Zavřít reklamu

Již několik zdrojů potvrdilo, že novinářské události, kde Apple představí novou generaci iPhone, se dočkáme už 10. září. Kolem nadcházejícího telefonu koluje množství spekulací, logických i divokých.

Apple u svých zařízení využívá metodu tik-ťak, tedy první z dvojice přináší výrazné změny, nejen v hardware uvnitř, ale i v celkovém designu přístroje. Druhý model v tomto tandemu si pak zachová stejný vzhled, ale přinese některá vylepšení oproti předchozí generaci. Bylo tomu tak u iPhone 3G-3GS i iPhone 4-4S a s velkou pravděpodobností se to ani letos nezmění. Divokou kartou pak má být levnější varianta označovaná jako iPhone 5C, která má bojovat zejména na trzích bez dotovaných telefonů a zvrátit trend levných zařízení s Androidem.

iPhoen 5S a iPhone 5S

iPhone 5S

Vnitřnosti

Zatímco zvenku se u nového iPhone příliš změn neočekává, uvnitř by se toho mohlo odehrát více. Každá nová verze iPhone přišla s novým procesorem, který zvedl výkon iPhone výrazně proti předchozí generaci. Apple od iPhone 4S používá procesor dvoujádrový a zatím nic nenaznačuje tomu, že by přešel na čtyři jádra. Nicméně poslední zvěsti hovoří o přechodu z 32bitové architektury na 64bit, což by přineslo další pozitivní nárůst výkonu bez většího dopadu na výdrž baterie. Tato změna by se měla odehrát v rámci nového procesoru Apple A7, který má být až o 30 % rychlejší než předchůdce A6. Vzhledem k novým vizuálním efektům v iOS 7 se výkon rozhodně neztratí.

Co se týče paměti RAM, nic nenaznačuje tomu, že by Apple zvyšoval velikost z dosavadních 1 GB na dvojnásobek, ostatně iPhone 5 nedostatkem operační paměti rozhodně netrpí. Proslýchá se však, že by se naopak mohlo navýšit úložiště, respektive že Apple představí 128 GB verzi iPhone. Po uvedení iPadu 4. generace se shodným úložištěm by se nebylo čemu divit.

Fotoaparát

iPhone 5 patří i v současné době mezi nejlepší fotomobily na trhu, nicméně jej překonává například Nokia Lumia 1020, která exceluje u snímků v šeru a ve tmě. Kolem fotoaparátu iPhone 5S se vynořilo hned několik spekulací. Podle nich by měl Apple navýšit počet megapixelů z osmi na dvanáct, zároveň by se měla zvětšit světelnost až na f/2.0, což by pomohlo senzoru zachytit více světla.

Pro zlepšení snímků pořízených v noci by pak měl iPhone 5S obsahovat LED blesk se dvěma diodami. Tím by mohl telefon lépe osvětlit okolí, nicméně dvě diody by mohly fungovat trochu jinak. Spíš než aby se jednalo o sadu dvou stejných diod, obě diody by měly odlišnou barvu a fotoaparát by se na základě analýzy scenerie rozhodl, kterou z dvojice použije pro věrnější podání barev.

iphone_5s dual flash

Čtečka otisků prstů

Jedna z hlavních nových funkcí iPhone 5S by měla být vestavěná čtečka otisků prstů v tlačítku Home. Tyto spekulace vyvstaly zejména poté, co Apple koupil firmu Authentec zabývající se právě touto technologií. V minulosti jsme čtečku prstů u velkého počtu telefonů neviděli. Měly ji některá PDA od HP, ale například i Motorola Atrix 4G z roku 2011.

Čtečka by mohla uživatelům sloužit nejen pro odemykání přístroje, ale také u mobilních plateb. Kromě zabudované čtečky by mělo tlačítko Home čekat ještě jedna změna, a to pokrytí jeho povrchu safírovým sklem, stejně jako Apple chrání čočku fotoaparátu u iPhone 5. Safírové sklo je mnohem odolnější než Gorilla Glass a chránilo by tak právě zmíněnou čtečku otisků prstů.

Barvy

Podle všeho by poprvé od vydání iPhone 3G měla přibýt do řady telefonů nová barva. Mělo by se jednat o odstín šampaň, tedy nikoliv zářivé zlatou, jak se proslýchalo ze začátku. Tato barva je mimo jiné oblíbená v zemích, jako jsou Čína nebo Indie, tedy na obou strategických trzích Applu.

Podle dalších zvěstí bychom se mohli dočkat i drobné změny v černé variantě, jak napovídá „uniklá“ grafitová verze iPhone 5S, která se však objevila poprvé už minulý rok ještě před odhalením iPhone 5. Tak či tak, měli bychom se dočkat alespoň jedné nové barvy ke klasické dvojici černé a bílé.

iphone 5C

iPhone 5C

Podle posledních zpráv a úniků z posledních měsíců bychom se kromě iPhone 5S, tedy nástupci 6. generace telefonu, měli dočkat i levnější verze telefonu, která se obecně označuje jako „iPhone 5C“, kde by písmeno C mělo mít význam „Color“, tedy barva. iPhone 5C má cílit zejména na trhy, kde dominují levnější telefony s Androidem a kde operátoři zpravidla neprodávají výhodné dotované telefony, nebo jsou dotace směšné jako v České republice.

Levnější telefon by měl nahradit iPhone 4S, který by v rámci dosavadní prodejní strategie Apple nabízel za sníženou cenu. Tento rok to obzvlášť dává smysl, iPhone 4S by totiž byl jediným současně prodávaným produktem Apple s 30pinovým konektorem a obrazovkou s poměrem 2:3. Náhradou 5. generace telefonu iPhonem 5C by tak Apple sjednotil konektory, displeje a konektivitu (LTE).

iPhone 5C colors

Vnitřnosti

Podle veškerých odhadů by měl iPhone 5C obsahovat stejný procesor jako iPhone 5, tedy Apple A6 a to zejména z důvodu, že za jeho návrhem stojí přímo Apple, nejedná se pouze o lehce upravený existující čip. Operační paměť by pravděpodobně byla shodná s iPhone 4S, tedy 512 MB, ačkoliv není vyloučené, že pro plynulost systému, zvlášť náročnějšího iOS 7 by mohl iPhone 5C dostat do vínku 1 GB RAM. Úložiště bude patrně shodné s dosavadními možnostmi, tedy 16, 32 a 64 GB.

Co se fotoaparátu týče, neočekává se, že by dosahoval kvalit iPhone 5, patrně tak Apple použije podobnou optiku jako u iPhone 4S (8 mpix), která i tak dokáže pořizovat skvělé fotografie a umožňuje například stabilizaci obrazu při nahrávání videa a rozlišení 1080p. Co se týče zbytku vnitřních součástek, budou patrně ve velkém množství shodné s iPhone 4S s výjimkou čipu pro příjem signálu, který bude podporovat i sítě 4. generace

Zadní kryt a barvy

Asi nejspornější částí iPhone 5C je jeho zadní kryt, který má být poprvé od roku 2009 z plastu. Apple se od té doby přesunul k elegantněji vypadajícímu hliníku a oceli v kombinaci se sklem, polykarbonát je tak nečekaný návrat do minulosti. Plast má v tomto případě dva důležité faktory – jednak je levnější než kov a jednak je snadnější na zpracování, čímž Apple dokáže ještě více snížit výrobní cenu.

Asi nejvýraznější vlastností jsou pak barevné kombinace, které připomínají barevnou paletu iPodů touch. Očekává se, že iPhone 5C bude dostupný v 5-6 barvách – bílé, černé, zelené, modré, růžové a žluté. Barvy se zdají být velkým tématem letošního roku, viz iPhone 5S šampaň.

Cena

Motivací vůbec iPhone 5C představit a vyrábět je nabídnout iPhone za nižší cenu těm, kteří si vlajkovou loď nemohou dovolit. Nedotovaný 16GB iPhone aktuální generace vyjde na 650 dolarů, předchozí generace pak na 550 dolarů a model před ním ještě o 100 dolarů méně. Pokud chce Apple skutečně nabídnout telefon za lákavou cenu, iPhone 5C bude muset stát méně než 450 dolarů. Analytici odhadují částku mezi 350 a 400 dolary, což je i náš tip.

Za předpokladu, že by výroba iPhone 5C vyšla na méně než 200 dolarů, i při ceně 350 USD by si Apple dokázal udržet 50 % marži, byť u předchozích telefonů byl zvyklý na marži kolem 70 %.

iphone-6-concept-6

Jaké telefony Apple opravdu představí a čím budou disponovat se dozvíme už 10. září, podle všeho by se pak telefony měly začít prodávat o 10 dní později. Tak či tak nás každopádně čeká další zajímavý keynote.

Zdroje: TheVerge.com, Stratechery.com, MacRumors.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To by mě teda strašně zajímalo, jak přechod z 32bitové architektury na 64bit přinese pozitivní nárůst výkon. :)))) Jestli si správně pamatuju ze školy, tak jediný význam x-bitové architektury je v následné možnosti navýšit paměť telefonu. S tím, že 32bitová architektura podporuje nejvýš 4gb ram. 64 mnohem víc. Což je ovšem irelevantní, ptž iphone se k tomuto číslu ani neblíží.

  Jediný význam pro přechod na 64bitovou architekturu by byl pro zpětnou kompatibilitu. Až apple přijde s iOS10, které bude připraveno na 64bitovou architekturu, najednou ji budou podporovat všechny tři zpětně kompatibilní iPhony. Což je pro Apple hodně důležitá vlastnost. Viz kompatibilita iOS7 na iPhone 4. :)

  64bitová architektura je mnohem lepší, nejde ani tak o RAM (32bit ARM CPU dokaží adresovat i 1TB :D ), ale 64bit navyšuje výkon…

  Nejsem v tomhle sice odborník, ale kdyby teď apple představil 64bitové procesory tak by dokázali běžet na 32bitovým systému což je iOS 7… a postupně by takhle vydaly další 2 telefony a pak by dali novej systém který by využil na plno 64bitů

  Tady se to spíš stalo veřejnou chybou spojenou s 32bitovými a 64bitovými systémy :-) který 32bitový dokáže maximálně 3,5gb a 64bitový až 2 exabajtů dat :-) A to se postupně začalo spojovat s procesory :-)

  Hlavní výhoda 64bitových procesoru je vyšší propustnost pamětí a rychlejší práce s více jádrovýma procesorama :-) pokud si to dobře pamatuju já ze školy :-)

  64bitový systém všeobecně pracuje s většími čísly a dokáže mít 2x větší propustnost. Toť vše a z toho vyplývá rychlejší zpracovávání dat.

  Jediné co mi děsně vadí na plastovém iPhonu jsou ty barvy, přijdou pouze mně na všech spekulačních fotkách hrozně vyblitý bez nějakýho pohrání si s paletou barev? Barvy jsou fakt otřes podle mého názoru.

  Ty barvy budou určitě pestřejší, tyhle barvy totiž ani z 1% neodpovídají Applu :-) aspoň v to doufám, ikdyž né proto, že bych o tomhle modelu kdy uvažoval :-D já si navždycky budu kupovat ten dražší :-D

  Mám iPhone 4S a už loni jsem trochu přemýšlel o upgradu. Letos asi budu přemýšlet zase, ale myslím, že jediné, co by mě přesvědčilo, by byla zvýšená výdrž na baterii. Kdyby telefon vydržel alespoň 2 dny intenzivní zátěže, kupuju. Jinak asi zůstane jenom u přemýšlení :)

  Já sním o tom, že žádný hnusný plast iPhone 5C NEBUDE!

  Mohu se na neco zeptat? Urazi to nejak vase ego? Nebo co vam tak vadi na tom, ze by byla i levnejsi varianta? Spoluzak z chudsich pomeru prijde po vanocich do skoly taky s iPhonem 5 a ti co jej meli predtim uz nebudou takovi kabrnaci pred holkama? :o) Dekuji za vysvetleni, protoze ja nerozumim tomu co lidem tak strasne vadi na levnejsi variante. A nepiste prosim ze by to Steve neudelal a vy plnite jeho posledni vuli. ;o)

  Jde o ten plast. Apple má všechno s vysokou možností recyklace. A to plast asi nikdy nemůže splňovat. O to jde, ne že by vadila nižší cena…

  Apple si vybudoval svoje renomé používáním kvalitních a luxusních materiálů (sklo, ocel, hliník), vrazil neskutečné prachy do např. gorilla skla, zmizel bílý plastový macbook, z plastu zbyla snad jen Time Capsule a Apple TV, což zrovna nejsou přenosná zařízení. Otázka je, jestli se to Applu vyplatí: podělat si renomé jenom kvůli tomu, aby si pár spolužáků z chudších poměrů přineslo po vánocích do školy zeleňoučkej iPhone… A ani ten design mi prostě k Jonatánovi nejde když kouknu na to, co všechno dosud vymyslel…

  Já se nemůžu nepřidat. Vyplývá mi z Vašeho komentáře, že Apple používá ušlechtilé materiály pro vyšší odolnost, je to tak? Pak nerozumím tomu šílenému nápadu použít eloxovaný hliník u černé verze iP5, který se velmi rychle a velmi snadno škrábe… A já si můžu vybrat: Buď si koupím drahý krásný telefon, budu se z jeho krásy těšit a za chvíli bude poškrábaný, nebo si koupím k telefonu pouzdro a krásný design půjde do háje… Nevím no, tohle byl IMHO krok vedle. Odolnost plastu v tomto směru bude asi o něco vyšší :-)

  No nevím, pětkového iphona má dubna můj aktivní syn a zatím na telefonu nemá ani škrábanec a nepoužívá žádné pouzdro… takže odlupování je vaše osobní zkušenost nebo jenom přebíráte řeči z netu?

  klidne poslu foktu, jeste mi nespadl ale dal jsem si par drobných do druhé kasi zapomněl na telefon a ty skrabance na hranách, musel jsem pro hlinikový ramecek :(

  Děláte si srandu? Mám od novoty iphone v krytu a podřel ho i ten plastový kryt Artwizz SeeJacket 0,5 mm tenky. Rožky odrbané jakobych ho svezl minimálně po zdi. Nechápu čím to udělali synovi, ale já se ho bojím pomalu i dotknout aby mi neodletěl kus laku.

  Naprosto souhlasim, libi se mi vzled iP5 jsem snim naprosto spokojen iOS 7 beta je super. Ale ta odolnost :) bez pouzdra po pul roce vypada jako jinej telefon po 10ti :( ze hlinik vypada lip nez plast bezdebat. mam i aira ted teda chudak bez displaye :( na zavrenej spadla sklenicka primo na nejcitlivější místo plastové nakouslé jablko, jaká ironie :) Sem na plastáka 5C zvědaví a myslím, že pro apple je to správny krok. zbytečně přichází o zákazníky, kteří chtějí telefon ale víc jak 10 tis nedají. drzim mu palce

  Ano, kvalitni a luxusni materialy jako sklo, ocel a hlinik (bizuterie se tomu rika, ze?) :o) Design vam nesedi k Jonathanovi – Videl jste soucasny iPod Touch? A pak prijde spoluzak co ma Android, uvidi to a rekne: „Ale, co to vidim!? iPhone a v plastu!? Vzdyt jste rikali, ze by to Steve nikdy nedopustil, takovy smeckovy material. Tak uz to jde s vama z kopce co!? To uz nebudete takovi kabrnaci!“ … A to pichne u srdicka nejvice! :o)

  Kvalitni a luxusni materialy jako hlinik? No to snad ne… Muj byvaly Macbook Pro (budiz mu zeme lehka, chudackovi se smejdem deskou) v cene 60 tisic si pamatoval kazde tuknuti… od Applu pouzivas uz jen Mac OS X a MacMini, vic jim nedam, zvlast pro jejich marzich, nehlede na to ze zvazuji Hackintoshe… Amen

  Taky se přidám. U mě sice hliník neznamená vyšší odolnost (můj MBP má víc ťukanců, než starší bílý plastový MB – možná že škrábance nejsou tak vidět), ale když vezmu „pětku“ do ruky a vezmu vedle plastový telefon, tak pocit z toho hliníku mě hladí na duši.

  Upřímně opravdu nevím. Můj telefon „3G“ už se Vánoc asi nedočká, takže telefon bude třeba. Ta plastová verze je fajn – že bude zřejmě za cenu iPhonu 4 či 4S – nebo nevím prostě bude levnější, ale zase si říkám za jakou cenu, když tam budou starší součástky – plast mi nevadí mám svůj 3G a jsem spokojený. iPhone 5S bude asi vítěz, ikdyž bych nejradši počkat na příští rok, protože věřím že bude model s malinko širším displayem do stran jako má Gallaxy mini. Fakt nevím …

  Plastovemu iPhonu verim, pokud bude mit „rozumny“ hardware a cenu do 8000, jdu do nej. Miluju Apple, ale sorry, s dnesnimi platy si nechci kupovat kazde dva roky telefon za „patnact“ – proste se to nevyplati. Navic by si Apple mel trosku uvedomit, ze konkurence za polovicni cenu kolikrat doda neskutecny hardware, ktery je s iP nesrovnatelny – viz lumia 920 nebo Nexus 4. Oba tyto telefony stoji 8000 a nabizeji radove lepsi HW. Proto doufam, ze jim bude konkurovat prave plastakova 5C. Doufam, ze bude mit 1GB RAM a zacne s ulozistem na 16GB. Ale jak jsem u Apple zvykly, vubec bych se nedivil, kdyby to melo 8GB Storage a 512MB RAM. V tom pripade bych uz skutecne premyslel k odchodu (ac velice bolestnemu) ke konkurenci.

  Plastovej iPhone?Co bude priste,misto nakouslyho jabka,cela hruska?Nesnasim nekolikakuse telefony a plast je podradny material s ohledem na dnesni dobu nemluve.Je to krok zpet,ale vydelavat se musi,ale zase kdyz nemam na iPhone,tak si ho nekoupim,ne?

  Kdyby radši trošku líp iPhone vybavili. Moje pětka mě rozčiluje a velice rychle mě omrzela. Ten polakovaný hliník je ubohý. Rožky se mi odírají i v krytu pro boha. Je neskutečné že to podře i plastový kryt. A to už mám druhý iP5. Doufám, že u toho nového to bude trošku o něčem jiném a nebude se lak odlupovat sám od sebe. Chybí mi u něj notifikační dioda. Líbilo by se mi, kdyby byla jedna RGB diodka v home buttonu … a svítil by ten „čtvereček“ to by byla paráda.

  Já mám téměř vše, co se dá u applu vůbec koupit, a myslím že na kvalitě vůbec nezáleží, alespoň se dá rozlišit ,,socka“ se samsungem a bohatší lidé, kteří si mohou dovolit Apple. A ti co chtějí iPhone 5C jsou právě ty socky se samsungy, htc, LG, prestigio,…

  Co ty ses za trotla?

  Znam lidi co maj barak,auto (Mercedes C, BMW X6) a i presto pouzivaj S III, Sony experia Z nebo dokonce S III mini

  A taky mam par znamejch co nemaj ani na skodovku jezdej v MHD bydlej v panelaku v podnajmu koukaj na starou CRT TV ale maj iPhone.

  To ze pujdu po ulici se samsungem nebo se starym iPhonem ze me nedela socku protoze nevis co ta ,,socka“ ma vsechno doma a kolik ma na ucte ty jantare!

  PS: Ja mam od apple taky skoro vse ale abych se posmival nebo machroval.
  To si rovnou tady muzeme napsat jake mas auto, jakou rozlohu pozemku mas a nakonec si zdelime zustatek uctu

  Proč jsi hned tak vulgární : mám na mysli : Co ty ses za trotla? Mám zvláštní pocit, že IQ všech, co tu píší komentáře, je výrazně pod 100 bodů, kromě Petra, to byl jediný komentář s kterým jsem souhlasil.

  Já si myslím, že člověk,který u ostatních kritizuje a komentuje IQ bez dalších znalostí ,nemůže být nic jiného než blb.

  Každý má svůj názor, ale proč nazýváš lidi co si chtějí koupit iPhone 5C sockama. Někteří jsou taky jablíčkáři ale nemají na drahé věci. Myslím že právě díky tomuto modelu se iPhone rozšíří i u nás.

  Pane Jiri Sedo, myslite, ze se clovek meri podle toho, co ma za telefon? To je mi Vas lito. Ja mam treba iPad a telefon mam peknou sunku a co? a jsem neco min nez vy? Nikoliv! Boze , kam tahle spolecnost speje.

celý text

Čtěte více.