Zavřít reklamu

Jestliže patříte mezi vlastníky novějšího iPhonu, který disponuje biometrickou ochranou Face ID, tak mi jistě dáte za pravdu když řeknu, že je v současné době tato funkce nepoužitelná. Pokud se totiž vydáte ven, musíte mít na ústech a nose roušku a vzhledem k tomu, že Face ID funguje na principu rozpoznání obličeje, tak k rozpoznání prostě a jednoduše nedojde. Z toho těží především uživatelé iPhonů s Touch ID, kterým pro odemčení zařízení stačí položit prst na tlačítko plochy. Uživatelé iPhonů Face ID samozřejmě nyní nezačnou své jablečné telefony zběsile prodávat, aby si mohli koupit ty s Touch ID. Jedná se o dočasnou nepříjemnost, se kterou se tito uživatelé musí vyrovnat.

Přichází nová funkce pro odemčení iPhone s Face ID pomocí Apple Watch

Dobrou zprávou každopádně je, že se do „hry“ vložil samotný Apple. Ten totiž na současnou situaci zareagoval a přidal novou funkci, díky které lze iPhone s Face ID odemykat jednoduše i v případě, že máte nasazenou roušku. Vše, co k tomu potřebujete, je iPhone s Apple Watch, na kterých musí být nainstalovaná v současné době nejnovější vývojářská verze operačních systémů iOS 14.5 a watchOS 7.4. Pak už jen stačí aktivovat speciální funkci, která se o jednoduché odemčení iPhonu s Face ID postará. Konkrétně tak můžete učinit na iPhone v Nastavení -> Face ID a kód, kde níže pomocí přepínače zapněte možnost Apple Watch v sekci Unlock With Apple Watch.

Jak na odemknutí iPhone s Face ID pomocí Apple Watch

Určitě se teď ptáte, jakým způsobem tato funkce pro jednoduché odemčení iPhonu pomocí Apple Watch funguje. Hned na začátek se hodí zmínit, že podobná funkce už nějakou dobu existuje – pouze je převrácená. Vaše Apple Watch totiž můžete už delší dobu jednoduše odemknout poté, co provedete odemčení vašeho iPhonu. Pokud byste pomocí nové funkce chtěli naopak pomocí Apple Watch odemknout iPhone, tak stačí, abyste ji pomocí výše uvedeného postupu aktivovali. Poté je nutné, abyste pro odemčení měli jablečné hodinky chráněné pomocí kódového zámku a zároveň je nutné, aby byly odemčené, na zápěstí a samozřejmě v dosahu. Pokud tyto podmínky splníte a pokusíte se o odemčení iPhonu s Face ID s nasazenou rouškou, tak to iPhone rozpozná a vydá pokyn hodinkám k odemčení.

Funkčnost i spolehlivost na velmi dobré úrovni

Osobně jsem zcela upřímně očekával, že tato nová funkce nebude úplně spolehlivá. Co si budeme nalhávat, když Apple v minulosti přišel s podobnými funkcemi, tak často trvalo několik měsíců, než se je podařilo vyšperkovat – stačí se podívat na funkci pro odemčení Macu pomocí Apple Watch, která pořádně nefunguje doteď. Pravdou ale je, že odemčení iPhonu s Face ID pomocí Apple Watch funguje až překvapivě dobře. Zatím se mi nestalo, že iPhone roušku nerozpoznal a nedal tak pokyn hodinkám k odemčení. Vše funguje opravdu rychle a hlavně pohodlně, bez nutnosti zdlouhavého zadávání kódového zámku. Stačí iPhone klasicky vzít a namířit na obličej. Během okamžiku zařízení rozpozná, že má na tváři roušku a případě provede pomocí Apple Watch odemčení. Pokud nedojde k rozpoznání roušky, tak se klasicky nabídne kódový zámek.

Bezpečností riziko

Nutno podotknout, že je tato funkce k dispozici opravdu pouze tehdy, kdy máte na obličeji roušku. Pokud byste si ji tedy sundali a iPhone vás nerozpoznal, tak k odemčení pomocí Apple Watch nedojde. To je skvělé pro případ, že by někdo chtěl odemknout váš telefon v blízkosti vašich Apple Watch. Na druhou stranu je tady ale jiné bezpečnostní riziko. Dotyčnému nepovolanému jedinci, který by chtěl váš iPhone odemknout, stačí, aby si nasadil roušku, anebo si jakýmkoliv jiným způsobem zakryl část obličeje. V tomto případě už nedochází k rozpoznání alespoň horní části obličeje a dojde k automatickému odemčení pomocí Apple Watch. Hodinky vám to sice dají vědět haptickou odezvou a zobrazí se tlačítko pro okamžité uzamčení zařízení. V určitých situacích si tedy odemčení vůbec nemusíte všimnout. Určitě by bylo skvělé, kdyby Apple tuto funkci i nadále vylepšil tak, že by i při nasazené roušce došlo k rozpoznání části obličeje okolo očí.

rouška a face id -nová funkce odemykání
Zdroj: watchOS 7.4

iPhone a Apple Watch můžete zakoupit zde

Diskuze k článku

    Já jedu na betě a funguje skvěle. Toto byl důvod, proč jsem se přihlásil do beta programu. Nechtělo se mi čekat než to vydají. Každý den prodlení je nepříjemný, zvlášť teď, když mamá chodit skoro ve skafandrech. :-)

celý text

Čtěte více