Zavřít reklamu

Na CES 2014 jsme mohli vidět poměrně slušné množství chytrých hodinek, ať už se jednalo o zcela nové vstupy na tento trh nebo iterace předchozích modelů. Přes to všechno jsou chytré hodinky stále v plenkách a nezměnil to ani Samsung Gear, ani Pebble Steel. Stále se jedná o kategorii produktů, která je určená spíše pro geeky a technologické nadšence než pro masy.

Není divu, zpravidla se tato zařízení špatně ovládají, nabízí jen omezené funkce a spíše než jako elegantní hodinky vypadají jako malý počítač připnutý na vaši ruku, stejně jako vypadal iPod nano 6. generace s řemínkem na zápěstí. Kdo chce uspět s chytrými hodinkami ve velkém měřítku, ne jen mezi hrstkou fanoušků technologie, musí přijít na trh s něčím, co nebude jen demonstrace miniaturizované technologie s několika málo užitečnými funkcemi.

Koncept designera Martina Hajeka

Nejen proto všichni hledí k Applu, který by měl svůj koncept hodinek v dohledné době představit, alespoň jak o tom hovoří spekulace z posledního roku. Apple není zpravidla první, kdo dokáže přivést produkt z dané kategorie na trh – chytré dotykové telefony tu byly před iPhonem, tablety před iPadem a MP3 přehrávače před iPodem. Dokáže však daný produkt uvést v takové formě, která předčí vše dosavadní díky jednoduchosti, intuitivnosti i designu.

Pro pozorného pozorovatele není tak těžké odhadnout, v jakých obecných směrech by měly chytré hodinky předčít vše, co bylo doposud uvedeno. S konkrétními aspekty je to už složitější. Rozhodně si netroufám si tvrdit, že znám osvědčený recept, jak by měly chytré hodinky vypadat nebo fungovat, v následujících řádcích se však pokusím vysvětlit, čeho a proč bychom se měli u „iWatch“ dočkat.

Design

Když se podíváme na dosavadní chytré hodinky, najdeme u nich jeden společný prvek. Všechny jsou ošklivé, alespoň v porovnání s módními hodinkami dostupnými na trhu. A tento fakt nezmění ani nové Pebble Steel, které jsou sice krokem vpřed, co se designu týče (i když John Gruber příliš nesouhlasí), pořád to však není věc, kterou by chtěli přední manažeři i módní ikony mít připnutou na ruce.

[do action=“citace“]Jako ‚pouhé’ hodinky by si je nikdo nekoupil.[/do]

Chtělo by se říct, že vzhled současných chytrých hodinek jsou daní za technologii. Design, který tolerujeme, abychom mohli podobné zařízení používat. Jako „pouhé“ hodinky by si je nikdo nekoupil. Přitom by to mělo být přesně naopak, zvlášť u hodinek. Mělo by se jednat o objekt, který bychom chtěli nosit na ruce už jen pro to, jak vypadá, ne pro to, co umí. Kdo zná Apple, ví, že design je u něj až na prvním místě a je ochotný kvůli tomu obětovat funkcionalitu, příkladem budiž iPhone 4 a související Antennagate.

Právě proto by měly být hodinky či „chytrý náramek“ od Applu zcela odlišné od všeho, co jsme mohli doposud vidět. Bude se totiž jednat o technologii skrytou v módním doplňku spíše než o doplněk technologií zakrývající svůj ošklivý vzhled.

Takhle vypadají skutečné designové hodinky

Mobilní nezávislost

Přestože současné chytré hodinky dokáží ve spojení s telefonem zobrazovat užitečné informace, ve chvíli, kdy se Bluetooth spojení ztratí, jsou tato zařízení mimo zobrazování času nepoužitelné, jelikož veškerá aktivita pramení ze spojení se smartphonem. Skutečně chytré hodinky by měly umět dostatek věci samy o sobě, bez závislosti na dalším zařízení.

Funkcí se nabízí spoustu, od klasických stopek a odpočtu přes zobrazování počasí na základě dříve stažených dat a třeba integrovaného barometru až po fitness funkce.

[do action=“citace“]Už několik generací iPodu dokáží zastat podobné funkce jako současné fitness trackery.[/do]

Fitness

Právě funkce souvisejícím se zdravím a fitness by byly dalším prvkem, čím by se iWatch odlišovaly od konkurenčních zařízení. Už několik generací iPodu dokáží zastat podobné funkce jako současné fitness trackery, chybí pouze hlubší integrace softwaru. Díky koprocesoru M7 by hodinky mohly neustále sledovat pohybovou aktivitu prostřednictvím gyroskopu a přitom neplýtvat energií. iWatch by tak rázem nahradily všechny Fitbity, FuelBandy apod.

Dá se očekávat, že na fitness aplikaci bude Apple spolupracovat s Nike stejně jako u iPodů, po stránce softwaru by tak tracking neměl strádat a poskytl by komplexní informace o našem pohybu, spálených kaloriích, denních cílech a podobně. V rámci fitness by přišla vhod i funkce chytrého buzení, kde by hodinky sledovaly fáze našeho spánku a probouzely nás při lehkém spaní, například vibrováním.

Kromě krokoměru a souvisejících záležitostí se dále nabízí sledování biometrických funkcí. Senzory právě zažívají velký boom a pár jich u hodinek od Applu pravděpodobně také najdeme, buď skryté v těle přístroje nebo v řemínku. Mohli bychom tak snadno zjistit například srdeční tep, tlak, množství cukru v krvi nebo množství tuku v těle. Samozřejmě by takové měření nebylo přesné jako s profesionálními přístroji, ale získali bychom alespoň hrubý obrázek o biometrických funkcích našeho těla.

Aplikace

Kromě výše zmíněných aplikací souvisejících s časem by Apple mohl nabídnout další užitečný software. Nabízí se například kalendář, který by zobrazoval seznam nadcházejících událostí, a i kdybychom nemohli přímo zadávat nové schůzky, fungoval by alespoň jako přehled. Podobně by mohla fungovat i aplikace Připomínky, kde bychom mohli alespoň odškrtávat úkoly jako splněné.

Mapová aplikace by nám zase mohla ukazovat navigační pokyny k dříve nastavenému cíli na iPhone. Apple by stejně tak mohl představit SDK pro vývojáře třetích stran, ale je možné, že se o vývoj aplikací bude starat sám a pouze bude uzavírat partnerství na exkluzivních aplikacích, jako je tomu u Apple TV.

Intuitivní ovládání

Asi není moc pochyb o tom, že hlavní interakce bude probíhat prostřednictvím dotykové obrazovky, která by mohla mít čtvercový tvar s úhlopříčkou kolem 1,5 palce, tedy pokud se Apple rozhodne pro tradiční přistup. Společnost již má zkušenosti s dotykovým ovládáním na malé ploše, iPod nano 6. generace je skvělým příkladem. Očekával bych proto i podobné uživatelské rozhraní.

Matice ikon 2×2 se zdá být ideálním řešením. Hodinky by jako hlavní obrazovku měly mít variaci na „lock screen“ zobrazující hlavně čas, datum a případné notifikace. Po odsunutí bychom se dostali na stránky aplikací, stejně jako tomu je u iPhonu.

Co se týče vstupních zařízení, věřím, že budou hodinky obsahovat i fyzická tlačítka pro ovládání funkcí, pro které není nutné se koukat na displej. Nabízí se tlačítko Dismiss, které by rušilo například budík, příchozí hovory nebo notifikace. Dvojitým poklepáním bychom zase mohli zastavit přehrávání hudby. Dále bych čekal i dvě tlačítka s funkci Nahoru/Dolů nebo +/- pro různé funkce, například přeskakování skladeb při přehrávání na připojeném zařízení. Nakonec i Siri by mohla hrát roli ve smyslu vytváření úkolů a událostí v kalendáři či odepisování na došlé zprávy.

Otázkou je, jak se budou hodinky aktivovat, jelikož vypínací tlačítko by bylo další překážkou na cestě k informacím a neustále aktivní displej by zase spotřebovával zbytečně energii. Existují však dostupné technologie, které dokáží poznat, zda se na displej díváte a v kombinaci s gyroskopem, který zaznamená pohyb zápěstí, by se dal problém velice efektivně vyřešit. Uživatelé by tak nemuseli na nic myslet, prostě by se podívali přirozeným způsobem na zápěstí, stejně jako se koukají na hodinky, a displej by se aktivoval.

Pebble Steel – zatím to nejlepší ze současné nabídky

Integrace s iOS

Ačkoliv by hodinky měly být samostatně fungující zařízení, jejich skutečná síla se projeví až po propojení s iPhonem. Očekával bych hlubokou integraci s iOS. Prostřednictvím Bluetooth bude telefon pravděpodobně zásobovat hodinky daty – o poloze, o počasí z internetu, událostech z kalendáře, prostě veškerá data, které nemohou hodinky získat samy o sobě vzhledem k tomu, že pravděpodobně nebudou disponovat celulárním připojením ani GPS.

Hlavní integrací budou samozřejmě notifikace, na kterých z velké části stojí i Pebble. E-maily, iMessage, SMS, příchozí hovory, oznámení z kalendáře a Připomínek, ale i z aplikací třetích stran, to vše bychom si měli možnost nastavit v telefonu pro přijímání na našich hodinkách. iOS 7 umí již synchronizovat notifikace, pokud si je tak přečteme na hodinkách, na telefonu i na tabletu zmizí.

[do action=“citace“]Chybí zde zatím jakýsi WOW efekt, který přesvědčí i pochybovače, že chytré hodinky prostě musí mít.[/do]

Ovládání hudebních aplikací je další zřejmá funkce, kterou podporuje i Pebble, iWatch by však mohly jít mnohem dál, například vzdáleně listovat v celé knihovně podobně jako na iPodu s tím rozdílem, že písně budou uložené na iPhonu. Hodinky by fungovaly jen pro ovládání, ale jdoucí daleko za pouhé zastavení přehrávání a přeskakování písní. Stejně tak by mohlo být z displeje hodinek možné ovládat i iTunes Radio.

Závěr

Výše uvedený vysněný popis je jen část toho, co by měl konečný produkt skutečně obsahovat. Krásný design, notifikace, pár aplikací a fitness není dost na to, aby přesvědčilo uživatele, kteří nikdy hodinky nenosili, nebo se jich vzdali ve prospěch telefonů, ať začnou pravidelně obtěžkávat svou ruku dalším kusem techniky.

Chybí zde zatím jakýsi WOW efekt, který přesvědčí i pochybovače, že chytré hodinky prostě musí mít. Takový prvek zatím neexistuje u žádných dosavadních zařízení na ruku, ale pokud jej Apple s hodinkami ukáže, budeme kroutit hlavou, že nás taková zřejmá věc nenapadla dříve, stejně jako tomu bylo u prvního iPhonu.

Veškeré snění tak končí u toho, co jsme doposud poznali v různých formách, ale Apple jde zpravidla za tuto hranici mnohem dál, v tom spočívá kouzlo celé společnosti. Uvést produkt, který nejen dobře vypadá, ale také se skvěle a intuitivně ovládá a dokáže mu porozumět i běžný uživatel, nikoliv jen technologičtí nadšenci.

Inspirováno 9to5Mac.com
.