Zavřít reklamu

Koncem týdne se v médiích objevila znepokojující zpráva o tom, že řada majitelů NAS úložišť Western Digital My Book přichází ze záhadného důvodu o svá data. Příčinou je vzdálený příkaz k továrnímu resetu úložišť, o jeho původu se ale zatím nic neví. Kromě toho bude v našem dnešním souhrnu řeč o novém vyhledávacím nástroji nebo skupinových videohovorech v rámci platformy Telegram.

Majitelé úložišť Western Digital přichází o svá data

Majitelé NAS úložišť Western Digital My Book Live po celém světě musí čelit neobvyklému a velmi nepříjemnému problému, kdy u jejich zařízení dochází k záhadnému továrnímu resetu a s ním souvisejícímu vymazání veškerého uloženého obsahu. První zprávy o problémech s NAS Western Digital My Book Live se začaly objevovat v pátek a v sobotu. Začali se ozývat uživatelé, kteří tato zařízení používali zcela bez problémů po řadu let, a hlásili, že došlo ke kompletnímu smazání jejich dat s tím, že se příslušné složky sice nachází v úložišti, ale jsou zcela prázdné. Uživatelům se navíc nedaří dostat se do nastavení jejich úložiště pro účely diagnostiky.

WD uloziste

Postupem času se ukázalo, že za záhadným mizením obsahu ze zmíněných úložišť stojí vzdálený příkaz, na jehož základě dochází k továrnímu resetu. V době tvorby tohoto článku ale zatím stále nebylo jisté, proč byl vzdálený příkaz zadán. Někteří uživatelé se obávali hackerského útoku, v tomto případě je ale zcela nejasné, jaký by měl být cíl útočníků – došlo totiž pouze k vymazání souborů, aniž by kdokoliv požadoval jakoukoli formu výkupného. Některým uživatelům se podařilo úspěšně obnovit část souborů za pomoci nástroje s názvem PhotoRec, jiní ale neuspěli. Společnost Western Digital doporučuje majitelům svým úložišť, aby svá zařízení dočasně odpojili od internetu, než bude odhalena příčina problému.

Objevila se bezpečnější alternativa vyhledávání od Googlu

Google patří již řadu let mezi nejpopulárnější vyhledávače, zejména mezi běžnými uživateli. Jeho odhadovaný podíl na trhu činí 70 % – 90 %, v poslední době se ale v souvislosti s touto službou začaly objevovat obavy týkající se soukromí a bezpečí, a někteří uživatelé se začali poohlížet po lepší, ale stejně výkonné alternativě. Společnost, která stojí za vývojem prohlížeče Brave, nyní spustila svůj nový vyhledávací nástroj, který uživatelům slibuje dokonalé soukromí a naprostou transparentnost, a který se jeví jako skvělá alternativa k vyhledávacímu nástroji od Googlu. Vyhledávací nástroj s názvem Brave Search byl tento týden vydán prozatím jako zkušební betaverze a využívá vlastního indexu, který je zcela nezávislý na jiných indexech, a který podle vyjádření svých zakladatelů žádným způsobem nesleduje uživatele, jejich požadavky ani aktivitu na webu. Brendan Eich, vedoucí společnosti Brave a zároveň bývalý vedoucí pracovník společnosti Mozilla, uvedl, že Brave Search nabídne uživatelům zcela nový způsob získání relevantních výsledků na základě komunitního indexu se současnou zárukou naprostého soukromí. Nástroj Brave Search se ještě v průběhu tohoto roku stane výchozím pro prohlížeč Brave, a bude dostupný na této adrese.

Telegram zavádí skupinové videohovory

Mezi funkce, které nabízí komunikační platforma Telegram, nově přibyla také dlouho očekávaná podpora skupinových videohovorů. Tvůrci Telegramu přislíbili příchod této funkce již v dubnu loňského roku. Skupinové videohovory budou k dispozici jak v mobilní, tak i v desktopové verzi Telegramu, a hlasové videohovory ve skupinách na Telegramu bude možné proměnit ve videohovory pouhým klepnutím na ikonku kamery. Tvůrci Telegramu v souvislosti se skupinovými videohovory uvádí, že u nich bude – na rozdíl od hlasových skupinových hovorů – omezen počet účastníků na prvních třicet, v budoucnu by se ale kapacita skupinových videohovorů v rámci platformy Telegram měla navýšit. CEO Telegramu Pavel Durov se letos v lednu pochlubil tím, že jeho platforma má již půl milionu aktivních uživatelů. K rapidnímu nárůstu tohoto počtu došlo počátkem tohoto roku, kdy řada uživatelů migrovala k Telegramu z původního WhatsAppu.

.