Zavřít reklamu

Steve Jobs byl ve své době pokládán za jednoho z nejlepších podnikatelů v historii. Vedl výborně prosperující společnost, podařilo se mu změnit způsob, jakým lidé zacházejí s technologií. Pro mnohé byl zkrátka legendou. Na tom ale podle Malcolma Gladwella – novináře a autora knihy Mžik: Jak myslet bez přemýšlení – neměl zásluhu intelekt, zdroje nebo desítky tisíc hodin praxe, ale prostý rys Jobsovy osobnosti, který může snadno rozvinout kdokoliv z nás.

Onou magickou přísadou je podle Gladwalla naléhavost, která je podle jeho slov typická i pro ostatní nesmrtelné osobnosti v oblasti podnikaní. Jobsovu naléhavost Gladwall kdysi demonstroval na příběhu spojeném s Palo Alto Research Center Incorporated (PARC) společnosti Xerox, inovativního think tanku sídlícího nedaleko Stanford University.

Steve Jobs FB

V šedesátých letech minulého století byl Xerox jednou z nejdůležitějších technologických firem na světě. PARC najímal ty nejlepší vědce z celé planety, nabídl jim pro jejich výzkum neomezený rozpočet a dal jim dostatek času na to, aby své mozkové kapacity zaměřili na lepší budoucnost. Tento postup se ukázal jako efektivní – z dílny PARC vzešla řada zásadních vynálezů pro svět výpočetní techniky, ať už po hardwarové, nebo po softwarové stránce.

V prosinci roku 1979 byl do PARCu pozván také tehdy čtyřiadvacetiletý Steve Jobs. Při prohlídce spatřil něco, s čím se ještě nikdy nesetkal – jednalo se o myš, s jejíž pomocí lze kliknout na ikonku na obrazovce. Mladému Jobsovi bylo okamžitě jasné, že má před očima něco, co má potenciál od základu změnit způsob využívání výpočetní techniky pro osobní účely. Zaměstnanec PARCu Jobsovi sdělil, že na myši odborníci pracovali deset let.

Jobs byl opravdu nadšený. Seběhl ke svému autu, vrátil se do Cupertina a svému týmu odborníků na software oznámil, že právě viděl „tu nejneuvěřitelnější věc“ zvanou grafické rozhraní. Poté se inženýrů zeptal, jestli jsou schopní udělat totéž – odpovědí mu bylo jednoznačné „ne“. Jobs se ale odmítal jen tak vzdát. Přikázal zaměstnancům, ať okamžitě všeho nechají a pustí se do práce na grafickém rozhraní.

„Jobs vzal myš a grafické rozhraní a obojí zkombinoval. Výsledkem je Macintosh – nejikoničtější produkt v historii Silicon Valley. Produkt, který Apple vyslal na podivuhodnou cestu, na níž je doteď,“ říká Gladwell.

To, že v současnosti používáme počítače od Applu a nikoliv od Xeroxu ale podle Gladwella neznamená, že by Jobs byl chytřejší než lidé v PARCu. „Ne. Oni jsou chytřejší. Oni vynalezli grafické rozhraní. On ho prostě ukradl,“ uvádí Gladwell, podle kterého měl Jobs zkrátka smysl pro naléhavost, kombinovaný se schopností pouštět se do věcí okamžitě a dotahovat je do zdárného konce.

„Rozdíl není v prostředcích, ale v postoji,“ uzavřel Gladwell svou historku, kterou vyprávěl na newyorském World Business Foru v roce 2014.

Zdroj: Business Insider

.