Zavřít reklamu

Technologie a automatizace jsou obvykle považovány za skvělé vylepšení našich životů, někdy ale mohou být spíše na škodu. Ukazuje to nedávná studie harvardských vědců, podle kterých je automatizovaný software, určený ke třídění profesních životopisů a žádostí o zaměstnání, zodpovědný za to, že řada nadějných uchazečů propadne systémem a nedostane práci, kterou by bezpochyby zvládla. Dále se pak budeme věnovat i společnosti Sony a její konzoli PlayStation.

Bezplatná aktualizace Horizon Forbidden West s hořkým nádechem

Společnost Sony nedávno oficiálně oznámila, že hráči, kteří si zakoupili herní titul Horizon Forbidden West, určený pro herní konzole PlayStation 4, mají nyní nárok na bezplatný upgrade této hry na verzi pro konzoli PlayStation 5: Firma Sony se rozhodla k tomuto kroku přistoupit po vytrvalém nátlaku a apelech ze strany samotných hráčů. V souvislosti s touto novinkou zveřejnila společnost Sony na oficiálním blogu, věnovaném herním konzolím PlayStation, příspěvek, ve kterém se mimo jiné k celé věci vyjadřuje také prezident a generální ředitel divize Sony Interactive Entertainment Jim Ryan. Ten ve zmíněném prohlášení uvádí:„Minulý rok jsme si dali závazek, že budeme zdarma distribuovat aktualizace herních titulů napříč generacemi našich herních konzolí,“ a dodává, že i když pandemie onemocnění COVID-19 negativně ovlivnila plánované datum vydání hry Horizon Forbidden West, dostojí Sony svému závazku a majitelům verze této hry pro PS4 nabídne možnost bezplatného upgradu na variantu pro PlayStation 5.

Jim Ryan ale ve zmíněném příspěvku bohužel nepřednesl veřejnosti pouze samé pozitivní zprávy. Dodal v něm totiž také, že je to naposledy, co je mezigenerační vylepšení herního titulu pro PlayStation zdarma. Od této chvíli budou totiž všechny aktualizace her na novou generaci herních konzolí PlayStation o deset dolarů dražší – to se týká například nových verzí titulů God of War nebo třeba Gran Turismo 7.

Automatický software zamítal životopisy řady nadějných uchazečů

Speciální software, který slouží k automatickému skenování profesních životopisů, měl podle vědců z Harvard Business School na svědomí zamítnutí žádostí o práci řady nadějných uchazečů. Nejednalo se přitom o zanedbatelnou hrstku žádostí, ale hned o miliony schopných kandidátů na vybrané pracovní pozice. Podle vědců ovšem není na vině chyba v softwaru, ale v automatizaci jako takové. Kvůli ní  dochází k zamítnutí životopisů uchazečů, kteří jsou ochotni a schopni pracovat, ale v cestě jim stojí specifické problémy na trhu práce. Související studie ukázala, že automatizace je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které brání lidem v nalezení zaměstnání.

Hidden Workers

Vědci tvrdí, že zatímco hledání jako takové je díky moderním technologiím snazší, samotné uchycení na trhu práce je naopak v některých případech komplikovanější. Na vině jsou příliš jednoduchá a neflexibilní kritéria, na jejichž základě automatický software třídí vhodné a nevhodné kandidáty, respektive dobré a špatné žádost o zaměstnání. Některé firmy přiznávají, že o tomto problému vědí, a že se snaží najít cesty, jak mu předejít. Vědci ale upozorňují na to, že k tomu, aby došlo k nápravě tohoto problému, bude zapotřebí obrovská spousta práce, a bude zapotřebí řadu procesů přepracovat od samotných základů.

.