Zavřít reklamu

Steve Jobs byl velmi svéráznou osobností, a s jeho jménem je spojena řada více či méně bizarních příběhů. Proslul například svým perfekcionismem a přísností, po internetu kolují také historky o jeho nezvyklých stravovacích návycích, koketování s halucinogeny … nebo třeba o bizarním a poměrně nákladném zvyku pořizovat si každých šest měsíců nové auto.

Auta Steva Jobse:

„Nic nedostaneš“

Steve Jobs si skutečně po dobu zhruba tří desítek let kupoval každý půlrok nový vůz. Tato podivná záliba měla hned několik příčin a mimo jiné souvisela také s Jobsovou dcerou Lisou Brennan-Jobs.

Její matku, Chrisann Brennan, poznal Jobs v době svých středoškolských studií, a jejich vzájemný vztah byl poměrně komplikovaný. V květnu roku 1978 se Chrisann narodila dcera Lisa. Chrisann od počátku tvrdila, že Lisiným otcem je Steve, ten však zprvu odmítal podrobit se testu DNA, přestože byl s Lisou v kontaktu.

Lisa ve svých memoárech mimo jiné zavzpomínala na dobu, kdy jí bylo zhruba šest let, a kdy slyšela svou matku vyprávět, že si Jobs opět koupil nové auto. „Slyšela jsem, že když ho poškrábe, koupí si nové,“ řekla tehdy Chrisann. Když jednou Jobs vezl Lisu na přespání u kamarádky, zeptala se ho s dětskou bezelstností a naivitou, zda jí své auto věnuje, až ho „bude mít plné zuby“. „Absolutně ne,“ odvětil rázně její otec. „Rozumíš? Nic. Nedostaneš nic,“ usadil ji.

Tajemství značek

Jobs byl sice puntičkář a perfekcionista, škrábance či defekty ale rozhodně nebyly důvodem, proč tak často měnil své auto za nový kousek. Auta, která Jobs vlastnil, se vyznačovala jednou výraznou zvláštností – neměla žádnou státní poznávací značku. Právě v tom spočívalo celé tajemství tak časté obměny Jobsova vozového parku. Podle tehdy platných kalifornských zákonů měli majitelé nových vozů za určitých okolností zhruba šest měsíců na to, aby si pořídili poznávací značku, a Jobsovi se zjevně podařilo nalézt způsob, jak se bez značek obejít po celá dlouhá léta.

V osmdesátých letech minulého století si oblíbil automobilku Porsche, počátkem nového tisíciletí zase řídil Mercedes SL55 AMG. Jednotlivým značkám byl vždy věrný poměrně dlouhou dobu a vždy si pořizoval téměř identická auta.

O důvodu odmítání používání poznávacích značek lze jen spekulovat – může za tím stát Jobsova posedlost estetikou a jeho možné přesvědčení, že SPZ narušuje čistotu vzhledu jeho auta. Další variantou by mohla být touha po anonymitě, vyloučena není ale ani možnost, že tato výstřednost Jobse zkrátka a jednoduše bavila.

V tomto směru už ale obyvatelé Kalifornie Jobse následovat nemohou – od první ledna letošního roku zde totiž pro všechna nová auta platí povinnost vybavení poznávací značkou.

Steve Jobs auto Mercedes SL55 AMG

Zdroj: inc, itWire

Témata: , ,
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.