme stárnutí zpomalit, tak pořád ke stárnutí samozřejmě dochází. V jedné z posledních aktualizací na macOS 10.15 Catalina jsme se dočkali funkce, která nese název Správa kondice baterie. Tato funkce se jednoduše stará o to, že snižuje maximální kapacitu baterie podle jejího stáří, čímž se prodlužuje její životnost. Postupem času tedy systém nedovolí MacBooku nabít baterii na 100 % její reálné kapacity – postupně tuto kapacitu snižuje. Vy, jakožto uživatel, to nijak nepoznáte – baterie se bude podle ikony v horní liště nabíjet i nadále na 100 %, i když reálně dojde k nabití na maximálně 97 %, atd.

MacBook

V případě, že tuto funkci chcete na MacBooku aktivovat, tak stačí, abyste vlevo nahoře klepnuli na ikonu  a z menu, které se objeví, klepněte na možnost Předvolby systému… V novém okně, které se zobrazí, se přesuňte do sekce Úspora energie. Zde poté stačí, abyste vpravo dole klepnuli na ikonu Kondice baterie… Otevře se nové, malé, okno, kde už můžete funkci s názvem Správa kondice baterie (de)aktivovat.

Funkce v nových systémech

Je to pár dnů nazpět, co jsme se dočkali představení nových operačních systémů v rámci letošní první konference s názvem WWDC20. Apple do nových operačních systémů přidal několik nových funkcí, díky kterým můžete životnost vaší baterie ještě více prodloužit. V případě MacBooku se jedná o optimalizované nabíjení baterie, kromě toho jsme se dočkali také nových funkcí určených pro správu baterie v rámci Apple Watch a AirPods.

MacBook

MacBook se v rámci macOS 11 Big Sur dočkal funkce Optimalizované nabíjení baterie. Tato funkce funguje prakticky úplně stejně, jako jsme uvedli výše v případě iPhonu a iPadu. MacBook si v tomto případě zapamatuje, kdo ho zpravidla nabíjíte, a nenabije se na více než 80 % dokud to nebudete potřebovat. V případě, že chcete na vašem MacBooku aktivovat Optimalizované nabíjení baterie, tak vlevo nahoře klepněte na ikonu , a poté z menu vyberte možnost Předvolby systému… V novém okně, které se zobrazí, se přesuňte do sekce Battery (Baterie). Zde se poté vlevo přesuňte do sekce Baterie, kde už si můžete Optimalizované nabíjení baterie aktivovat.

Apple Watch a AirPods

V rámci watchOS 7 jsme se dočkali nové funkce, díky které si můžete nechat zobrazit kondici baterie, a také si můžete aktivovat Optimalizované nabíjení baterie. Apple Watch se i v tomto případě snaží naučit váš denní režim a podle něj se hodinky nenabijí na více než 80 %. Pokud chcete zobrazit kondici baterie a (de)aktivovat Optimalizované nabíjení baterie, tak v rámci watchOS 7 přejděte do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie. Nutno podotknout, že se stejné funkce dočkaly i AirPods, avšak v tomto případě nelze funkci nějakým způsobem spravovat.

Kondice baterie

Zobrazení kondice baterie neslouží tak úplně k tomu, abyste mohli prodloužit životnost vaší baterie. V tomto případě dojde pouze k zobrazení číselného procentuálního údaje, který vás informuje o tom, na kolik % z původní kapacity můžete baterii nabít. Čím menší je procento, tím je baterie samozřejmě opotřebovanější, méně vydrží a je více náchylná na okolní vlivy (teplota, atd.). Kondici baterie si můžete zobrazit prakticky na všech jablečných zařízeních, v některých případech však ale až s příchodem nových operačních systémů.

iPhone a iPad

Kondice baterie, jakožto procentuální údaj, je součástí iOS a iPadOS již delší dobu. Pokud chcete Kondici baterie zobrazit, tak přejděte do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie.

MacBook

Co se týče MacBooku, tak je Kondice baterie jakožto percentuální údaj k dispozici až od macOS 11 Big Sur. Pro zobrazení tohoto údaje přejděte do Předvolby systému -> Battery (Baterie), vlevo klepněte na Baterie, a poté vpravo dole na Kondice baterie… Údaj se zobrazí v novém malém okně.

Apple Watch

Stejně to je i v případě Apple Watch – pokud chcete procentuální údaj o kapacitě baterie zobrazit, musíte mít watchOS 7. Poté stačí přejít do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie.

.