Zavřít reklamu

Vesmírná agentura NASA musela až do listopadu přerušit práce na svém lunárním modulu, k jehož vývoji dochází ve spolupráci se společností SpaceX Elona Muska. Důvodem je žaloba, kterou na NASA nedávno podal Jeff Bezos. Žaloba míří také na muže jménem Chad Leon Sayers, který pod příslibem vydání revolučního smartphonu vylákal z investorů miliony dolarů, ale slibovaný smartphone nikdy nespatřil světlo světa.

Žaloba od Jeffa Bezose zastavila práce NASA na lunárním modulu

Agentura NASA musela kvůli žalobě, kterou na ni podal Jeff Bezos se svou společností Blue Origin, pozastavit své aktuální práce na lunárním modulu. Na zmíněném modulu pracovala NASA v partnerství se společností SpaceX Elona Muska. Jeff Bezos se ve své žalobě rozhodl napadnout uzavření smlouvy agentury NASA s Muskovou firmou SpaceX, hodnota smlouvy činí 2,9 miliardy dolarů.

Takto vypadá vesmírná technika z dílny společnosti SpaceX:

Bezos ve své žalobě obviňuje agenturu NASA z toho, že podle něj není nestranná – v dubnu letošního roku si totiž pro konstrukci svého lunárního modulu zvolila Muskovu společnost SpaceX, a to i přes to, že podle Bezose existovalo mnohem více srovnatelných možností, a NASA tak měla zakázku zadat více subjektům. K podání zmíněné žaloby došlo koncem minulého týdne, soud je naplánován na 14. října tohoto roku. V souvislosti s podanou žalobou agentura NASA oficiálně oznámila, že práce na lunárním modulu budou až do začátku tohoto listopadu přerušeny. Jeff Bezos se k podání žaloby odhodlal i přes to, že agentura NASA má ve věci výběrového řízení podporu od řady institucí včetně amerického vládního kontrolního úřadu GAO.

Clubhouse chrání afghánské uživatele

Audio chatovací platforma Clubhouse se připojila k řadě dalších platforem a sociálních sítí, a v zájmu ochrany soukromí a bezpečí afghánských uživatelů provádí u jejich účtů změny, které mají ztížit jejich případné vyhledání. Jedná se například o odstranění osobních údajů a fotografií. Mluvčí Clubhousu koncem minulého týdne ujistil veřejnost, že tyto změny nebudou mít žádný vliv na ty, kteří již dané uživatele sledují. Pokud daný uživatel nebude se změnami souhlasit, Clubhouse je na jeho žádost může opět zrušit. Uživatelé z Afghánistánu si rovněž mohou na Clubhousu změnit svá občanská jména na přezdívky. Opatření na ochranu afghánských uživatelů přijímají také jiné sítě. Facebook například kromě jiného skryl u těchto uživatelů možnost zobrazení seznamu přátel, profesní síť LinkedIn zase skryla propojení u jednotlivých uživatelů.

Tvůrce nikdy nevydaného smartphonu čelí obvinění z podvodu

Chad Leon Sayers z Utahu přišel před několika lety s konceptem revolučního smartphonu. Podařilo se mu zaujmout zhruba tři stovky investorů, od kterých postupně získal finanční prostředky ve výši deseti milionů dolarů, a kterým přislíbil na základě jejich investice miliardový zisk. Řadu let se ale na poli vývoje a vydání nového smartphonu vůbec nic nedělo, a posléze se ukázalo, že Sayers získané peníze neinvestoval do vývoje nového telefonu. Kromě toho, že s pomocí získaných finančních prostředků pokryl část svých osobních nákladů, využil Sayers tyto peníze také k pokrytí nákladů, souvisejících s jeho soudními výdaji, které se týkaly jiných záležitostí. Zhruba 145 tisíc dolarů pak utratil za nákupy, zábavu a osobní péči. Sayers k oslovení investorů využíval sociální sítě a e-mailové newslettery, přičemž svůj fiktivní produkt s názvem VPhone propagoval již od roku 2009. V roce 2015 se dokonce dostal na veletrh CES, kde propagoval novinku s názvem Saygus V2. Ani jeden z těchto produktů nikdy nespatřil světlo světa, a Sayer nyní čelí obvinění z podvodu. První soudní stání je naplánované na 30. srpna.

Saygus V2.jpg
.