Zavřít reklamu

Součástí operačního systému iOS a iPadOS je nativní aplikace Soubory. Skrze ní můžete jednoduše spravovat data, která se nachází v interním úložišti, popřípadě na tom vzdáleném. Pravdou ale je, že ne vždy tomu tak bylo – ještě před pár lety jsme vůbec interní úložiště iPhonů či iPadů využívat nemohli. Nakonec se však Apple umoudřil a tuto možnost zpřístupnil, čímž překvapil mnoho uživatelů, kteří konečně mohli na těchto zmíněných jablečných zařízeních pracovat naplno. Aktuálně už se ale jedná spíše o samozřejmost a uživatelé s jednoduchou možností správy interního i vzdáleného úložiště prostě počítají. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů a triků v Souborech, které se hodí znát.

Archivace dat

V případě, že byste chtěli s kýmkoliv sdílet větší počet souborů či složek, tak byste vždy měli využít archiv. Namísto toho, abyste totiž posílali několik různých souborů a složek, tak pošlete pouze jeden soubor, který si následně příjemce jednoduše stáhne a rozbalí tam, kde bude chtít. Navíc k tomu všemu dochází při archivaci dat ke zmenšení výsledné velikosti, což se hodí vždycky. Dobrou zprávou je, že archivaci, potažmo komprimaci, můžete jednoduše provést i v rámci aplikace Soubory. Archivovaný soubor pak můžete jednoduše s kýmkoliv sdílet – buď přes e-mail anebo jakkoliv jinak. Pro vytvoření archivu přejděte do Souborů a najděte si data, která chcete archivovat. Následně vpravo nahoře klepněte na ikonu tří teček a v menu klepněte na Vybrat. Poté vyberte soubory k archivaci. Pak klepněte vpravo dole na ikonu tří teček a z menu vyberte možnost Komprimovat. Tímto dojde k vytvoření archivu s příponou ZIP.

Připojení k serveru

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak v rámci nativní aplikace Soubory můžete jednoduše spravovat jak interní, tak i vzdálené úložiště. Co se vzdáleného úložiště týče, tak si většina z vás nejspíše myslí, že se jedná o cloudové služby v podobě iCloudu, Google Drive, DropBox, OneDrive apod. To je samozřejmě pravda, avšak kromě těchto vzdálených úložišť se můžete v Souborech jednoduše připojit také k domácímu NAS serveru, popřípadě k jakémukoliv jinému serveru, který je v síti k dispozici. Stačí, abyste na hlavní stránce aplikace klepnuli pravo nahoře na ikonu tří teček, a poté klepnuli na Připojit k serveru. Pak samozřejmě zadejte IP adresu serveru, následně údaje k účtu na serveru a stiskněte Připojit. Jakmile se jednou k serveru přihlásíte, tak zůstane k dispozici v umístěních a nebude nutné se znova přihlašovat.

Anotování PDF

V rámci operačního systému macOS můžete obrázky, fotky a dokumenty jednoduše anotovat. Nejspíše už jste někdy využili možnost pro anotaci fotografií v nativní aplikaci Fotky, věděli jste však o tom, že anotovat můžete například i PDF soubory, což mnohdy oceníte? Osobně využívám anotování PDF souborů k jednoduchému podepisování – pokud mi někdo pošle soubor k podpisu, tak jej uložím do Souborů, následně otevřu, skrze anotace přidám podpis, popřípadě doplním datum či cokoliv jiného, a poté zpětně odesílám. To vše bez nutnosti tištění. Pokud byste se chtěli pustit do anotování PDF dokumentu, tak si jej v Souborech najděte a otevřete jej. Následně vpravo nahoře klepněte na ikonu tužky a můžete začít s úpravami. Po dokončení úprav nezapomeňte klepnout na Hotovo vlevo nahoře.

Skenování dokumentů

Na předchozí stránce jsem se zmínil o tom, že skrze Soubory můžete jednoduše pracovat s dokumenty a anotovat je. Kromě toho ale zajisté oceníte také možnost pro skenování dokumentů. Pokud tedy máte určitý dokument v papírové podobě a potřebujete jej přenést do podoby digitální, například kvůli jednoduchému odeslání, tak k tomu můžete využít právě skenování dokumentů ze Souborů. Pro započetí skenování stačí klepnout na hlavní stránce aplikace na ikonu tří teček vpravo nahoře, a poté v menu klepnout na Naskenovat dokumenty. Pak už jen stačí sken jednoduše provést a výsledný PDF soubor uložit. Klidně jej následně můžete podepsat či jinak anotovat, jak jsme si ukázali.

Uspořádání umístění

S aplikací Soubory můžete tedy spravovat interní úložiště, dále cloudové služby a popřípadě také domácí NAS servery a další. Všechna tato umístění se následně zobrazí na hlavní stránce aplikace a je velmi pravděpodobné, že se vám jejich pořadí nebude hodit – každý totiž využíváme jiná úložiště, takže je logické mít na prvních příčkách často používaná umístění a na spodních zřídka využívaná. Pro změnu uspořádání jednotlivých umístění přejděte na hlavní stránku, a poté vpravo nahoře klepněte na ikonu tří teček. Dále v menu vyberte možnost Upravit a následně přetahováním jednotlivých řádků měňte pořadí. Pokud chcete nějaké umístění skrýt, tak u něj deaktivujte přepínač. Nakonec nezapomeňte stisknout Hotovo vpravo nahoře.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.