Zavřít reklamu

Už několik let se v případě jablečných telefonů hovoří o přechodu z dosavadního konektoru Lightning na podstatně rozšířenější a rychlejší USB-C. Po této změně začali volat samotní jablíčkáři, a to z poměrně jednoduchého důvodu. Právě na USB-C se totiž rozhodla vsadit konkurence, čímž získala zmiňované benefity. Následně se do toho vložila Evropská komise. Podle ní by se měl zavést jednotný standard – tedy že všichni výrobci telefonů začnou používat USB-C. Má to ale háček. Applu se do podobné změny tak úplně nechce, což by se každopádně mohlo relativně brzy změnit. Evropská komise totiž předložila nový legislativní návrh a je vysoce pravděpodobně, že již brzy přijde zajímavá změna.

Proč si Apple drží Lightning

Lightning konektor je tady s námi již od roku 2012 a staly se neodlučitelnou součástí nejen iPhonů, ale také dalších jablečných zařízení. Právě tento port byl v tehdejší době považován za jeden z nejlepších a navíc byl mnohem vhodnější, než například micro-USB. Dnes už je však na vrcholu USB-C a pravdou je, že prakticky ve všem Lightning přehání (kromě odolnosti). Proč ale Apple i nyní, téměř na konci roku 2021, spoléhá na takto zastaralý konektor?

Na první pohled se může zdát, že i pro samotného cupertinského giganta by měl přechod na USB-C přinášel jen a pouze benefity. iPhony by teoreticky mohly nabídnout podstatně rychlejší nabíjení, dokázaly by si poradit se zajímavým příslušenstvím a podobě. Hlavní důvod však nejde na první pohled vidět – peníze. Jelikož je Lightning exkluzivním portem od Applu a za jeho vývojem stojí přímo tento gigant, tak je jasné, že firma zároveň těží z prodejů veškerého příslušenství používajícího tento konektor. Kolem něj se totiž vybudoval poměrně silný brand s označením Made for iPhone (MFi), kdy Apple prodává práva ostatním výrobcům na produkci a prodej licencovaných kabelů a dalších doplňků. A jelikož se jedná o jedinou možnost například pro iPhony či základní iPady, tak je jasné, že z prodejů potečou poměrně slušné peníze, o které by společnost přechodem na USB-C rázem přišla.

USB-C vs. Lightning v rychlosti
Porovnání rychlosti mezi USB-C a Lightning

Přesto ale musíme upozornit, že navzdory tomu i přesto Apple pomalu přechází na zmiňovaný standard USB-C. Vše začalo v roce 2015 představením 12″ MacBooku, což pokračovalo i o rok později u dalších MacBooků Air a Pro. U těchto zařízení byly všechny porty nahrazeny USB-C v kombinaci s Thunderbolt 3, které dokážou zajistit nejen napájení, ale také připojení příslušenství, monitorů, přenos souborů a další. Následně se „Céčka“ dočkal ještě iPad Pro (3. generace), iPad Air (4. generace) a nově i iPad mini (6. generace). Je tedy jasné, že v případě těchto „profesionálnějších“ zařízení už Lightning zkrátka nestačil. Čeká ale podobný osud i iPhone?

Evropská komise v tom má jasno

Jak jsme již zmínili výše, Evropská komise se již delší dobu snaží o legislativní změnu, díky které by všichni výrobci menší elektroniky, což se týká nejen mobilních telefonů, ale například i tabletů, sluchátek, fotoaparátů, přenosných reproduktorů či přenosných konzolí. Takováto změna měla přijít už v roce 2019, avšak z důvodu probíhající pandemie onemocnění covid-19 bylo celé jednání odloženo. Po dlouhém čekání jsme se nyní konečně dočkali dalších informací. Evropská komise představila legislativní návrh, podle kterého musí veškerá zmiňovaná elektronika prodávaná na území Evropské unie nabízet jednotný nabíjecí port typu USB-C, přičemž po případném schválení budou mít výrobci jen 24 měsíců na učinění potřebné změny.

Apple Lightning

V současné chvíli se tedy návrh přesouvá Evropskému parlamentu, který jej musí projednat. Jelikož se však o něco podobného snaží evropské orgány již delší dobu, tak je vysoce pravděpodobné, že následné projednání, schválení a přijetí návrhu už bude pouze formalitou a teoreticky ani nemusí zabrat tolik času. Jakmile bude návrh přijat, vchází v platnost v celé EU ode dne uvedeného v Úředním věstníku.

Jak bude reagovat Apple?

Situace kolem Applu se v tomto směru jeví jako poměrně jasná. Delší dobu se totiž hovoří o tom, že než aby cupertinský gigant zahodil Lightning a vyměnil jej za USB-C (u svých iPhonů), tak raději přijde s kompletně bezportovým telefonem. I to je možná důvod, proč jsme se vloni dočkali novinky v podobě MagSafe. Tato funkce se sice na první pohled tváří jako „bezdrátová“ nabíječka, ale je možné, že by se v budoucnu mohla zároveň postarat i o přenos souborů, což je v současnosti hlavním kamenem úrazu. O něčem podobném již před lety informoval přední analytik Ming-Chi Kuo, který sdílel myšlenku jablečného telefonu bez jakéhokoliv konektoru.

Zajímavou změnou se může stát MagSafe:

Jakou cestou se však cupertinský gigant vydá prozatím nikdo jistě říct nemůže. Navíc ještě musíme počkat na dokončení kompletního legislativního procesu na půdě Evropské unie, respektive do chvíle, než začne návrh vůbec platit. Čistě teoreticky by také mohlo dojít k jeho opětovnému odsunutí. Co byste nejraději uvítali vy? Zachování Lightningu, přechod na USB-C, anebo kompletně bezportový iPhone?

.