Zavřít reklamu

Sledujete Netflix? A používáte k jeho sledování svůj vlastní účet, nebo sdílený? Pokud volíte druhou variantu, může se stát, že v blízké budoucnosti již nebudete moci Netflix tímto způsobem sledovat – pokud ovšem nebudete s majitelem účtu sdílet stejnou domácnost. Netflix totiž podle všeho postupně zavádí opatření, která mají bránit sdílení účtů. Kromě Netflixu bude v našem dnešním souhrnu událostí uplynulého dne řeč o společnosti Google, a to v souvislosti s Google Maps a se žalobou, týkající se anonymního režimu v Chrome.

Netflix si posvítí na sdílení účtů

Někteří předplatitelé Netflixu se v duchu hesla sharing is caring dělí o svůj účet nezištně s přáteli, jiní si sdílením dokonce snaží přivydělat. Vedení Netflixu ale se sdílením účtů zjevně došla trpělivost – rozhodlo se mu totiž učinit přítrž. Na nejrůznějších sociálních sítích se začíná objevovat čím dál více příspěvků o tom, jak uživatelé v oddělených domácnostech nemohou již používat netflixový účet hlavního majitele. Někteří uživatelé hlásí, že se jim nedaří dostat se přes přihlašovací obrazovku, na které se objevuje zpráva o tom, že mohou nadále netflixový účet využívat jen v případě, že budou s majitelem účtu sdílet stejnou domácnost. “Pokud nežijete s majitelem tohoto účtu, musíte mít vlastní účet, abyste mohli pokračovat ve sledování,” píše se v daném upozornění, ve kterém nechybí ani tlačítko pro registraci vlastního účtu. Pokud se ke svému účtu pokouší přihlásit jeho původní majitel, který se zkrátka jen v danou chvíli nachází na jiném místě, odešle mu Netflix ověřovací kód, který se údajně zobrazí pouze na televizních obrazovkách. Netflix tuto situaci okomentoval sdělením, že se jedná spíše o bezpečnostní opatření, které má zabránit využívání účtů bez vědomí jejich majitelů.

Google a žaloba kvůli anonymnímu režimu

Společnost Google musí nově čelit žalobě, která souvisí s anonymním režimem prohlížení v prohlížeči Chrome. Soudkyně Lucy Koh podle agentury Bloomberg zamítla žádost vedení Googlu o zamítnutí hromadné žaloby. Google podle obžaloby totiž dostatečně neupozornil uživatele na to, že ke shromažďování jejich dat dochází i v případě, kdy v Chromu procházejí internet s aktivovaným anonymním režimem prohlížení. Počínání uživatelů tedy bylo anonymní jenom do jisté míry a Google i při aktivovaném anonymním režimu sledoval jejich aktivitu a chování na síti. Google zkoušel v této věci argumentovat tím, že uživatelé odsouhlasili podmínky používání jeho služeb, a tudíž by o shromažďování dat měli jistě vědět. Google navíc podle svých vlastních slov uživatele údajně varoval před tím, že inkognito neznamená “neviditelný”, a že weby mohou i při tomto režimu sledovat aktivitu uživatele. K samotné žalobě pak společnost Google uvedla, že nelze předvídat, jak celý spor dopadne, a zdůraznila, že inkognito režim má primárně za úkol neukládat prohlížené stránky do historie prohlížeče. Výsledkem soudního sporu by kromě jiného mohlo být také to, že Google bude přinucen informovat uživatele o principu fungování inkognito režimu o poznání podrobněji. Dále by měla společnost Google jasně uvést, jakým způsobem je při brouzdání v tomto režimu nakládáno s uživatelskými daty. V rozhovoru pro web Engadget pak mluvčí Googlu, José Castañeda, uvedl, že Google veškerá nařčení důrazně odmítá, a že při každém otevření karty v anonymním režimu jasně uživatelům sděluje, že některé stránky mohou i nadále shromažďovat data o chování daného uživatele na webu.

Doplňování tras v Google Maps

V aplikaci Google Maps přibývá čím dál více prvků, které umožňují uživatelům přímo se zapojit do sdělování aktuálních informací – například o dopravní situaci nebo aktuálním stavu hromadné dopravy. V dohledné budoucnosti by se navigační aplikace od Googlu mohla dočkat další nové funkce tohoto typu, v jejímž rámci by uživatelé mohli sdílet aktuální fotografie lokalit, doplněné o stručný komentář. Google by v tomto případě umožnil dělení autorů fotografií na majitele a návštěvníky. Cílem je umožnit uživatelské základně Google Maps aktivnější zapojení a přispět vlastním aktuálním obsahem.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více