Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho souhrnu dne bude plný hardwarových i softwarových novinek. Podíváme se například na kukačky, tiskárnu lepicích papírků, chytrou kuchyňskou váhu od Amazonu, anebo třeba na nové funkce, které se YouTube chystá postupně zavádět od letošního jara. Řeč bude také o možnosti platby za parkování a MHD v aplikaci Google Maps.

Kukačky od Amazonu

Myslíte si, že kukačky jsou záležitostí relativně dávné minulosti? Společnost Amazon je jiného názoru, dokonce se chystá uvést na trh své vlastní kukačky. Má to ale jeden háček – musí o ně projevit zájem dostatečné množství lidí. Amazon se v rámci programu s názvem Build It chystá kromě zmíněných kukaček uvést také tiskárnu na lepicí štítky a chytrou kuchyňskou váhu se schopností odeslání příslušných informací do zařízení Echo. Všechny tyto tři koncepty je možné u Amazonu předobjednat v rámci programu pro vytváření experimentálního hardwaru. Všechna tři zmíněná zařízení nabízí odlišnou úroveň integrace s asistentkou Alexou. Tiskárnu lepicích papírků, která je schopná tisknout lístečky s poznámkami na základě hlasových příkazů, je možné předobjednat za necelých 90 dolarů. Váha, opatřená LED displejem, je v rámci předobjednávek k dispozici za necelých pětatřicet dolarů, a zmíněné kukačky s bohatými možnostmi přizpůsobení a šedesátkou LED žárovek stojí v předprodeji necelých osmdesát dolarů. Lhůta pro předobjednávky za zvýhodněné ceny činí třicet dní, a pokud se podaří naplnit cílový počet zájemců, spatří produkty světlo světa již letos v létě.

Nová funkce YouTube

Populární streamovací platforma YouTube plánuje na letošní jaro vydání betaverze funkce Shorts, která má představovat konkurenci pro sociální síť TikTok. YouTube tuto novinku oznámil prostřednictvím příspěvku na svém oficiálním blogu, kde se dále pochlubil úspěchem, který funkce Shorts zaznamenala v Indii – tam je v provozu již několik měsíců. Počet indických kanálů, využívajících tuto funkci, vzrostl od loňského prosince trojnásobně, a přehrávač YouTube Shorts se nyní může pochlubit více než 3,5 miliardami zhlédnutí denně. O tom, že YouTube pracuje na vlastní konkurenci pro TikTok, se mluví již od dubna loňského roku, funkce byla ale poprvé uvedena do provozu až v září, to právě v Indii.

youtube
Zdroj: Unsplash

Je zcela pochopitelné, že se YouTube snaží zpřístupnit službu Shorts všem tvůrcům v co možná nejkratším časovém úseku. TikTok si totiž navzdory řadě kontroverzí a afér získává čím dál větší popularitu, a provozovatelé ostatních sociálních sítí mají obavy z jistého odlivu uživatelů. Funkce Shorts ale není jedinou novinkou, kterou se YouTube již brzy chystá uvést do provozu. Přibýt by měly také nové zdroje příjmů pro tvůrce jako je například jednorázový efekt potlesku, který si mohou uživatelé zaplatit a ocenit tak tvorbu svých oblíbených autorů. Za potlesk se bude platit, a tvůrci z této částky vždy získají určité procento. Další novinkou, kterou se YouTube chystá zavést, je funkce integrovaných nákupů, která by měla být uvedena do provozu ještě v průběhu tohoto roku. Poslední novinkou, o které se YouTube zmiňuje na svém blogu, je funkce kapitol, díky které by se ve videích mohla objevovat specifická časová označení pro snazší nalezení konkrétního obsahu.

Platba za hromadnou dopravu a parkování v Google Maps

Maximální pohodlí a minimální úsilí je v dnešní době prioritou pro řadu lidí. Dobře si to uvědomují také tvůrci aplikací, kteří chtějí uživatelům co nejvíce zjednodušit život. Mezi tyto tvůrce se nyní zařadila také společnost Google, která chce do svých Google Maps přidat možnost platby za parkování a za městskou hromadnou dopravu. V současné chvíli tato aplikace nabízí integraci s parkovacími platebními službami Passport a ParkMobile, spolupráce se bude postupem času rozrůstat, stejně jako dostupnost této služby. Platbu za parkování v prostředí Apple Maps mohou v současné chvíli využívat uživatelé ve vybraných regionech ve Spojených státech. Postupem času by se v Google Maps měla rozšířit také možnost platby za cestování městskou hromadnou dopravou a za nejrůznější dopravní služby.

Google Maps platby
Zdroj: Google
.