Zavřít reklamu

Prodejci i analytici se shodli na tom, že cena není jediným faktorem, který má zničující vliv na postavení iPhonu na čínském trhu – zákazníci podle všeho dávají přednost čínským značkám i z toho důvodu, že jim některé jejich funkce vyhovují více. Podíl Applu na čínském trhu v loňském roce dramaticky klesl z 81,2 % na 54,6 %.

Cena je pochopitelně hlavním důvodem toho, proč se iPhonu v Číně nedaří. iPhone X byl prvním modelem, který překročil cenovou hranici tisícovky dolarů, a posunul tím Apple z akceptovatelné kategorie 500 – 800 dolarů na zcela novou pozici luxusní značky. Neil Shah ze společnosti Counterpoint uvedl, že většina čínských zákazníků není připravena utratit za telefon v přepočtu okolo třiceti tisíc korun.

Obchodníci zaznamenali velké množství zákazníků, kteří dali Applu sbohem a přešli na smartphony čínských značek, zatímco k opačnému kroku se odhodlalo jen malé množství lidí. Apple sice na pokles poptávky reagoval snížením ceny iPhonů XR, XS a XS Max, cena ale není jediným důvodem, proč je v Číně o iPhony tak nízký zájem.

Čína je specifická tím, že místní obyvatelé kladou velký důraz na nové funkce i na design smartphonů, a obzvláště po stránce funkcí iPhone za lokálními značkami lehce pokulhává. He Fan, ředitel firmy Huishoubao, specializované na nákup a prodej použitých smartphonů, zmiňuje přechod zákazníků od Applu ke značce Huawei – převážně z důvodu záliby v selfies a důrazu na kvalitu fotoaparátu. Huawei P20 Pro například disponuje zadním fotoaparátem se třemi objektivy, proto mu čínští zákazníci dávají přednost. Oblíbené jsou ale i čínské značky Oppo či Vivo.

Čínští zákazníci si u lokálních značek dále pochvalují snímače otisků prstů pod sklem, displeje bez výřezu a další vlastnosti, kterými smartphony od Applu nedisponují.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Reuters

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více